Burdur Valisi Ali Arslantaş başkanlığında, Ticaret Borsası ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından İlimizde hayvancılık alanında yapılması düşünülen “Düve Borsası Projesi” ile ilgili toplantı yapıldı.

Toplantıya Vali Arslantaş’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Tuğrul, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez ve Burdur Birliği Başkanı Kamil Özcan ve Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ahmet Ali TOK katıldı.

Vali Arslantaş toplantının başında yaptığı konuşmada; “Ticaret Borsası ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak iki kurumumuzu ziyaret ettiğimde Başkanlarımız İlimizde uygulamayı düşündükleri hayvancılık projesinden bahsettiler. Projeyi tekrardan kendilerinden dinlemek ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile projenin ilerleyen süreçlerinde Bakanlığımızın ilgili Hayvancılık Genel Müdürlüğünün katkıları ile, bu örnek projeyi İlimizde en iyi şekilde nasıl uygulayabiliriz, konuşmak ve görüş alış verişinde bulunmak üzere bir araya geldik.

İlk olarak başkanlarımızı dinleyerek, bu proje ile neyi amaçlıyorlar, 3 – 5 yıl sonra bu projelerini nerede görüyorlar, mevcut durum ve sonraki hedeflerini dinleyeceğiz.

Proje paydaşı olarak sadece iki sivil toplum kuruluşumuz değil, Valiliğimiz koordinesinde İl Özel İdaresi, ilgili kurumlarımız, diğer STK’lar ve bu alanda önemli çalışmalar gerçekleştiren Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin de katkıları ile Ülkemizde tek olacak bu önemli “DÜVE BORSASI PROJESİ” ile Burdur’un geçmiş yıllarda olduğu gibi Hayvancılık alanında yeniden bir başarı hikayesi yazarak adından söz ettireceğine, bu projenin üreticimize, çiftçimize İlimiz hayvancılığına önemli katkılar sunacağına inanıyorum.” Dedi

Borsa Başkanı Gündüzalp ve Birlik Başkanı Özcan’ın proje ile ilgi yaptıkları sunumla devam eden toplantıda, Projenin amacının güvence altında alıcı ve satıcıyı bir araya getirerek, kayıt altına alınan düvelerin değerinde satışını gerçekleştirmek, havyan sağlığının korunmasının yanında, kaliteli ve sağlıklı süt üretilmesini sağlamak olduğunu vurguladılar.

İlimizin bu alandaki Damızlık Hayvan varlığının artırılmasına yönelik tohumla çalışmaları, Hastalıktan Ari İşletmeler, aşılama uygulamaları ve projeye katkı sunabilcek kurum ve STK’larla ilgili değerlendirmede bulunulan toplantıda, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Vali Arslantaş toplantının sonunda yaptığı değerlendirmede; böylesi önemli bir projeye öncülük ettikleri için Borsa Başkanı Gündüzalp ve Birlik Başkanı Özcan’a teşekkür etti. İlerleyen süreçte mutat olarak proje kapsamında daha geniş katılımla yapılacak toplantılarda bir araya geleceklerini vurgulayan Vali Arslantaş, ilgili kurum ve STK temsilcilerinden oluşturulacak çalışma gurupları tarafından Projenin yol haritası ve iş takviminin belirlenmesi isteğini sözlerine ekledi.