Erzincan Valisi iken, Valiler kararnamesiyle Burdur Valiliği görevine atanan, bir ay önce 18 Haziran 2020 tarihinde Burdur’da Valilik görevine başlayan Ali Arslantaş, Burdur’u yakından tanımaya devam ediyor. Zengin bir tarih ve kültür birikimiyle, doğal güzelliklere sahip olan Burdur ilinin, turizm potansiyelini yaptığı gezilerle keşfetmeye, yakından tanımıya çalışan Vali Arslantaş’ın hafta sonu durağı Türkiye’nin ilk turizme açılan mağarası İnsuyu Mağarası ile şehirdeki konaklar oldu. 

Vali Ali Arslantaş, “İnsuyu Mağarası” ile “Bakibey Konağı” ve “Mısırlılar Evi’nde” incelemede bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerine, Burdur’un en önemli turizm alanlarının başında gelen, ülkemizin bu alanda turizme açılan ilk mağarası olma özelliğini taşıyan İnsuyu Mağarası ile başlayan Vali Arslantaş, mağarayı gezdi.

Vali Arslantaş, Burdur – Antalya karayolunun 13. km’sinde yer alan, sarkıt ve dikitleri ile 600 metre uzunluğunda ki galerileri ve eşsiz serin havasıyla yaz aylarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan İnsuyu Mağarası hakkında ve ziyaretçi yoğunluğu ile ilgili yetkililerden kapsamlı bilgiler aldı.

İncelemelerine Burdur şehir merkezindeki tarihi konaklarla devam eden Vali Arslantaş, 17. ve 19. yüzyıl Osmanlı Türk İslam sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Bakibey Konağı ve Mısırlılar Evi ile devam etti.

Vali Arslantaş, incelemeleri sırasında İl Kültür ve Turizm  Müdürü Abdullah Kılıç’tan, tarihi konakların genel durumu ve bu alanlarda planlanan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.