GündemManşetVali Hasan Kürklü: “BURDUR’U PARLAK BİR GELECEK BEKLİYOR”

5 sene ago

Vali Kürklü’nün konuşmasında ön çıkan satır başları: “Öğretimde iyiyiz. Öğretimden ziyade asıl amaç eğitim, ‘Değerler eğitimi.’ Okuma alışkanlığını, yaygınlaştıracağız.‘Okudukça değerleniyoruz’ projesi geliştirdik. ‘Kırsal Turizm Master Planı’ ile kırsal turizm, doğa turizmi, alternatif turizm imkanlarını geliştireceğiz. Üniversite’nin Burdur’a çok ciddi katkıları var. MAKÜ’nün gelişim ivmesi artarak sürecek. BAKA ve MAKÜ iş birliğiyle geliştirdiğimiz, ‘Süt İşleme Merkezi ve Süt Araştırma Merkezi’ gibi projeleri çok önemsiyoruz 2. OSB’de son aşamaya geldik. Kamulaştırmalar tamamlandı. Altyapı çalışmaları sürüyor.”

Vali Hasan Kürklü, Cuma akşamı Kanal 32’de yayınlanan söyleşi programında, Burdur hakkında, ilimizin geleceğine ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu, Burdur’u parlak bir geleceğin beklediğini söyledi.

Vali Kürklü, seçim süreçlerinin geride bırakılmasıyla birlikte 2016 yılının Burdur açısından çok daha iyi geçeceğini belirtti. Burdur ekonomisi, eğitim, sağlık, turizm hakkında konuşan Vali Kürklü, Burdur’un eğitim-öğretim noktasında iyi bir yerde olduğunu hatırlatırken, asıl sorunun öğretimden ziyade eğitimde olduğunu, eğitime bütüncül bir anlayışla yaklaştıklarının altını çizdi.

Göreve ilk geldiği günden itibaren değerler eğitimine önem verilmesi gerektiğini söylediğini belirten Vaili Kürklü, “bizi biz yapan değerlerden doğruluk dürüstlük, sevgi ve saygı gibi değerlerin öğretilmesi bizim açımızdan çok önemli. Bunun için Burdur genelindeki tüm okullarda değerler eğitimini öğrencilerimize veriyoruz.”

Okuma noktasında dünya ülkelerine bakıldığında toplum olarak çok geri olduğumuzu kaydeden Vali Kürklü, ‘Okudukça Değerleniyoruz’ projesi ile okuma alışkanlığını topluma kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Bölgenin Bakanı olan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Burdur’a ciddi yatırımlar, hizmetler kazandırdığını anlatan, Bakanlığın şimdi de ‘Kırsal Turizm Master Planı’nı hazırladığına değinen Vali Kürklü, önümüzdeki dönemlerde MAKÜ ile beraber kırsal turizmi canlandırmak açısından neler yapılacağının çalışmasını yapacaklarını dile getirdi.

Vali Kürklü, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin Burdur’a olan katkılarına da dikkat çekti. 2006 yılında kurulan MAKÜ’nün 2015 yılına kadar çok güzel bir aşama kaydettiğini dile getiren Vali Kürklü, “üniversitenin 2006 bütçesine baktığınız zaman 3 milyon lira civarındayken 2015 yılı bütçesinin ise 105 milyon lira civarında, öğrenci sayısı 20 bin’leri aşmış durumda” dedi.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ve MAKÜ iş birliği ile yapımı devam eden projeleri açıklayan Vali Kürklü, projelerden bir tanesinin Süt İşleme Merkezi ve Süt Araştırma Merkezi gibi çok önemsedikleri bir proje olduğunu belirterek, projenin maliyetinin ise 4 milyon olduğunu belirtti.

Vali Kürklü, “Burdur merkezde yapılması planlanan Hastanenin 2016 yılı yatırım planına aldırmak için çabalarımız devam ediyor. Geçen hafta Milletvekillerimizle görüştüm ve onlarda bu konu hakkında yoğun bir gayret içerisinde” dedi.

2. OSB’nin son aşamasını da paylaşan Vali Kürklü, “2. Organize Sanayi Bölgesi’nin yüzde 99 kamulaştırması tamamlandı. Parselasyon çalışmalarımız devam ediyor. Kamulaştırmada bir arsada sıkıntı var. O sıkıntı da varisleri çok fazla olmasından ve yurt dışında da varisleri olduğundan kaynaklanıyor. Haftaya bir arkadaşımızı Almanya’ya göndereceğiz ve oradaki işlemleri halledecek. Mahkemelik işlerimizin hepsi bitti. Tapularımızın hepsini aldık. Şu anda 11 tane firma müracaatını yaptı. Ön tahsisleri yapıldı. İçerisinde büyük firmalar var.” bilgisini paylaştı.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive