KültürManşetVali Hasan Şıldak, Ustalarla birlikte

2 sene ago

Toplumun geniş kesimleriyle bir araya gelmeye devam eden Vali Hasan Şıldak, kültür konularına ayrı bir önem veriyor. Her fırsatta Burdur’un sahip olduğu tarih ve kültür birikiminden söz eden Vali Şıldak, Burdur’un bu değerlerini yakından tanımaya çalışıyor…

Vali Hasan Şıldak, ‘Turizm Haftası’ kapsamında yok olmaya yüz tutmuş meslekleri devam ettirmeye çalışan Ustaları ziyaret etti. Teke Yöresi Halk Sazları Ustası Tahsin Yarar’ı atölyesinde ziyaret eden Vali Hasan Şıldak,  sonrasında Arasta esnaflarından Bakırcı Ustası Hasan İmrak ve Kalaycı Ustası Musa Yıldırım’ı iş yerlerinde ziyaret etti.

Kabak Kemane ve Cura sazlarını yapan ve icra eden ustalardan Tahsin Yarar’ı ziyaret sırasında, Kozağaçlı Mahalli Cura Sanatçısı Sabri Özdemir’de yer aldı. Saz ustası Tahsin Yarar’dan Kabak Kemane ve Cura sazlarının yapımı ve tarihiyle ilgili bilgiler alan Vali Şıldak, ‘Teke Yöresi’nin başkenti Burdur’un en önemli sazları arasında yer alan cura, kabak kemane ve sipsiyi beğeniyle dinlediğini ifade etti.

Devam eden ziyaretlerinde Arasta çarşısında Bakırcı Ustası Hasan İmrak ve Kalaycı Ustası Musa Yıldırım’ı ziyaret eden Vali Şıldak, kaybolmaya yüz tutan bu iki zanaatle ilgili kendilerinden bilgi aldı.

‘Turizm Haftası’ kapsamında ziyarette bulunduğu üç ustaya kültürel mirasımızı, değerlerimizi yaşatmaya devam ettikleri için teşekkür eden Vali Hasan Şıldak, çalışmalarında başarılar diledi. Ziyaretler sırasında İl Kültür ve Turizm Müdür V. Abdullah Kılıç, Burdur Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi de yer aldı.

Kodlama : SadeMedia Interactive