KültürManşetVali Hasan Şıldak’tan; KÜLTÜR TURU (Ağlasun Sagalassos ile Gölhisar Kibyra antik kentlerini gezdi)

2 sene ago

Tarih ve kültür kenti Burdur’un sahip olduğu zengin birikimi ortaya koyan, son günlerde giderek artan bir şekilde ilgi odağı olan, kültür turizminde ciddi bir potansiyel taşıyan Ağlasun Sagalassos ile Gölhisar Kibyra antik kentleri, Vali Hasan Şıldak’ın da gündeminde…

Burdur Valiliği görevine başladığı ilk gün yaptığı açıklamada da; Burdur’un potansiyeline, değerlerine dikkat çeken Vali Şıldak, turizm çalışmalarına ağırlık vereceği mesajını vermişti…

Burdur’da kültür turuna çıkan Vali Hasan Şıldak, ülkemizin en önemli tarihi mirasları arasında yer alan dünya çapında öneme sahip Sagalassos ve Kibyra Antik Kentlerinde devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

UNESCO geçici miras listesinde yer alan ilimizin iki önemli antik kentinde kazı sezonları kısa süre önce başladı. Çalışmaların başladığı Sagalassos ve Kibyra Antik Kentlerini ziyaret eden Vali Şıldak devam eden kazı çalışmalarını yerinde görme fırsatı buldu.

Vali Şıldak’a incelemeleri sırasında ailesi, Ağlasun ve Gölhisar Kaymakamları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Özdemir ile Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci eşlik etti.

Ziyaretlerine Sagalassos Antik Kenti ile le başlayan Vali Şıldak, Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome eşliğinde kazı alanını gezerek, ‘imparatorların gözde şehri’ olarak anılan Sagalassos’u bilinmeyen yönleriyle daha yakından tanıma imkanı buldu.

Sagalossos’un bütün bölümlerini Kazı Başkanı refakatinde gezen Vali Şıldak, başta kentin en önemli yapılarından biri olan muhteşem Antoninler Çeşmesi olmak üzere, antik kentin tarihsel süreci ve kazı çalışmalarının son durumuyla ilgili Poblome’den bilgi aldı.

Vali Hasan Şıldak Sagalassos incelemelerinin ardından, Gölhisar ilçesi’ne geçerek Kibyra Antik Kentini ziyaret etti. ‘Hızlı atların ve kahraman savaşçıların şehri’ olarak anılan Kibyra’yı Kazı Başkanı MAKÜ Dr. Öğretim Üyesi Şükrü Özüdoğru eşliğinde gezen Vali Hasan Şıldak, devam eden kazı çalışmalarını yerinde gördü.

Kibyra Antik Kentinin en çok dikkat çeken bölümleri olan görkemli Stadyum, Odeon ve Odeon’un tam merkezinde bulunan yapım tekniğiyle kendi türünde bilinen tekil örnek olan MEDUSA figürü başta olmak üzere, Odeon’un girişinde bulunan Türkiye’nin en sağlam ve büyük mozaik alanı, yer altı ısıtma ve su sistemleri, Tiyatro ve Agora’yı gezen Vali Hasan Şıldak, kazı başkanı Özüdoğru’dan antik kent ve devam eden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Vali Şıldak ziyaret sırasında Kibyra Ören Yeri Çevre Düzenleme ve Karşılama Bölümü projesinin ihale süreci ve yer tes- limiyle ilgili son durumu sorarak, projenin yapılacağı alanla ilgili Özüdoğru ve İl Kültür ve Turizm Müdürü’nden bilgiler aldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive