GündemManşetVali Hasan Şıldak’tan çarpıcı röportaj; HALKA İNEN VALİ

2 sene ago

Vali Hasan Şıldak, ‘bomba 15 internet haber sitesi’ yazarlarından Hasan Güraksu ile gerçekleştirdiği söyleşide çarpıcı mesajlar verdi.

22 Mayıs 2018 tarihinden bu yana yaklaşık sekiz aydır ilimizde Valilik görevini sürdüren, her geçen gün halkla olan iletişiminde üzerine koyarak, sahada ağırlığını artıran, farklı uygulamalara imza atan Vali Şıldak, günümüzün modern kamu yöneticisi profilini sergiliyor, örnek çalışmalar gerçekleştiriyor.

Hasan Güraksu kaleme aldığı izlenimlerinde; “Burdur Valisi olarak atanan Vali Hasan Şıldak kısa sürede halkın sevgisini kazandı. 25 yıllık gazetecilik hayatımda birçok Vali ile çalışma fırsatı buldum. Vali Şıldak önceki dönem Valilerimizden Can Direkçi’den sonra gördüğüm başarılı Valilerden. Halka kapılarını sonuna kadar açan sokak ziyaretleri sıklaştıran eşini de bu işe katan halka inen bir Vali” tespitinde bulunuyor.

Vatandaş olmadan Valilik olmaz

Güraksu, “Vali Şıldak’a bunu sordum; nasıl başardınız halka inmeyi onların gönlünü kazandınız diye?” Vali’nin cevabı çok samimi ve içtendi. Vali Şıldak, “vatandaş olmadan Valilik yapılamaz. Onca sorunu yerinde görmek çözümleri de ona göre düşünmek zorundayız. Huzurlu bir kent yaratmanın modeli budur. Ben bu yaklaşımı bütün kaymakamlardan ve idarecilerden de istedim. Başarı bu yolla gelir” cevabına yer verirken, “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da talimatları bu yönde. Bir de ben bu işten zevk alıyorum. İşinizi sevmezseniz başarı da gelmez” ifadeleri dikkat çekiyor.

İnsan, ırk, cinsiyet ayrımı yapmıyor

Vali Şıldak, “prensipleri koyarsanız ilişkilerde sağlam olur. İnsan ayrımı yapmadan halka dokunmak gerekiyor. Belki bizim başarımız buradandır” dedi.

Vali Şıldak’ın röportajında öne çıkan pasajlar şöyle sıralanıyor:

Uyuşturucuya bulaşmış insanlara tedavi ve iş imkânı

Vali Şıldak’a uyuşturucuyla mücadele konusunda geçen hafta basında sade bir haber olarak yer aldı. ‘Bu işin derinliğinde ne var?’ dedim. Vali Şıldak, “Burdur’da çok yoğun olmasa da uyuşturucu var. Bunun üstünü örterek bir yere varamayız. Bir yandan etkin olarak uyuşturucu satıcılarının üzerine Emniyet güçleriye gidiyoruz. Ancak bu yetmez. Bu bataklığa sürüklenmiş insanları çocuklarımızı polisiye ilişkilerden uzak tutup Valiliğimizin kapılarını sonuna kadar açtık. Onların tedavileri yanısıra İş-Kur- la proje yaparak onlara iş imkanı yaratıp tekrar topluma kazandırmayı amaçlayan geniş bir projemizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

“Sağlıklı bireyler yaratmak adına yürütülen projeden etkilenmedim desem yalan.”

Vali Şıldak bir komisyon kurduğunu ve bu komisyonda Emniyet ve Jandarma güçlerinin diğer illerle birlikte etkin bir çalışma yürütüyor. “Muhtarların da olduğu bu çalışma komisyonu yoluyla uyuşturucuya bulaşmış gençler ve insanları tespit edip tedavileri de Devlet Hastanesi’nde özel bir odada gizlilik içinde yürütülüyor. Tespit ettiğimiz yardıma muhtaç insanlar ve gençlerimiz Afyon ve Manisa’da Hastanelerimize göndererek tedavilerini tamamlıyor ve tedavi tamamlandıktan sonra İş Kur’u devreye sokarak onlara iş imkanı bulup topluma kazandırıyoruz” dedi.

Vali Şıldak’ın Burdur Hayalleri

Vali Şıldak’a Burdur hayallerini sordum? Vali Şıldak’ın yanıtı; “Burdur’da Salda Gölü başta olmak üzere diğer turizm bölgelerinde çalışmalarımız sürüyor. Özellikle Salda’da daha sağlıklı bir ortam yaratmak durumundayız. Salda ile entegre olmuş bir lavanta yolu ekleyerek turistleri o bölgeye çekmeyi düşünüyoruz. Burdurlu iş adamlarından turizme yönelik özellikle konaklama yerleri yapmalarını istiyorum. Ticaret ve Sanayi Odaları ve Borsamız ve STK’larla il dışında olan Burdurlu iş adamlarını Burdur’a yatırım konusunda ikna etmelerini istiyorum.”

Teke Kültürüne önem

Vali Şıldak, Burdur kültürünü de unutmamış. Vali Şıldak: “Burdur Teke yöresinin başkenti. Biz Burdur kültürüne yönelik 10 kişilik bir komisyon kurduk. Burdur kültürünü zeybeklerini, yemeklerini örf ve adetlerini toparlayacağız. Üniversite bilim adamlarının yer aldığı komisyon çalışmalarını sürdürüyor. Burdur tanıtım filmini de yenileyeceğiz” sözleriyle röportaj son buluyor.

Kodlama : SadeMedia Interactive