EkonomiGündemManşetUZUN ÇARŞI CANLANACAK

11 ay ago

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Yukarı Pazar esnaflarıyla bir araya gelerek, Yukarı Pazar’ın ve Uzun Çarşı’nın tekrar canlandırılmasına dair yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 31 Mart Yerel seçimleri sonrası bir araya gelemediği Burdur esnafı ile sabah kahvaltılarında buluşup, onların sorun ve sıkıntılarını, taleplerini dinlemeye devam ediyor.

Aşağı Pazar ve manav esnafı ile kahvaltıda bir araya gelen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz dün de Yukarı Pazar, Uzun Çarşı esnafı ile sabah kahvaltısında buluştu. Kahvaltıya; Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say, Belediye Birim Müdürleri ve esnaflar katıldı.

Kahvaltı sonrası konuşan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Zaman zaman bir araya gelip sohbet etmek, dertlerimizi sıkıntılarımızı paylaşmak ve gidermek üzere çözüm yollarını birlikte aramak için bu tür etkinliklerin önemli olduğunu düşünüyorum. Bizler bir beş yıl daha sizlerden yeki ve görev aldık. Öncelikle bunun içinde teşekkür etmek istiyorum. Çünkü; siyaset yaptığınız hizmetlerle birlikte yürüdüğünüz yolda, girebildiğiniz gönüllerle güzel. Belli ki biz yaptığımız hizmetlerin yanında gönüllerinize de girebilmişiz ki bir beş yıl daha bize çalışma olanağı sundunuz. Bizler Belediye Meclisi Üyesi arkadaşlarımız ve Belediye çalışanlarımızla birlikte bu kente beş yıl daha en iyi şekilde hizmet edeceğiz. Kaynakları doğru kullanmak ve sizlerden aldığımızı, sizlere en iyi şekilde ulaştırabilmenin belki ilk beş yılında acemilik yaşadık ama şuan da neyi ne yapacağımızı, nasıl, nereye neyi götüreceğimizi artık daha iyi biliyoruz. Önemli olan kol kola girebilmek, bu kentin menfaati için, bu kentin çıkarları için inandığımız siyesi değerleri, elbette gönlümüzde kalmak kaydıyla bir kenara bırakıp, kentin 7 yaşından, 70 yaşındaki insanına varıncaya kadar eşit, adil, hakka, hukuka riayet ederek ve vatandaşın isteklerini taleplerini öncelik sırasına göre değerlendirip bu kentin geleceğini birlikte kurgulamayı çok istiyoruz.

Geçmiş dönemle ilgili, seçim döneminde oldukça fazla şey konuştuk, bahsettik, anlatmaya çalıştık. Artık bunları konuşmak yerine bu kentin geleceğini konuşalım, bu kentin geleceği için kimlerle ne yapabiliriz bunları konuşalım istiyoruz. 3 üç ay oldu yeni dönemde. Sağ olun yoğun bir ilgi ve teveccühle yeni dönemle ilgili tebriklerinizi kabul ettik. Mesaimizin bir kısmını da programlama ve çalışma düzenimizle ilgili planlamalarımızı yapıyoruz. Özellikle Uzun Çarşı’nın yaklaşık bir 10-15 yıldır ticari anlamda durgunluğundan sizlerin oldukça şikâyetçi olduğunu biliyoruz. Zaman zaman oturduk, bazı fikirleri ortaya koyduk ama şu gerçek ki mutlaka hayat alışkanlığını yeniden Yukarı Pazara, Uzun Çarşı’ya döndürmemiz lazım.

“İlk Önce Ayak Alışkanlığını Kazanmamız Lazım”

Vatandaşımızın mutlaka bu sokaklarda yürümesi lazım. Vatandaşımızın sadece 50 metre yukarda bu kadar boş dükkân varken aşağıda 4-5 bin lira kiralara mahkûm edilmemesi lazım. Bunu birlikte başaracağız. Bir ucundan başladık. Kaldırım ve yol çalışmalarımıza. Aydınlatma da yapacağız. Belli ölçüde yayalaştırmaların bu caddelerde önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü ticaret yaya halde yapılıyor.

