Burdur Valisi Ali Arslantaş Sosyal medyada Salda Gölü’nde kirlilik oluştuğu yolundaki paylaşımların ardından göle gelerek incelemelerde bulundu. Arslantaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Yeşilova Kaymakamı İsmail Alsancak,  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Alaçatlı ile birlikte Salda Gölü’nde incelemelerde bulundu.

                Arslantaş ;”ülkemizin ve ilimizin en önemli tabiat varlıklarından biri olan Salda Gölümüzde bu yıl mevsimsel kuraklıkların etkisiyle göl su seviyesinde yaklaşık 40 santimetrelik bir düşüş meydana geldi. Göl suyu çekilince de göl tabanındaki balçıklar ortaya çıktı. Bunu alanın tamamını gezerek görebiliyoruz. Gölümüzün çevresinin tamamı çam ormanlarıyla, sazlıklarla kaplı. Çam ormanlarının ve Sazlıkların oluşturduğu polenlerle  göl suyunun  çekildiği noktada o sarımtırak görüntüyü meydana getirdi. İl Sağlık müdürlüğü ekiplerince gerekli numuneler alındı biyolojik ve kimyasal analiz sonuçları 24 ve 48 saat içerisinde elimize ulaşmış olacak” dedi.

                “İnsan kaynaklı kirlenmenin önüne geçmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan hibe ve desteklerle Doğanbaba ve Salda köylerinin kanalizasyon atıklarının göle karışmasını engelleyecek tesislerin kurulması için ihalelerin yapıldığını aktaran Arslantaş ” Çok kısa süre içerisinde tamamlanacak. Yine Çevre ve Şehircilik bakanlığımız İller Bankası vasıtasıyla v Yeşilova Belediyemize de aynı destekleri veriyor olacak. Bir kaç ay içerisinde bitirileceğini düşündüğümüz bu arıtma tesislerinden sonra insan kaynaklı kirlenmenin tamamen önüne geçmiş olacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

                Arslantaş “Şu an bulunduğumuz alan Belediye Plajı olarak bilinen nokta ancak bu işin oluşmasında Belediyece ve Özel İdarece işletilmesi ile ilgili değil bu durum. Göl suyunun çekilmesi ve polenlerin çekilen alana gelmiş olması ile ilgili. Bunun her yıl yılın bu mevsiminde tekrar eden bir doğa aktivitesi olduğu neticesine ulaştık yaptığımız araştırmalarda” ifadelerini kullandı.

                Polen istilasının 2 yıl öncede yaşandığı öğrenildi.