Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur İl Merkezinde Fasulye Üretimi ve Örtü Altı yetiştiriciliğinin merkezi konumunda olan İnsuyu Ovası ve Çatağıl Köyü Pazarında incelemede bulunarak, üretici çiftçiler ve esnafla bir araya geldi.

 Vali Arslantaş’a incelemeleri sırasında Burdur Milletvekili Sayın Bayram Özçelik ve İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık eşlik etti.

 Cuma Namazını Çatağıl Köyü’nde kılan Vali Arslantaş, namazın ardından İnsuyu Ovasında fasulye toplayan üretici ve tarlada çalışanlarla bir araya geldi, fasulye topladı.

 Hasat dönemi itibariyle Ülke genelinde önemli bir paya sahip olan ve İnsuyu Fasulyesi olarak marka olma yolunda ilerleyen ürünün bu yılki verimi hakkında üreticilerle sohbet eden Vali Arslantaş, özellikle pandemi sürecinde gerek üretim, gerek tarladaki çalışma koşulları ve gerekse pazarlama konusunda herhangi bir sorunları olup olmadığını sordu.

 Vali Arslantaş İnsuyu Ovasındaki incelemelerinin ardından bölgede yetişen mahsulün pazarı konumunda olan Çatağıl Köyü Pazar yerine ziyaret gerçekleştirdi. Gerek sera domatesi, gerekse İnsuyu fasülyesi başta olma üzere yaş sebze yetiştiren çiftçiler ve ürünü satın alan esnafla görüşen Vali Arslantaş, bu yılki fiyatlar ve pazardaki hareketlilikle ilgili bilgiler aldı.

 TARIM KREDİ İLE YAPTIĞIMIZ GÖRÜŞMELERİN BUGÜN NETİCELERİNİN ALINMAYA BAŞLANDIĞINI DA GÖRDÜK

Vali Arslantaş incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada; “Fasulye üreticisi vatandaşlarımızın hem tarladaki çalışma şartlarını, hem ürettikleri ürünün, alın teri emeklerinin pazardaki pazarlama şekillerini gördük. 3500 kişinin yevmiyeci olarak çalıştığı, ilimizin ekonomisine özellikle yaş sebze ekonomisine çok ciddi katkılar veren çok çalışkan insanların bulunduğu bir yer. Fiyattaki dalgalanmalardan ötürü de Tarım Kredi ile yaptığımız görüşmelerin bugün neticelerinin de alınmaya başlandığını gördük. Tarım Kredinin hem Söğütteki domates üreticilerimiz için, hem buruda ki domates üreticilerimiz ve yaş sebze üreten fasulyeden, barbunya ya her türlü yaş sebze üreten vatandaşlarımızın ürünün değerlenmesi için bir aktör olarak piyasaya sokmak istiyoruz. Bunda kısmen başarılı olduğumuzu gördük, mutlu olduk. Ben vatandaşlarımıza bereketli olsun diyorum. Alın terlerini çocukları ile, aileleri ile huzur içerisinde kazanca dönüştürmelerini temenni ediyorum.” Dedi.