Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Komşu ve akraba ziyaretlerini bir süreliğine askıya almayı şiddetle tavsiye ediyorum. Apartman toplantıları, altın günleri, hasta ziyaretleri, komşu esnaf ziyaretleri gibi alışkanlıklara lütfen ara verelim’ çağrısına Burdurlular destek verdi.

Burdur Valisi Ali Arslantaş sosyal medya hesabınadan yaptığı paylaşımda Burdur’da Koronavirüse yakalananların yüzde 65’inin virüsü akrabalarından ve ev ortamında kaptığını bildirdi.
Vali Arslantaş yaptığı paylaşımda “Kıymetli hemşehrilerimiz; Maske için teşekkürler ama mesafeye uymuyoruz. Komşu ve akraba ziyaretlerini bir süreliğine askıya almayı şiddetle tavsiye ediyorum. Apartman toplantıları, altın günleri, hasta ziyaretleri, komşu esnaf ziyaretleri gibi alışkanlıklara lütfen ara verelim. İlimizde Koronavirüse yakalanan hastalarımızın % 65’i virüsü akrabalarından ev ortamında kapmışlar. Tedbirlere uyarak mücadeleyi güç birliği ile sürdürelim” dedi.

Ev hanımı Ziynet Çalışkan (70) “koronavirüs başladığından beri çok fazla misafirliğe gidip gelmiyoruz. Ama insanlarımız dikakt etmiyor. Maskelerini takmıyor, misafirliğe gidip geliyor. Bu yüzden hastalık ilimizde çoğaldı” dedi.

Esnaf İsmail Eren (45) ise “insanlarımız bu konuda çok duyarsız. Dikkat etmiyorlar. Sosyal mesafe olayı az. İnsanlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Veysel Akçay isimli esnaf ise “komşu ziyareti ve esnaf ziyaretleri konusunda halkımız duyarlı değil. Yapacağımız şey maskeyi takmak, sosyal mesafeyi korumak. Yapacağımız iş dükkana gelen müşterinin işini görüp göndermek. Akşama kadar burada oturup ta çay kahve içme zamanı değil. Eskisi gibi olmadığını bile bile insanımız oturup sohbet etmeye kalkıyor. Hastalıklarda bundan çok yayılıyor” ifadelerini kullandı.

Ahmet Ildırar (67) ise “Korona başladığından beri eve misafir de kabul etmiyoruz. Misafirliğe de gitmiyoruz. Zorunlu olmadıkça çarşıya çıkmıyoruz. Kapının önünde oturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Şermin Sayan isimli ev hanımı ise “Sayın Valimizin görüşlerine katılıyorum. Özellikle ilimizin köylerinde hastalık patladı. Vatandaşlar mümkünse kapalı ortamlarda 3 kişiden fazla bulunmasın. Sosyal mesafeyi koruyalım. En yakınlarımıza bile virüs bulaşmaya başladı yarın bize bulaşmayacağı belli değil o yüzden daha dikkatli olalım” şeklinde konuştu.