GündemManşetVali Hasan Şıldak’tan geniş kapsamlı 2018 değerlendirmesi ve 2019 yılı hedefleri

1 sene ago

Vali Hasan Şıldak, 10 Ocak 2019 Perşembe günü ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla Burdur Valiliği’nin düzenlediği kahvaltılı etkinlikte yaptığı konuşmada,  2018 yılını geniş bir şekilde değerlendirdi, 2019 yılı hedeflerini anlattı.

Vali Hasan Şıldak konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün sizler için önemli olduğu kadar bizler içinde önemli bir gün. Öncelikle Çalışan Gazeteciler Gününüzü tebrik ediyorum. Sağlık içinde, çalışma barışı ve huzur içinde nice 10 Ocak’ları hep birlikte yaşayalım. Ben bu davetimize katılan tüm basın mensubu, gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ben bu vesile ile 2018 yılının da genel bir değerlendirmesini yapmak isterim, sizlerle birlikte olmuşken, hem de 2019 yılına adım attık, hem de benim il’deki görev sürem neredeyse 8 ayı doldurmak üzereyiz, iyi bir süre. Bu kapsamda samimiyetle ifade etmek isterim ki; eğer insan uyandığında, bugün niye uyandım, tüh diyorsa, kötü başlıyorsa güne, bir huzursuzluk vardır, bir mutsuzluk vardır. İnanın Burdur’da görev yaptığım süre zarfında bir gün daha bu duyguyu yaşamadım. İş heyecanı ile mutlu ve huzurlu bir atmosfer içerisinde işimize geldik, işimize sarıldık, tüm çalışma arkadaşlarımız ile birlikte huzurlu, hoşgörü ortamı içerisinde, dayanışma içerisinde işlerimizi sürdürüyoruz, bunda sizlerinde büyük payı var. Gerçekten ben ilimizde görev yapan siz değerli basın mensuplarımıza her birinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

Öyle bir şey ki algı, bazen olgunun önüne geçebiliyor ça- ğımızda. Bizimle ilgili olan iyi olan, pozitif olan ne varsa burada birlikte yaşadığımız bunda sizin payınız çok fazla büyük. Tekrar teşekkür ediyorum, bizi doğru bir şekilde yansıtma, doğru bir şekilde aktarma konusunda gösterdiğiniz özen, yaptığınız anlayışlı pozitif yaklaşımlar için hakikaten müteşekkirim. Bunun ötesinde basınımızın şöyle bir fonksiyonu da var. Bize dönüşleri sağlıyorsunuz, yaptığınız haberlerle, yorumlarla, değerlendirmelerle uygulamalarımızın, faaliyetlerimizin dönüşlerini de sizin sayenizde almak bize büyük katkı ve destek sağlıyor. Bu açıdan da teşekkür ediyorum.

Ülkemizde malum 2018 yılı kritik bir yıldı. Çünkü, bir sistem değişikliği yaşandı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet modeline geçildi. 2019 bu açıdan çok önemli. Artık bu sistemin oturduğu ve bütün Bakanlıkların yapılanmalarını tamamladığı uygulamalarına baş- ladığı ve sistemin yansımalarının illerimizde, ilçelerimizde ve taşrada da hissedilmeye açık, somut uygulamalarının görülmeye başlanacağı bir yıl olacak. 2019 bu açıdan çok önemli ve bizim de gerçekten bütün çalışma ekibimizle, bu ekibi ben hep geniş tu- tuyorum, çalışma ekibim sadece Valilikteki bürolardan birimlerden ibaret değil. Burdur’da aslında ilçelerden tutun, bütün kamu kurum ve kuruluşları, bütün meslek odaları, bütün sivil toplum kuruluşlarını ben sizler de dahil ekibim olarak tanımlıyorum.

Bunun içinde bize destek veren siyaset grubu da var, sivil toplum da var. Çünkü; Burdur’da bu dayanışmaya, birlikte hareket etme anlayışına çok ihtiyaç var olduğunu gördüm, ben başladığımda. Her idarecinin, her görevde bulunan kişinin misyonu olmalı diye düşünüyorum. Ben kendi meslek hayatımdan örnek verirsem. Kars’ın Selim İlçesinde üç yıl kaymakamlık görevi yaptım. Orada benim misyonum köylerimizdeki okullarımızın terör sebebiyle kapanmış olan okullarımızın tekrar eğitime kazandırılmış olmasıydı. Üç yıl boyunca birinci önceliğimiz o okullarımızı tamir edip onarıp, elden geçirip öğretmen tayin ettirip, sınıftaki eksiklikleri tamamlayıp tekrar çocukların köylerinde eğitim görmelerini sağlamaktı. Çünkü, taşımalı sistem o coğrafyada kar kış sebebiyle çok zordu. Biz bunu başarmıştık.

Burada da yaptığımız gözlemler ve ileriye yönelik öngörüleri bir araya getirdiğimiz de benim buradaki misyonumun ‘Burdur’da huzurlu ve hoşgörülü, birlik içerisinde, dayanışma içerisinde çalışma ortamını tesis etmek. Buradaki bazı olumsuzlukları, tıkanmışlıkları önlemek. İl’deki bütün gücün tek bir kanaldan akarak Burdur’da hizmet yarışının, hizmet sektörünün kamu yatırımlarının en iyi şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.’

Ben kendime böyle bir misyon edindim. Bunun için, daha güçlü bir Burdur için bu manada 2019 yılının da aslında bir atılım yılı olacağını düşünüyorum. Bunun için bütün faktörler lehimizde. İl’deki anlayış, şöyle ifade edelim kamu kuruluşlarımız arasında da müthiş bir uyum ve koordinasyon sağladık. Ben geldiğim günden beri işin mutfağına da girmeyi seviyorum açık söyleyeyim. Her birimimizle, her kurumumuzla birebir, uzman düzeyinde, memur düzeyinde çalışmalar yaparak, toplantılar yaparak bunu sağladığımızı düşünüyoruz. Yatırımların çok iyi takip edilip, bazı tıkanmış mevzuların çok hızlı bir şekilde açılması, ama bunu yaparken de iş birliği, karşılıklı hoşgörü ve saygı çerçevesinde.

Çünkü; artık biliyorsunuz insanları ürküterek, zorlayarak bir iş yaptırmak dönemi bitmiştir. Benimsetme, saygı duymanın ötesinde sevdirerek, inandırarak gerçekleştirme, motive etme, moral verme bunları sağlamaya çalışıyoruz. Bununda belli bir aşamaya geldiğini ve bu güç birliğinin kamuda yeterince oluştuğunu düşünüyoruz.   2019 yılında beklentimiz ilimizdeki meslek odalarının, sivil toplumun, bu birlikteliğe daha fazla destek vermesi, bilhassa sermaye gücünün iş insanlarımızın, ilimize yönelik daha ciddi, daha kalıcı yatırımlara öncelik etmesidir. Biz burada öncelik, önderlik etmeye hazırız. İlimizde inanıyoruz ki; şu an devam eden yatırımlarla birlikte çok iyi hizmet açıkları kapanmış olacak kısa bir süre içerisinde. Bir yerleşim yerinde, bir coğrafyada gelişme olacaksa, bunun sadece devlet unsurları ile kamu yatırımları ile sağlanması mümkün değil. Buna yerel destekler lazım. Bu destekler il’deki potansiyelin harekete geçmesi, dinamizmin oluşması açısından Burdur’da buna ihtiyaç var. Ben bu çağrımı geçen Cuma günü Üniversitemizde yaptığımız İl Gelişim Planının kapanış Çalıştayında da dile getirdim. Bu el birliği yapma, güç birliği oluşturma konusunu önümüzdeki günlerde de tekrarlamayı ve ısrarla arkasından yürümeyi sürdüreceğim. İlimiz hakikaten, hayvancılık, tarım alanında, madencilik alanında ve turizm potansiyeli yönünden son derece güçlü kapasiteye sahip. Bunu açığa çıkarmak, bunu yürüyen işleyen bir mekanizmaya dönüştürmek bizim elimizde. Burada yaşayan insanların elinde.

Biz bunları harekete geçirme konusunda sürekli teşvik edici ve öncülük edici rolümüzü kuvvetli bir şekilde sürdüreceğiz. Yine bildiğiniz gibi yönetimde de Valilik olarak herkesi kucaklayan, açık, şeffaf, en önemlisi de ulaşılabilir bir modeli uygulamaya çalışıyorum. Bütün kaymakamlarımıza, bütün kurumlarımıza da talimatımız bu yönde, onlardan ricamız bu yönde. Uyumlu, koordinasyon içinde iş birliği içinde işleri takip ederek, bugünün işini asla yarına bırakmadan, hızlı ve vatandaş odaklı bir yönetim modeli uygulamaya çalışıyoruz. Bizden insanlarımızı beklentisi de bu. İnsanlarımız bizden başka bir şey beklemiyor. İşleri muhakkak sonuçlansın, olumlu olarak sonuçlansın diye de bir beklentileri yok. Bazı hususların mevzuata göre ya da fiili duruma göre yapılamazlığı kuşkusuz mümkün. Bunları yaşıyoruz, ama insanlara kapıları açık tutma ve her an her yöneticinin ilimizde ulaşılabilir olmasına çok önem veriyorum.

Yine yatırımların takibi, bunların koordinasyon içinde sürdürülmesi noktasında son derece mesafe aldık. Halkla buluşmalar, Salı günleri yaptığımız uygulamalarda açıkça ifade ediyorum yine bize çok güç katıyor. Ben şahsen kendim hiçbir şekilde kamu kurumlarının akışı içinde o mekanizma içinde alamayacağım bilgileri o toplantılarda, halkla birebir yaptığım toplantılarda alıyorum ve çok hızlı bir şekilde bu vesile ile müdahale etme şansı buluyorum. Üstelik ili çok yakından tanımış oluyoruz. Açık Kapı uygulamamız çok başarılı bir şekilde devam ediyor ve gerçekten açık kapı uygulamasını, halk buluşmaları ile birleştirdiğimizde de o sloganda olduğu gibi uygulama, milletin kapısı olarak görülmeye başlandı. Mesela arkadaşlarımız bu haftalar giderek azalır demişlerdi. Görüyoruz ki istikrarlı bir şekilde her hafta 40 civarında başvuru alıyoruz biz. Bu son derece memnuniyet verici. Yine altını özellikle kalın bir şekilde çizmek istiyorum. Her kesime, herkese kucak açmaya ve aynı mesafede durmaya, bütün vatandaşlarımıza kucaklamaya dikkat ediyoruz. Bazı öncelikli uygulamalarımız var. Bilhassa İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun bize birebir verdiği talimatlar doğrultusunda ilimizde, diğer illerde de olduğu gibi uyuşturucu ile mücadele konusuna, trafik kazalarının azaltılması konusuna, cinsel istismarlar konusuna ve FETÖ ile mücadele konusuna özellikle ihtimam gösteriyoruz.

Bunlar aynı zamanda devletimizin de öncelikleri ve kırmızı çizgileri. Yine sosyal hizmetler alanında, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüzün çalışmaları, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımızın çalışmalarını da büyük bir itina ile insanlarımıza adaletli bir şekilde ve toplumumuzun dezavantajlı kesimlerini en iyi, kapsayıcı şekilde bu hizmetleri de sürdürüyoruz. Somut olarak ilimizde yürütülen hizmetler konusunda da biliyorsunuz uzun bir süredir Burdur’un gündeminde olan ve yarım kalmış bir inşaat vaziyetinde olan ve hatta bir ara metruk bir binaya dönüşmüş olan Kültür Merkezimizin inşallah ihalesini 8 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştiriyoruz İl Özel İdaresi olarak. Burası Mart ayı içerisinde hızlı bir şekilde yapımına tekrar başlanıp, ilimize çok ihtiyaç duyulan bir salon, kültür etkinliklerinin yürütülebileceği bir mekan olarak inşallah kısa süre içerisinde hizmete sunulacak. Yine yakından bildiğiniz gibi Halk Kütüphanesi binamız bitmiş vaziyette. Şubat ayı içerisinde donatımı ile ilgili ihaleyi yapıyoruz. En geç Nisan ayı içerisinde tahmin ediyorum burası da hizmete açılacak. Çocuklarımızın, gençlerimizin, bütün halkımızın büyük önemli bir açığını kapatacak. Özel İdare hizmet binamızın yapımı bir süredir devam ediyordu, fakat müteahhit sorunları sebebiyle inşaatı bek- lettik, bunu da yine en geç Mart ayında ihalesini yapmak üzere kaldığı yerden tamamlayıp bitireceğiz, gerekli ödeneğimizi ayırdık. Çavdır ilçemizde yarım kalan bir Hükümet Konağı inşaatımız vardı. İçişleri Bakanlığımız ödeneğini temin etti, bu ayın 28’inde ihalesini yapıyoruz, kaldığı yerden devam edecek. Bunları özellikle belirtiyorum ki siz de süreçleri yakından takip etmektesiniz, bunlar Burdur’un gündemindeki kanayan yaralar aynı zamanda. Bir yüzme havuzu olayımız var. Onun da bitmesi çok yakın. İnşaat tamamlanmak üzere, içerdeki donatım malzemelerini temin etmeye çalışıyoruz, birkaç ay içerisinde bu da yine yüzme sporu olarak, çocuklarımızın, gençlerimizi ve bütün halkımızın hizmetine girecek. Kapalı Spor Salonu inşaatını yaz aylarında tamamlamış olacağız. Bir de ilimizde inşallah yine bir Millet Bahçesi uygulamasını da hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu konu biliyorsunuz 100 günlük eylem planlarında Hükümetimizin yer alıyor ve Sayın Cumhurbaşkanımızın çok önem verdiği projelerdendir, yine Bur- dur’a yakışır bir şekilde bir millet bahçesini inşa etmiş olacağız inşallah. Salda ile ilgili konulara gelecek olursak Salda Gölü geçen yıl tahmini olarak 500 bin ziyaretçiyi gördü. Salda Gölü’nde çok önemli çalışmalar devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı iki çalışma yürüttüğümüz Bakanlığımız. Bir defa burası çok büyük bir ihtimalle, tabi Bakanlık nezdinde bir çalışma olduğu için, kesin bir ifade kullanmak istemiyorum. Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilecek.

Özel Çevre Koruma Bölgesi demek buranın, değerli doğal mirasın gelecek nesillere temiz olarak, bozulmamış olarak intikalinin sağlanması demek olacak. Yine koruma imar planı çalışmaları da Çevre Şehircilik Bakanlığımız tarafından sonuçlandırılma nok- tasına geldi, son olarak ta yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından burada tesisler planlanıyor. Hem beyaz kumsal bölgesinde, hem Belediye Halk Plajı Bölgesindeki hazine arazilerini kullanmak suretiyle çok planlı, çok düzenli alanlar oluşturacağız. Temenni ediyorum ki amacımız bunları turizm sezonuna bu önümüzdeki döneme yetiştirmek. Yetişmese dahi büyük bir oranda tamamlanmış olacağını ben şimdiden söyleyebilirim. Bunların hazırlıkları yapılıyor. Yine Tarım Orman Bakanlığımız uhdesinde de, bu göl çevresinde iki alanda bir mesire alanı, bir de mevcut tabiat parkı alanı geliştirme çalışmaları sürüyor. Bu çalışmalarında artık ortası geçildi, sonuna doğru yaklaşılıyor. İnşallah hepsi birlikte hizmete girmiş olarak 2019 içerisinde görmeyi arzu ediyoruz. Yine ilimizin önemli turizm değerlerinden biri Isparta’da olduğu gibi lavanta. Lavanta turizmi görselliği ile elde edilen ürünlerin satışı ile hem ekonomiye, hem de turizm ziyaretçi çekme anlamında çok önemli renk katan, ilimizin de sembolü olmaya aday önemli bir turizm unsuru. Bunun geliştirilmesi ile ilgili yine ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Tam olarak zamanlama vermek zor. Çünkü, bu belirttiğimiz tüm çalışma alanları, korunan sit alanları olduğu için prosedürler biraz uzun zaman alıyor. Bu çalışmaları yine bu lavanta ile ilgili sürdürdüğümüz alanda da benzeri bir koruma söz konusu olduğu için biraz yavaş gitse de 2019 yılı içerisinde ben büyük oranda tamamlanmış olacağını söyleyebilirim. Bir lavanta tanıtım merkezi ve lavanta yolu projemiz var. Salda Gölü ile Burdur Gölü arasında hazine alanları içerisinde vatandaşlarımıza ücretsiz lavanta fidesi temin ederek, ekim yaptırıp, yoğun bir lavanta bahçesi oluşturmak istiyoruz. Bir de lavanta tanıtım merkezi alanımız olacak. Hem yeme içme tesisleri, hem ürünlerin satışlarının yapıldığı ve üretiminin de sembolik olarak gösterildiği bir alan planlıyoruz.

Yani Isparta’dan daha yoğun bir lavanta birikimi, kapasitesi oluşacağını ifade etmek istiyorum. İlimizin farklı bölgelerinde de özel girişimler, şahıslar tarafından yoğun bir şekilde lavanta ekimi söz konusu. Mesela Çavdır ilçemizde bile bir vatandaşımız geniş bir alanda lavanta bahçesi oluşturuyor. Yine İnsuyu Mağarası da şimdikinden daha komplike, daha çok ziyaretçi çekebilecek bir alt yapıya kavuşturulacak. Burada mesire alanını düzenleyeceğiz. Daha temiz ve bakımlı hale getireceğiz. İnsuyu’nu da bu sene içinde yine ciddi sayıda ziyaretçi aldı, bunu yükseltmeyi düşünüyoruz. Sagalassos’un önümüzdeki yıllarda çok daha parlayacağı malum. Zaten 50 bin’i bulduk bu yıl ziyaretçi sayısı olarak.Yolu biliyorsunuz kalitesi yükseldi, sıcak asfalt yapıldı. Burada bir eksiklik gördük. Kafeterya yoktu. Gelen ziyaretçilerin çay içmek için. Orada bir mekan var aslında, fakat DÖSİM Kültür Bakanlığı bunu işletmek üzere ihale etmişti. Oraya bir otomat makine koy- muştu, od a çalışmıyordu. Biz DÖSİM’den burayı devir alıyoruz. Ağlasun Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz, burayı canlı bir kafeterya olarak işletecek.Oranın canlanmasına, renklenmesine önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Kibyra’da ise; ziyaretçi tanıtma, karşılama ünitesi hızla sürüyor. Burası çok az ziyaretçi alıyor, burayı da canlandırmamız lazım. Bütün ilimizde gelen ziyaretçilerin bu saydığımız turizm durak noktalarını görmelerini sağlayarak buradan ayrılmalarını temin etmek. Bunun içinde olmazsa olmazlarından biri ilimizin yatak kapasitesinin yükseltilmesi. Ben birebir girişimler yaparak önemli marka isimleri Burdur’a davet ediyorum. Bunun ilkini Gürallar’a yaptık. Gürallar sıcak bakıyorlar. Burada Organize Sanayi içinde de bir işletmeleri olacak o yatırımları başlamak üzere.

Yine ilimizin iş insanlarına, sermaye sahiplerine bu vesile ile bu hususu da hatırlatmak istiyorum. Burdur’un turizm yatırımlarına çok önemli derecede ihtiyacı var. Gelen turistler Salda’yı görüp, lavanta bahçelerini gezip, belki diğer noktalara uğrayamadan ay- rılmak zorunda kalıyorlar. Turlarda işte, bunların iki ve üçünü görüyor ve Burdur’a ekonomik olarak bir getiri yeterince bırakmadan, istifade edemeden ziyaretçileri uğurlamak durumunda kalıyoruz. En az bir gece o misafirlerimizi biz burada konaklatabilmeliyiz. Bunun için de yatak kapasitesinin artması gerekiyor. İlimizde biliyorsunuz çok sınırlı bir kapasite mevcut. Biz önemli bir çalışma daha yürütüyoruz. Tabi üniversitemizle de her alanda sıkı bir iş birliği içerisindeyiz. İl Gelişim Planı Çalıştayı yapılarak burada yapılan bilimsel akademik çalışmalar sonuçlarını verdi.

Bu çalışmalardan 160 tane proje başlığı oluştu. Yani ilimizin 13 ana sektörde, tarımda, enerjide, sağlıkta, turizmde 160 tane akademisyen arkadaşlarımız bu konularda çalışabilirsiniz bu konularda buralarda bir potansiyel var diye işaret verdi. Biz şimdi bu işareti aldık, önemsiyoruz biz bunu. Valilik bünyesinde proje birimini çok güçlendirdik. Buna çok ciddi profesyonel desteklerde sağlıyoruz. Burada artık ilgili bütün kuruluşlarımızın desteği ile karma ekipler oluşturarak konusuna göre eşleşmeler yaparak, üniversitemizle de çalışarak birlikte yoğun bir proje üretimine başlıyoruz. Hedefimiz Avrupa Birliği projelerinden, BAKA projelerinden, diğer ERASMUS olsun, Ulusal Ajans bütün proje duyurularını takip ederek en verimli şekilde en çok sayıda projeyi sunmak ve sonucunu almak üzereyiz. Bunu yapacağız bu irademiz var. Üniversitemizden aldığımız 160 proje başlığı listesi, bizim ilk üzerinde durduğumuz çalışma alanı olacak. Bunlardan uygun gördüklerimizi, yapılabilir olduğunu değerlendirdiklerimizi öncelikli olarak ele alıp tekliflerde bulunacağız.

Sizlere tekrar teşekkür ediyorum. İlimizde sizler vasıtasıyla bütün kesimlere en doğru şekilde mesaj olarak da iletilmesini, öncelikle önümüzdeki seçim döneminin huzur içinde sağlıklı, demokratik kültürün gerekleri yerine getirilerek ve en doğru şekilde insanlarımızın iradelerini sandığa yansıtmaları ile ilgili ortamı sağlamak ta bizim görevimiz. Bunun içinde tedbirlerimizi şimdiden alıyoruz. Bütün süreçlerin ve 2019 yılının Burdur’a insanlarımıza, sizlere iyi sonuçlar getirmesini, hayırlara vesile olmasını ve sağlık huzur içerisinde nice seneleri yaşamayı temenni ediyorum.”

Filiz ERYILMAZ                       

Kodlama : SadeMedia Interactive