GündemİlçeManşetTurizmVali Arslantaş’ın ‘SALDA hassasiyeti’

4 hafta ago

Vali Arslantaş, tivit paylaşımlarıyla yapılaşma iddialarına açıklık getirdi.

Burdur’un Yeşilova ilçesi’ndeki doğa harikası Salda Gölü gündem olmaya devam ediyor. Son yıllarda Burdur’un en öne çıkan turizm değeri haline gelen, özellikle ‘Maldivler’ benzetmesiyle büyük bir sükse yapan, ziyaretçi sayılarında büyük patlamaların yaşandığı Salda Gölü, çevre konuları ve kaygılarıyla da sık sık gündeme geliyor. Geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan ‘Nazım İmar Planı’ kamuoyunda yine bazı tartışmalara neden oldu, endişeleri beraberinde getirdi. Yeni planın Salda Gölü ve çevresinde yapılaşmaya imkan tanıdığına dair iddialar sosyal medya’da yaygınlık kazanınca, bu bilgi kirliliğini önlemek için Vali Arslantaş, sosyal medya paylaşımlarıyla iddialara açıklık getirdi.

Valilik görevine başladığı günden bu yana Salda Gölü ile gelişmelere önem veren, yakından takip eden Vali Arslantaş, geçtiğimiz günlerde 25 Ağustos 2020 tarihinde şehrimizde geniş kapsamlı, bütün dinamiklerin katıldığı Salda Gölü toplantısı düzenlemişti. ‘Salda Gölü’nü Koruma ve Kullanma İlkeleri’ başlıklı toplantı bir hayli verimli geçmiş, Salda Gölü’nün geleceğine ve korunmasına yönelik ilginç öneriler ve ortak mutabakat çıkmıştı…

Vali Arslantaş, twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda da Salda Gölü’ndeki yapılaşma endişelerini gideren şu ifadelere yer verdi:

“1-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, #SaldaGölü Özel Çevre Koruma Bölgesinin (ÖÇK) tamamını kapsamaktadır.

2-ÖÇK ilanı ile birlikte her türlü uygulamanın durdurulduğu köylerde, sadece köy yerleşim alanlarında bu plan koşullarına ve koruma prensiplerine uygun olmak kaydıyla seyrek yoğunluklu kırsal yapılaşmaya imkân tanınacaktır.

3-Göl kıyısına turizm faaliyetlerinden kaynaklı otel ve bungalov yapılaşma baskılarının ortadan kaldırılması amacıyla kıyıda bu yönde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemiştir.

4- Köy pansiyonculuğu ve kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köy yerleşimleri (Salda Köyü, Doğanbaba Köyü ve Kayadibi) içerisine yönlendirilmesi hedeflenerek kırsal kalkınmanın da sağlanması öngörülmüştür.

5- #Salda Gölü Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı ile;    • Göl yüzeyinde herhangi bir faaliyete izin verilmemiştir.   • Göl çevresinde, doğal alanlar ve köyler arasında bisiklet yolları ve yürüyüş rotaları önerilmiştir.

6-Alan içerisinde mevcutta bulunan maden ocaklarının faaliyetlerinin sonlandırılması öngörülmüştür.   • Tarım, mera, orman alanları ile sulak alanlar korunmuştur.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive