İlçeKültürManşetVali Kürklü Kibyra’da

5 sene ago

Vali Hasan Kürklü, geçtiğimiz Çarşamba günü  ilimiz Gölhisar ilçesi Kibyra artik kentine giderek incelemelerde bulundu. Son yıllarda gün yüzüne çıkan eserlerle adını daha sıkça duyurmaya başlayan, kültür turizminin en önemli merkezlerinden biri olmaya aday Kibyra Antik Kenti’nde Vali Kürklü, 2015 kazı sezonu içerisinde başlanan ve Anadolu’nun en büyük hamamına aday olan tarihi hamamı ziyaret etti.

Vali Hasan Kürklü’nün Kibyra Antik Kenti ziyaretine Gölhisar Kaymakamı Muhammet Yasin Kırcı, Gölhisar Belediye Başkanı Ramazan Canural, Kültür ve Turizm Müdürü Servet Olpak, İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Müdürü Nuri Çan, Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, İl Genel Meclisi Üyeleri de katıldı.

Kibyra Antik Kenti’nin Kazı Başkanı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru Vali Hasan Kürklü’ye ilk olarak tarihi Meclis Binasını gezdirdi, burada bulunan kırmızı, yeşil ve beyaz mermerden yapılmış dünyada tek olarak bilinen yapımı tamamlanmış Medusa Başı hakkında bilgi verdi.

2006 yılında başlayan Kibyra Antik Kent kazılarında, Stadyum ve Çarşı-Pazar yeri, Agorası ve Anıt Mezar çalışmaları hakkında Özüdoğru, yapılan alandaki kazı çalışmalarının büyük oranda tamamlandığı bildirdi.

Özüdoğru, Vali Kürklü’ye 2015 yılında içerisinde kazı çalışmasına başladıkları hamamı gezdirdi. Özüdoğru, hamam hakkında; “Kazı çalışmalarımız Haziran ayında başladı. Hamam 3 bin 500 metre kare alana sahip. Anadolunun en büyük hamam yapılarından biri olmaya aday. Tahminen 3-4 kazı sezonundan sonra hamam kazısını tamamlayıp gün yüzüne çıkarmak ve bu görkemli yapıyı Anadolu’nun kültür turizmine kazandırmayı istiyoruz” dedi.

Vali Hasan Kürklü, Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru başta olmak üzere Arkeologlara ve kazılarda görev yapan geleceğin Arkeologlarına, kültür turizmine katkı sağladıkları ve tarihi gün yüzüne çıkardıkları için teşekkür etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive