Burdur Valisi Ali Aslantaş, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” farkındalık etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında kurulan stantları ziyaret etti, her türlü şiddetin son bulduğu günler dileyerek gökyüzüne turuncu balon bıraktı.

17 Aralık 1999 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir. Bu tarihten itibaren ülkemizin de aralarında olduğu birçok ülkede günün anlam ve önemine ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Bu kapsamda İlimizde düzenlenen etkinliklere katılan Vali Arslantaş, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) hizmetleri ve kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçebilmek, kadınlara en kısa sürede yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş KADES uygulaması ile ilgili bilgilendirmelerin yapıldığı İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü stantlarını ziyaret etti.  

Vali Arslantaş ziyaretinin son bölümünde ise, beraberinde yer alan protokol ve vatandaşlarla birlikte her türlü şiddetin son bulduğu günler dileyerek gökyüzüne turuncu balon bıraktılar.

Etkinliğin ardından Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günüyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Arslantaş; Başta İçişleri Bakanlığımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız olmak üzere ilgili bakanlıklarımız tarafından kadına yönelik şiddetle mücadelede çok geniş bir yelpazede, tüm tarafların kapsamlı işbirliği içerisinde önemli çalışmalar yürütülüyor.

Bu kapsamda İlimizde de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz,  Emniyet ve Jandarma birimlerimiz tarafından başta eğitim ve farkındalık arttırma çalışmaları olmak üzere, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu arttırma, şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bunun yanı sıra kadına yönelik şiddetle mücadelede alınacak diğer tedbirlerle birlikte, toplumun bütün fertlerinde sevgi, şefkat ve merhamet duygularının güçlenmesi ve hakim hale gelmesine ihtiyaç vardır. Bunun içinde herkese büyük görevler düşüyor. Bu kapsamda kurum ve kuruluşlarımız kadınlarımızın ve bütün toplumun geleceği için hizmet sunma gayreti içerisindedir.

Bu vesileyle Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye katkı sunan bütün kurum ve kuruluşlarımıza, STK’lara bütün bireylere teşekkür ediyor, bu özel ve anlamlı günün mutlu bireyler, uyumlu aileler ve kadına şiddetin son bulduğu bir toplum için dayanışma vesilesi olmasını diliyorum.” dedi.