Burdur’un Gölhisar ilçesinde Orallar Grup Plaza, Yerli Otomasyon firması TARGE’nin açılışı, kenevir hasatı, Nevzat Akcan Tarım Ürünleri serasında kalifoniya ve kapia biberleri hasat töreni düzenlendi.

Gölhisar programları İlçede Orallar Grup Şirketleri bünyesinde kurulan kenevir araştırma geliştirme çalışmalarını yürütecek KABALİS Tarım A.Ş., tarım teknolojileri araştırma ve üretimini yürütecek olan TARGE Otomasyon A.Ş. ve şirketin yeni idari binası Orallar Plaza’nın açılış töreni ile başladı.

Vali Arslantaş, açılışı yapılan şirketlerin başta Gölhisar ve Burdur olmak üzere Ülke tarımına, ekonomisine katkılar sağlamasını dileyerek, yatırımları dolayısıyla Orallar Grup Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve yöneticilerini tebrik etti.

Açılış töreni İlçe Müftüsünün dua etmesiyle birlikte kurdele kesiminin ardından sona erdi.

“Devlet olarak tüm üreticilerimizin yanındayız.“

Gölhisar programları ilçede Orallar Grup tarafından deneme amaçlı iki yıldır üretilen kenevirin hasat töreni ile devam etti.

Tarımın yeşil altını, mucizevi bitki olarak anılan kenevirin ekim izninin olduğu 20 ilden biri olan Burdur’da, Orallar Grup Şirketi tarafından Gölhisar İlçesinde 17 dönüm arazide üretimi yapılan Kenevirin hasat töreni yapıldı.

Vali Arslantaş ilaç, kozmetik, otomotiv, tekstil, yalıtım, kâğıt ve inşaat malzemelerine kadar çok geniş bir alanda kullanılabilen kenevirin Burdur’da ve Türkiye’de yaygınlaştırılması için yürüttükleri ARGE ve üretim çalışmaları dolayısıyla Orallar Grup yöneticilerini tebrik etti.

Kenevir hasat töreninin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Burdur Valisi Ali Arslantaş, yaklaşık olarak 17 dönüm alanda devlet kontrolü altında kenevir ekimi yapıldığını hatırlattı. Gölhisar ilçesinde üretilen kenevirin, yüksek verim elde edilmesi üzerine sanayide kullanılmasının hedeflendiğini söyleyen Arslantaş, kenevirin, kağıt sektöründen akaryakıt sektörüne elbiseden giyim ve kozmetik  sektörünün yararlandığını kaydetti.

Vali Arslantaş, “Devlet olarak tüm üreticilerimizin yanındayız.“dedi.

“Vali Arslantaş ve protokol üyeleri Kaliforniya ve Kapia biberi topladı”

Serada Kaliforniya ve Kapia biberleri hasat töreni yapıldı.

Burdur Valisi Ali Arslantaş, protokol üyeleri ile beraber Gölhisar İlçesi Karapınar Köyünde Nevzat Akcan Tarım Ürünleri Serasında incelemede bulunarak, çalışan kadın çiftçilerle birlikte Kaliforniya ve Kapia Biberi topladı.

Burdur’da örtü altı yetiştiriciliğinde önemli mesafeler alan Gölhisar İlçesinde örnek bir serayı incelediklerini belirten Vali Arslantaş, tesis hakkında bilgi alarak hayırlı bereketli sezon geçirmelerini diledi.

Vali Arslantaş ile protokol üyeleri, serada çalışan kadın çiftçilerle günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi ve program sona erdi.

-Muhammet Fatih Başcı