“Taşıt Trafiği Kararını Birlikte Vereceğiz”

Taşıt trafiğinin içerisinde ticaret yapmak mümkün değil. Biz bu alışkanlıkların geri getirilmesini istiyoruz. Soruyoruz: bir kısmınız esnaf olarak tamamen taşıt trafiğine kapatılmasını istiyor, bir kısmınız kısman kapatılmasını istiyor, bir kısmınız hiç kapatılmamasını istiyor ama bunu da yine size sorarak bir referandumla, sizlerin bizlere vereceği bilgi ışığında bu caddelerin taşıt trafiğine kapatılıp kapatılmayacağına karar vereceğiz. Ama şu kesin, bir kaldırım düzenlemesi, gece bir aydınlatma, sonuçta en azından 4 ay boyunca yazı yaşayan bir kent olarak insanımıza alternatif bir yürüyüş yolu, alternatif bir vitrin izleyebilme şansını da uzun çarşıda verebiliriz diye düşünüyorum. Vâkıfa ait bazı dükkânları kiraladık. Önümüzdeki günlerde bizim gönülden gönüle mağazamızı buraya çıkartacağız. Kadın kooperatifinde üretim yapan kadınlarımıza bir dükkânı istihdam edip onlara vereceğiz.

En azından bir ayak alışkanlığını bir yere döndürebilmek için, burada buda varmış dedirtebilmemiz için vatandaşımızın bu caddelerde, bu sokaklarda gezdirmemiz lazım. Sizlerin katkılarıyla bu sokakların daha iyi hallere dönüştürüleceğini düşünüyorum. Bir miktar hoşgörü, bir miktar fedakârlık, özveride bulunmamız gerekiyorsa, zaman zaman biz sizden bunu isteyeceğiz. Bunu kendimiz için değil, burada yapılan ticaretin güçlendirilebilmesi için isteyeceğiz. Bunu da birlikte başaracağımızı düşünüyorum. Bu kent aslında ticari anlamda başlangıç nok- tasının şuanda üzerinde bulunduğumuz topraklar olduğunu biliyoruz bu kentin ticaretinin. Neden olmasın, yine olabilir. Yeter ki buna inanalım. Birlikte başaralım. Çünkü bu kentin sadece kendi değerleri değil, son dönemde alternatif turizm yol güzergâhları üzerinde artık Burdur’un adının da çok sık geçmeye başladığı ve özellikle lavanta hikâyesinden sonra her hafta sonu otobüsler dolusu yerli yabancı turistin Burdur’a geldiğini ama üzülerek Burdur esnafının bundan yeterince yaralanmadığını görüyorum. Bunun içinde önümüzdeki günlerde esnaf odasının, ticaret ve sanayi odasının ve muhtelif bileşenlerinin katılımıyla yeni dönem için bir ticari çalıştay düzenlemeyi planlıyorum. Bir ticaret çalıştayı yapalım.

Burdur’da nasıl bir alternatif ticaret yapılabilir, bu alternatif ticaret içerisinde turizm çeşitliliği olur mu? Olursa nasıl bir yol izlenip, esnafımıza nasıl bir katkı sağlanabilir, bunun tartışılacağı bir çalıştay planlamasını yapıp, sizlerin de katkı ve desteğiyle bu kentin ekonomisine mutlaka dışarıdan katkı sağlamak zorundayız. Bizim bir sürü öz kaynaklarımız var bunları açığa çıkartacağız. El Sanatları Merkezimizde Fethiye yol güzergâhında İstanbul’dan, Ankara’dan gelen yurttaşlarımıza kendi değerlerimizi tanıtacağız ve o insanlarımızın artık kent merkezi içerisine girmeli. Bunları kendi orijinalinden, orijinal üreticisinden ve kendi esnafımızdan almasının yolunu açacağız. Burada birçok kaybolmak üzere olan meslek grubu var. Bunları da kaybetmek istemiyoruz. Bunlara da sahip çıkmak istiyoruz. Tabi bunları esnaf odamız, ticaret ve sanayi odamızla birlikte uygun bir çalışmayla bu uzun çarşımızın yıllardır kanayan yarası, sıkıntısı olan özellikle de sizin bize sitem ettiğiniz ‘buralara bir hareketlilik getirelim dediğiniz yol yöntem neyse bunu hep birlikte bulup Uzun Çarşı’mıza ayak alışkanlığımızı kazandırıp yeniden ticari hareketliliği burada sağlamayı planlıyoruz.”

Başkan Ercengiz konuşmasının ardından esnafların sorularını da cevaplayarak onların taleplerinin en kısa sürede yerine getirileceğini de belirtti.

Kodlama : SadeMedia Interactive