EkonomiKültürManşetUZUN ÇARŞI’nın üzeri kapatılırsa, restorasyon işe yarar

5 sene ago

Restorasyon çalışmaları işlerimizi olumsuz etkiledi

Yukarı Pazar’da tam 162 yıldır baba mesleği ceviz ezmesi ve şekerleme satışını gerçekleştiren, Kanaat Şekerleme’nin sahibi Alper Türk, Yukarı Pazar, Uzun Çarşı’da Burdur Belediyesi’nce yürütülen restorasyon çalışmalarının işleri olumsuz etkilediğini söyledi.

Yaklaşık 2 yıl önce yapılan restorasyon çalışmalarının uzun sürdüğünü, çalışmalar nedeniyle yolların kapatıldığını, araçların uzun süre Uzun Çarşı’ya girip çıkamadığını söyleyen Alper Türk, “geçmiş dönemde yapılan restorasyon çalışmaları alış-verişi olumsuz etkiledi. Çalışmalar çok uzun sürdü ve bir türlü rayına oturtulamadı.Yaklaşık 2 yıl önce başlayan çalışmalar esnafın işlerinin önünü kesti. Bu nedenle, çarşının cazibesi iyice kayboldu” dedi.

Bilindiği gibi; Burdur şehir merkezinde Ulu Camii ve çevresi bir zamanlar ticaretin merkezi idi… Yukarı Pazar ve Uzun Çarşı, 1960’lı yıllardan sonra Burdur’da kentleşmenin artması, Gazi Caddesi ve diğer caddelerin açılmasıyla birlikte eski cazibesini, önemini yitirdi. Halbuki; bu bölge Burdur’un kuruluşundan beri tarihi önemi olan bir yer. Ulu Camii ve çevresi 1300’lü yıllardan itibaren Burdur’un merkezi, ticari anlamda da ‘Alan Pazarı’ diye ifade edilen Ulu Camii’nin yanı ve çevresindeki sokaklar da ekonominin kalbinin attığı bölgeydi…

2000’li yıllardan itibaren eski tarihi yapıların restore edilmesi, turizme kazandırılması gibi uygulamaların yurt çapında yaygınlaşmasıyla birlikte Burdur şehir merkezinde de canlandırılmaya çalışılan yerlerden biri de Uzun Çarşı-Yukarı Pazar oldu. Burdur Belediyesi’nin öncülük ettiği, A. Nejdet İlgün döneminde başlayan, Sebahattin Akkaya dönemlerinde ise ölçeği genişletilerek devam eden restore işleri, Yukarı Pazar’ı canlandırma, bu alanı tarih-kültür turizmi aktivitelerinde değerlendirme amacı taşıdı. Yaklaşık üç yıl öncede Uzun Çarşı’da dükkanlar restore edildi.

‘ÜRÜN FİYATLARI BURADA DAHA DÜŞÜK’

Yukarı Çarşı’nın ancak ‘Kapalı Çarşı’ olursa restorasyonların işe yarayacağını ve eski cazibesine kavuşacağını söyleyen Alper Türk, “Aslında burada satışı yapılan ürünlerin fiyatları daha düşük. Gazi Caddesi , Adliye Caddesi ve diğer caddelere göre bizim ürünlerimiz , eski gelenekten geldiğimiz ve işlerin nasıl yapılacağını bildiğimiz için daha kaliteli ve fiyatı uygun. Ama buradaki restorasyon çalışmalarından sonra, çarşının cazibesi iyice kaybettirildi.” şeklinde konuştu.

‘ANCAK ÜSTÜ KAPATILIR VE KORUMA ALTINA ALINIRSA RESTORASYON İŞE YARAR’

90 yıldır aynı dükkanda olduklarını, 162 yıldır ceviz ezmesi, şekerleme satışını yaptıklarını ve 4 kuşaktır baba mesleğini sürdürdüklerini söyleyen Alper Türk, “Burada eskiden bir tane boş dükkan aranır fakat bulunamazdı, bulduğunuzda da hava parası verirdiniz. Burası Burdur’un en eski çarşısı. Ancak, üstü kapatılır ve koruma altına alınırsa restorasyon çalışmaları bir işe yarar.” görüşünü dile getirdi.

‘GELENEK ve GÖRENEKLERİMİZİ YAŞATIYORUZ’

Yukarı Çarşı’da eski geleneklerin, özellikle esnaflık dayanışması olan ‘Ahilik’ geleneğinin sürdürüldüğünü, Yukarı Çarşı esnafının gelenek ve göreneklerine bağlı olduğunu belirten Alper Türk; “Biz, bir esnaf arkadaşımızın işi çıktığı zaman dükkanına göz kulak oluruz. Korur kollarız. Bu gelenekler bize babadan, atalarımızdan geçti. Benim malım taşınacaksa hemen başka bir esnaf yardıma gelir. Buranın esnafı emanete ihanet etmez, korur.” şeklinde konuştu.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive