İlçeManşetVali Kürklü: ‘BUCAK, TAŞIN AŞ OLDUĞU BİR YER’

5 sene ago

Vali Hasan Kürklü’nün ilçe ziyaretleri devam ediyor. Vali Kürklü 5 Mayıs Salı günü, Burdur’un en büyük ve en gelişmiş ilçesi Bucak’ta… Bucak ilçesini ziyaret eden Vali Kürklü, Bucak Kaymakamlığı’na gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından, Bucak Kültür Sarayı’nda köy muhtarlarının sorunlarını dinledi.

Vali Hasan Kürklü’nün Bucak programı Bucak Kaymakamı İsmail Bayata’yı ziyaretiyle başladı. Burada Vali Kürklü’yü, Bucak Kaymakamı İsmail Bayata başta olmak üzere, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Sayit Koca, Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Genel Meclis Başkanı Osman Karakaya ve Bucak kamu kurum v ekuruluşlarının amirleri tarafından karşılandı.Bucak Kaymakamlığında kısa süre kalan Vali Hasan Kürklü, beraberindeki protokol mensupları ile köy muhtarlarının sorunlarını dinlemek üzere Kültür Sarayı”na geçti. Buradaki toplantıya ilimiz Milletvekili Bayram Özçelik’de iştirak etti.

“Bucak taşın aş olduğu bir yer.” diyen Vali Hasan Kürklü, ilçenin Burdur’un vazgeçilmez ilçelerinden biri olduğunu vurguladı. 2012 yılında 1 milyon 429 bin lira, 2013 yılında 4 milyon, 2014 yılında 2 milyon 272 bin lira yatırım yapıldığını söyleyen Vali Kürklü, köylerin altyapısı ile ilgili 2015 yatırımının ise 4 milyon 600 bin TL olduğunu açıkladı.

Daha önce gerçekleştirdiği ilçe ziyaretlerinde sık sık Türkiye’nin birçok ilinde görev yaptığını ve Burdur’un köylerinde altyapı sorunlarının önemli ölçüde tamamlandığını belirten Vali Kürklü, bu açıklamasını Bucakta da yineledi. Kanalizasyon, içme suyu gibi altyapı çalışmalarında çok sorun olmadığını kaydeden Vali Kürklü, bundan sonraki süreçte ise köyde yaşayan vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmeye çalışacaklarını vurguladı.

Bucak ile ilgili bilgi veren ilçe Kaymakamı İsmail Bayata, Bucak’a yapılan yatırımlarla ilgili bilgi vererek, yapılması planlanan çalışmalar konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

64 bin 763 nüfuslu ilçede 6700 üniversite öğrencisi olduğunu aktaran Bayata,ilçeyle ilgili şu bilgileri verdi: “İlçemizde 4 bin esnafımız var. Toplam 125 işyerinde 6 bin kişi istihdam ediliyor. Toplam 67 firmamız 210 milyon dolar ihracat gerçekleştiriyor. 8800 çiftçimiz var. 140 bin büyük ve küçükbaş hayvan varlığı var. 2014 yılında KÖYDES içme suyu için 1 trilyon 400 bin kaynak ayrılmış. 2015 yılında ise içme suyu tesisleri yapmayı planlıyoruz. İl Özel İdaresince 25 bin metrekare parke taşı ihalesi yapıldı. 17 km 1. kat, 12 km 2. kat asfalt yapılacak.”

İlçe Kaymakamı Bayata, köy yolu ağı geniş olan ilçenin, köy yollarının yapılması konusunda ek kaynağa ihtiyacı olduğunu,, ilçenin geniş bir alana yayılması nedeniyle daha fazla Emniyet personeline ve MOBESE ihtiyacı olduğunu da Vali Kürklü”ye aktardı.

Bucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu da ilçede iki mahallede Kentsel Dönüşüm çalışmalarının başladığını hatırlatarak, bu çalışmalarla Bucak’ın şeklinin, çehresinin değişeceğine dikkat çekti. Başkan Mutlu, Kapalı Pazar Yeri inşaatının bittiğini dile getirdi.

Protokol konuşmalarının ardından söz alana köy muhtarları, ağırlıklı olarak köylerin yolları ile ilgili sorunlar olduğunu dile getirdiler. Bunun yanı sıra Kestel Ovası’nda tarım arazilerinin su altında kaldığı ve çiftçilerin mağdur olduğu ile ilgili şikayetler de dile getirildi.

Vali Hasan Kürklü, Milletvekili Özçelik ve ilgili kamu kurum amirleri, sorunları dinleyerek not ettiler.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive