GündemManşetSağlıkVali Hasan Şıldak: “DAYANIŞMA İÇİNDE, BİRLİKTE AŞACAĞIZ”

2 ay ago

Vali Hasan Şıldak, 30 Mart 2020 Çarşamba günü  Öğretmenevi’nde düzenlediği basın toplantısında, Burdur’daki koronavirüs tedbirleri hakkında kamuoyunu bilgilendirdi, vatandaşları uyardı ve çarpıcı mesajlar verdi.

Vali Şıldak’ın açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Burdur’da bu hastalığın yaygınlaşmasını önleme konusunda kesin kararlıyız.”

“Son 15 günlük süreç, tam bir kriz yönetimidir.”

“2767 yaşlı vatandaşımıza, vefa uygulamasıyla ulaştık.”

“1 metre yaklaşma mesafesine mutlaka uyalım.”

“Kamu çalışanı değilse,  özel sektör ve iş yeri haricinde, hiçbir kişinin sağlık ve gıda ihtiyacı dışında, altını çiziyorum; sağlık ve gıda ihtiyaçları dışında hiçbirimizin dışarıda olmaması gerekiyor.”

“Araç trafiği ve yaya trafiğini Burdur’da minumum seviye’ye düşürmemiz lazım.”

“Gerektiğinde, karantina uygulamasını hayata geçirmekte, hiç tereddüt etmeyiz.”

 

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Cenk Babürşah, MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz, Jandarma Komutanı Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Vali Yardımcıları ile kurum müdürlerinin katıldığı toplantı sonrası kamuoyuna basın mensupları aracılığıyla seslenen Vali Hasan Şıldak şunları söyledi:

“İlimizde yaklaşık iki haftayı bulan bir süreç içerisinde bütün Bakanlıklarımızın ve Sağlık Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda Cumhurbaşkanlığımız ve Bakanlıklarımız tarafından alınarak bizlere talimat olarak gönderilen bütün uygulamaları en hassas şekilde en başta burada bulunan değerli kurum yöneticilerimiz bütün birimlerimizle son derece yüksek bir iş birliği içerisinde ilimizde uyguluyoruz.

Öncelikle ilimizde alınan bu tedbirlerin sonuç verdiğini ve titizlikle yapılan uygulamalar içerisinde gerek faaliyeti durdurulan işletmelerin iş yerlerinin gerek kısıtlama kararlarının gerekse yapılan düzenlemelerin her birinin ilgili birimlerimiz tarafından ayrı ayrı takip edilmek suretiyle il merkezimiz, ilçelerimiz ve köylerimiz de harfiyen uygulanması konusunda hassasiyet içerisindeyiz. Gerçekten özverili, fedakârca çalışmalar yürütülüyor. Keza 65 yaş ve üstü büyüklerimizin ve aynı zamanda kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın evden çıkmamaları konusunda getirilen kısıtlama konusunda da yine son derece duyarlı ve hassas bir yaklaşım içinde bu vatandaşlarımızın evlerinde kalmaları için büyük bir gayret gösteriyoruz.

Aslında; Devlet olarak vatandaşımıza adeta ısrarlı bir şekilde kurallara uymaları konusunda da özellikle son günlerde artan bir dozda bu talep ve beklentilerimizi her kanaldan iletmeye çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmaları daha ziyade sosyal medya üzerinden duyurmaya da özen gösteriyoruz.

Yurtdışından gelen 161 vatandaşımız var

Yurtdışında yaşayan bazı vatandaşlarımız Cuma gününden itibaren 3 ayrı grup halinde KYK’ya ait Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Üniversite Yerleşkesi içerisindeki 2 Yurda yerleştirilmiş durumda olan 161 vatandaşımız var. Bunlar 2 Yurt’ta kalıyorlar, ama çok kısa bir süre içerisinde 2 grubu birleştirip tek bir Yurt’ta Fereli Sinan Efendi Yurdu’nda ikamet etmeleri sağlanacak.

Seyahat sınırlaması faaliyete geçmiş durumda

Bildiğiniz gibi ülkemiz bazında seyahat sınırlaması uygulaması getirildi. Bunu uyguluyoruz. Seyahat sınırlaması her ne kadar sadece toplu taşıma vasıtalarını kapsayan bir uygulama içerse de, burada bizim de oluşturduğumuz Valiliğimiz ve Kaymakamlıklarımız bünyesindeki Seyahat Kurulları Cumartesi gününden itibaren faaliyete geçmiş durumda.

Burada benim vurgulamak istediğim her ne kadar otobüs ile seyahatlerde bir kısıtlama ve uçakla seyahatlerde bir kısıtlama var gözükse de bireysel olarak seyahat eden vatandaşlarımıza yönelik diğer il’lerden, ilimize gelen ilçelerimize gelen hudutlarımıza giren bütün araçları durdurmak suretiyle uyarıda bulunuyoruz.

Uyarılarımız şu noktada toplanıyor; öncelikle seyahat etmemeniz gerektiği mümkün mertebe zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamanız ve iller arası seyahat yapmamamız konusunda duyarlı olmanızı bekliyoruz. Şunu da soruyor kolluk görevlilerimiz eğer Burdur’da ikamet edecekseniz lütfen bilgilerinizi bizimle paylaşın deniliyor. Bu bilgiler isim, kimlik numarası, adres, iletişim bilgi- leri ve ikamet edeceği adresin bilgileri. Bu bilgileri aldıktan sonra şahsın imzası alınıyor ve bir taahhütname imzalatılıyor. Buna göre şahsın 14 gün süreyle ilimizde bulunduğu adreste evden çıkmaması kuralı hatırlatılıyor. Bu son derece önemli artık bu aşamada ilimizde bundan sonra gelişecek il dışı vakaları önlemek için özellikle büyükşehirlerde uygulanan uygulamaları bire bir ilimizde uyguluyoruz. Bu şekildeki uygulamamız Pazar günü itibariyle başladı. Ancak biz bundan daha önce geçen hafta içinde il merkezinin girişindeki 3 noktada bir sağlık taraması uygulaması da başlatmıştık. Hafta sonu itibarıyla bu bütün ülke geneline bir talimatla yaygınlaştırıldı. Şu anda biz çok sayıda noktada ilçelerimizi de katarsak işin içine sağlık taraması yapıyoruz, ateş ölçümü yapıyoruz. Bu esnada sağlık görevlilerimiz kişide herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını da sorarak öğrenmeye çalışıyorlar ve kuşkulu olanlar sağlık kuruluşlarımıza 112 istasyonlarımızdan ekip çağırılarak sağlık kuruluşlarına intikal ettiriliyor.

Yurtdışından gelmiş olan vatandaşlarımızı bire bir izlemede tutuyoruz

Bunun ötesinde sağlık kuruluşlarımız Halk Sağlığı Başkanlığımız, İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde kolluk birimlerimiz tarafından günlük olarak il dışından gelenlere ilişkin bilgilerin aktarılması suretiyle ken- dilerine intikal eden ilimizde bulunacak olan yabancı, yani il dışından gelen misafirlerin izlemlerine başladılar. Yani biz yurt dışından daha önce gelmiş olan gerek Umre ziyareti ile gerekse başka sebeplerle yurtdışından gelmiş olan vatandaşlarımızı her gün bire bir izlemede tutuyoruz. Sağlık görevlilerimiz bu vatandaşlarımızı telefonla aramak suretiyle, kolluk görevlilerimiz de her iki günde bir bizzat gitmek suretiyle vatandaşlarımızın evden çıkmama kuralına uyup uy- madıklarını kontrol ediyorlar. Şimdi bu gru- ba il dışından gelen vatandaşlarımızı da ek- lemiş olduk. Aynı onlara da yurtdışından gelen vatandaşlarımıza uyguladığımız kuralı uygulayacağız.

2767 Vatandaşımıza Vefa Destek Uygulaması Yaptık

Burdur’da çok güzel bir hafta sonu geçti. Bunun için ben vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. ‘48 saat hiç çıkma’ uygulaması bizde de, ilimizde de ihtimamla uygulandı. Bu noktada geçen hafta yine uygulamaya başladığımız Vefa sosyal destek grubu uygulamamız son hızıyla devam ediyor. Vefa uygulamamız bütün kurumlarımızın katılımıyla, yaşlı yani 65 ve üstündeki yaş grubunda bulunan yaşlı vatandaşlarımız ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımız biliyorsunuz sokağa çıkmamak zorundalar. Bu konuda her il’de alınan bir hıfzıssıhha kurulu kararıyla yasaklama getirildi. Bu vatandaşlarımıza evlerine hizmet götürüyoruz. Bu hizmetler daha çok gıda, sağlık hizmeti yardımı ve diğer kategorilerde devam ediyor. Şu ana kadar ilimiz genelinde 2767 vatandaşımızın talebi karşılanmış du- rumda. 2767 vatandaşımıza Vefa destek uygulaması yaptık. Bunun 656 kişi il mer- kezi ve köylerinde ikamet ediyor. Bu başvuruların 1151’i gıda, 1319’uda sağlık hizmeti ihtiyacına yönelik idi bunların tamamı karşılandı. İlimiz genelinde 116 ekibimiz 366 personelle 90 araçla hizmet veriyor.

Son derece etkili bir sistem kurduk 112 sistemi üzerinden çalışan bir sistemdir. 112 Acil Durum Merkezimizde bununla ilgili bir görevlendirme yaptık. Yine 112 müdürümüzün koordinesinde AFAD müdürümüz de bu yönlendirilen taleplerin koordinesinden so- rumlu olarak işlemleri yürütüyorlar.  Şu ana kadar il merkezinde 489 aileye gıda yardımı, 171 aileye kömür yardımı yakacak yar- dımı ve günlük olarak da 60 aileye sıcak ye- mek yardımı uygulamamız devam ediyor. İl merkezinde ve köylerinde 100 vatandaşımızın da maaş ödemesini bu vatandaşlarımızın evlerine götürerek gerçekleştirdik. Maaş ödemesi işlemlerini öğretmenlerimiz, okul müdürlerimiz ve din görevlilerimiz vasıtasıyla yapıyoruz. 30 görevlendirmemiz var bu konularda da aslında ülkemiz genelinde olduğu gibi burada da toplumumuzun en hassas olunması gereken bu büyüklerimize karşı gösterdiği çok büyük bir vefa duygusunun da tezahür etmesi hayata geçmesi, böylece gerçekleşmiş oluyor. Şu anda 65 yaşın üzerinde olup seyahat belgesi için başvuran vatandaşımız 91, bunlardan 7’sinin müracaatı reddedildi 84 ‘ü kabul edildi.

Belediye Başkanımıza ve Rektörümüze örnek davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum

İlimizde çok güzel gelişmelerden biri de; biliyorsunuz Türkiye genelinde olduğu gibi Sağlık çalışanlarımızın bu kritik dönemde kendi evlerinde değil kamu’ya ait misafirhanelerde, sosyal tesislerde konaklama im- kânına kavuşmaları adına bir takım girişimler yapıldı. 24 Mart tarihinde Cumhurbaşkanımızın bir kararıyla da kamu’ya ait sosyal tesislerin bu konuya, ilişkin ücretsiz kullanımı düzenlemesi yapıldı. Bu itibarla ilimizde de Öğretmenevi başta olmak üzere kamu’ya ait kurumlarımızın misafirhaneleri sağlık personeline açıldı. Fakat talebin çok yüksek olması kapasitenin yetersiz olmasından dolayı ilimizde 2 kurumumuz örnek davranış gösterdi.

Hem Burdur Belediyesi hem Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ilimiz adına son derece örnek teşkil edecek bir davranış göstererek, her ikisinin de elinde bulunan ticari işletmeleri Otellerini, sağlık çalışanlarımıza tahsis ettiler. Ben hem Belediye Başkanımıza hem de Rektörümüze bu manada teşekkür ediyorum. Bu kapsamda ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğümüz uhdesinde bulunan İŞKUR temizlik ve güvenlik elemanlarımızı da başta sağlık birimlerimiz olmak üzere diğer ihtiyaç duyacak kurumlarımıza görevlendiriyoruz. Okullarımız şu an kapalı olduğu için böyle bir tedbir aldık.

Son 15 günlük süreç tam bir kriz yönetimi sürecidir

Bilindiği gibi; pek çok hıfzıssıhha kurulu kararıyla bu süreci en iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Bu aldığımız son kararlardan bir tanesi de Burdur şehir merkezindeki ana arterlerdeki park yasağı ve duraklama yasağı getirme konusundaki uygulamamızdır. Bu konunun çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Ve bu noktada da daha ziyade halkımızdan ne bekliyoruz konusuna gelmek istiyorum. Burdur özelinde gerçekten ben burada bulunan değerli arkadaşlarımızın şahsında bütün personelimize çok teşekkür etmek istiyorum. Hakikaten son 15 günlük süreç tam bir kriz yönetimi sürecidir. Ama bundan sonra da yolumuz sıkı çalışmayı gerektiren, dayanışma içinde, birlik içinde çalışmayı gerektiren bir yoldur. Bunu Burdur şartlarında biz en iyi şekilde başaracağız. Bundan hiçbir kuşkumuz yok. Uyguladığımız ted- birler, bu çalışmalar elbette sonuç verecektir. Bu titiz çalışmaların sonucunu hep birlikte göreceğiz.

Biz Devlet olarak, kamu olarak üzerimize düşeni yaptığımızı düşünüyoruz ve yap- maya da devam edeceğiz. Vatandaşlarımızdan da en başta Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından, Sağlık Bakanımız tarafından, İçişleri Bakanımız tarafından sıklıkla dile getirilen talepleri, beklentileri ben de bir kez daha buradan tekrarlamak istiyorum.

Burdur’da yaşayan çok değerli vatandaşlarımızın öncelikle dışarıya çıkmama, zorunlu olmadıkça evde kalma konusunda ki hassasiyetlerini artık çok daha fazla arttırmalarını gerektiğini düşünüyorum.

Ben bir üzüntümü de paylaşmak istiyorum. Bu toplantıya gelmeden önce özellikle Gazi Caddesinden geçtim. Hiç arzu ettiğimiz bir tablo ile karşılaşmadım. Bankaların önlerinde kuyruklar var. İnsanlarımız halen bir arada bulunuyor.

1 metre yaklaşma mesafesine mutlaka uyalım

Her türlü basın, yayın organıyla, bilim insanları, sağlık sektörü bizi uyarıyor. 1 met- re yaklaşma mesafesi en az 1 metre şeklinde ve mümkün mertebe zorunlu olmadıkça dış ortamlarda bulunmama şeklinde uyarılar yapılıyor.

Bunların bütün vatandaşlarımız tarafından istisnasız dikkate alınmasını istiyoruz. Hâlâ normal bir gündeki gibi trafik akışı var. Bunun ben kabul edilebilir olduğunu ve sür- dürülebilir olduğunu düşünmüyorum. İnsanlarımız görebildiğim kadarıyla işi olsun veya olmasın dışarıya çıkıyorlar.

Hâlbuki kamu çalışanı değilse iş yeri haricinde hiçbir kişinin sağlık ve gıda ihtiyacı dışında altını çiziyorum, sağlık ve gıda ihtiyacı dışında hiçbirimizin dışarıda olmaması gerekiyor. Bu konu Burdur’da benimsenip uygulamaya geçirilmesine bir dakika bile gecikmeden uygulamaya geçirilmesi büyük ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Trafiğinizi ve yaya trafiğini Burdur’da minimum seviyeye düşürmemiz lâzım. 

İl dışından gelen vatandaşlarımız için duyarlılığımızı buradan da ilan ediyoruz. Burdur’a gelmek isteyen dışarıdaki hemşerilerimiz olsun ya da başka bir sebeple Burdur’a gelecek kişilerin bütün vatandaşlarımızın burada 14 gün süre ile ikamette kalacaklarını, evden dışarı çıkamayacaklarını bilmesinde fayda var. Ve bütün kurallara uyma çağrısı yapıyorum bu manada yaptırımla karşılaşmamak için, çünkü bundan sonra yaptırım uygulama noktasında da daha katı olmaya başlayacağız. Umuma açık yerler, kapalı kalması gereken işyerleri bil- hassa yurtdışından gelip 14 gün kuralına uymayan vatandaşlarımıza şu ana kadar çok sayıda idari para cezası uyguladık. Bunların bir kısmı kişi başı 392 TL’dir. Bir kısmı 3150 TL’dir. Ciddi sayıda ceza uygulandı. Bundan sonra da arttırarak devam edeceğiz. Lütfen bu konularda dikkatli olalım.

Karantina uygulamasını gerektiğinde hayata geçirmekte hiç tereddüt etmeyeceğiz

Kurallara uyma noktasında bir başka noktaya geldiğimiz husus da şudur, gerektiğinde karantina uygulamasını biz de; köylerimizde, ilçelerimizde düşünüyoruz. Şu anda ülkemiz genelinde belli noktalarda ihtiyaç olan noktalarda karantina uygulaması var. Bu uygulamayı hayata geçirmekte de gerektiğinde hiç tereddüt etmeyeceğiz.

Burdur’da bu hastalığın yaygınlaşmasını önleme konusunda kesin kararlıyız

Bu mesajlarımızın da halkımıza ulaşmasını temenni ediyorum. Vatandaşlarımızdan tek beklentimiz; dışarıya çıkmamaları, zo- runlu sebeplerle çıktıkları durumlarda da sosyal izolasyon kurallarına, fiziksel mesafe kurallarına uymaları hususudur.”

                                                                                                                                                                     M. Fatih Başcı

Kodlama : SadeMedia Interactive