ManşetTurizmVALİ HASAN ŞILDAK’IN ÖNGÖRÜSÜ; “Burdur’un bundan sonraki temel gelişim alanlarının en güçlüsü; TURİZM olacak”

2 sene ago

‘Zengin tarih ve kültür birikimine sahip Burdur’un bu potansiyelinin turizme kazandırılmaya başlandığı bir dönemin eşiğindeyiz… Evet; yıllarca o çok konuşulan, dile getirilen Burdur’un turizm faaliyetlerinin de gelişmeye başladığı bir süreçteyiz…

Açıklanan son rakamlar, Burdur Müzesi, Sagalasssos ve Kibyra antik kentleri ile İnsuyu Mağarası ziyaretçi sayıları, ilimizde turizm hareketliliğinin arttığını ortaya koyuyor. Elbette; yaşanan bu kıpırdanma hiç te yeterli değil, hatta başlangıç… Lakin, artan ziyaretçi sayıları, Burdur’un tanıtım sorununu aşmaya başladığını gösteriyor.

Eğer; Burdur’da sağlıklı bir turizm alt yapısı oluşturulduğu takdirde, turizm yatırımları hayata geçirildiğinde, nasıl tarım ve hayvancılık faaliyetleri, mermercilik, eğitim Burdur’un önde gelen sektörleri ise; turizm de Burdur ekonomisinin öncelikli dinamiklerinden biri olması mümkün…

Burdur’un turizm pastasından aldığı payın büyümeye başlaması, Vali Hasan Şıldak’ın da öncelikli konu başlıklarından biri, yakından takip ettiği hedeflerin başında geliyor.

“Burdur’da Turizm Noktaları Ziyaretçi Sayılarında 2018 Yılında Önemli Artış” başlığıyla dün kamuoyu ile paylaştığı basın bülteninde de Vali Şıldak çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Vali Hasan Şıldak, ziyaretçi sayılarındaki artışın ilimiz için memnuniyet verici olduğunu belirterek, “tarihi ve kültürel değerleri, doğal güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahip Burdur’un turizm pazarından hak ettiği payı alması için gereken adımları kararlılıkla atacağız. İlimizin bundan sonraki temel gelişim alanlarının en güçlüsü turizm olacak. Son üç yılın rakamları da bunu ortaya koyuyor. İlgili bakanlıklarımızla birlikte bu alanlarda etkili projeler geliştiriyoruz ve Hükümetimizin bütün desteğini alıyoruz. Temel hedefimiz, tarihi ve doğal mirasımızı koruyarak sahip olduğumuz bu eşsiz potansiyeli turizme kazandırmak, gelen ziyaretçilerimize yeterli ve kaliteli hizmet sunabilmek” şeklinde konuştu.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden konu hakkında yapılan açıklama şöyle:

Burdur’da Turizm Noktaları Ziyaretçi Sayılarında 2018 Yılında Önemli Artış

Binlerce yıllık tarihi, el değmemiş doğal güzellikleri ile Anadolu’nun büyüleyici bir köşesi olan İlimizde, Burdur Müzesi ve ören yerlerine ziyarette bulunan kişi sayılarında yıllar itibariyle artışlar devam ediyor. 2018 yılı rakamları ise bu artışı teyit ediyor.

2016, 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin ziyaretçi sayıları incelendiğinde; Burdur Müzesini ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 13.961, 2017 yılında 17.295 iken bu sayı 2018 yılında 21.634’e ulaşmıştır.

Sagalassos Antik Kentini ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 29.952, 2017 yılında 35.727 iken 2018 yılında 51.045 olmuştur.

İnsuyu Mağarasını 2016 yılında 49.731 kişi ziyaret etmiştir. 2017 yılında tadilat nedeniyle kapalı olan mağara, 2018 yılı Nisan ayı itibariyle tekrar ziyarete açılmıştır. 2018 yılında 9 aylık süre içerisinde ise 86.892 ziyaretçiyi ağırlamıştır.

Kibyra Antik Kentini ziyaret eden kişi sayısı 2016 yılında 10.686, 2017 yılında 6.441, 2018 yılında 8.840 olmuştur.

Ziyaretçi sayısı artış oranlarına baktığımızda ise;

Burdur Müzesi 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla % 25, 2016 yılına oranla % 55, Sagalassos Antik Kenti 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla % 42,87, 2016 yılına oranla 70, İnsuyu Mağarası ziyaretçi sayısı 2018 yılında 2016 yılına oranla % 74 (2017 yılı ziyarete kapalı), Kibyra Antik Kenti 2018 yılı ziyaretçi sayısı bir önceki yıla oranla % 37,24 arttığı görülmektedir.”

Vali Hasan Şıldak, ziyaretçi sayılarındaki artışın İlimiz için memnuniyet verici olduğunu ifade ederek; “tarihi ve kültürel değerleri, doğal güzellikleri ile önemli bir turizm potansiyeline sahip Burdur’un turizm pazarından hak ettiği payı alması için gereken adımları kararlılıkla atacaklarını” ifade etti.

Devam eden çalışmaları yakından takip ettiklerini ifade eden Vali Hasan Şıldak; “Sagalassos gibi, İlimizin Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Kibyra Antik Kenti’nde devam ziyaretçi karşılama ve tanıtım merkezinin yapımının tamamlanmasının ardından “hızlı atların ve kahraman savaşçıların şehri” olarak anılan Kibrya’yı ziyaret eden kişi sayısında da belirgin şekilde artış olacağını düşünüyorum.

Yeşilova İlçemizde yer alan eşsiz turkuazın tonlarıyla, Dünyanın en berrak göllerinden biri olan, Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü bu yıl 500 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Ayrıca Gölle aynı adı taşıyan beyaz, yeşil ve mavinin iç içe olduğu Salda Kayak Merkezi de kış turizminin bölgedeki yeni adresi olma yolunda ilerliyor. Amacımız ayrı bir önem verdiğimiz Salda Gölü ve Kayak Merkezinde devam eden ve planladığımız çalışmalarla birlikte 12 ay turizmdir.

İlimizin bundan sonraki temel gelişim alanlarının en güçlüsü turizm olacaktır. Son üç yılın rakamları da bunu ortaya koyuyor. İlgili bakanlıklarımızla birlikte bu alanlarda etkili projeler geliştiriyoruz ve Hükümetimizin bütün desteğini alıyoruz. Temel hedefimiz, tarihi ve doğal mirasımızı koruyarak sahip olduğumuz bu eşsiz potansiyeli turizme kazandırmak, gelen ziyaretçilerimize yeterli ve kaliteli hizmet sunabilmektir.”

Kodlama : SadeMedia Interactive