GündemManşetSağlıkUzman Diyetisyen Gülşah Çelik Özacar; “Vücudumuzu kışa hazırlama zamanı!”

9 ay ago

Birçok insan yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte diyet programı uygulayarak zayıflamanın yollarını arar. Ancak bu hedef bazen sonbahar mevsimine sarkar ya da yazın sonuna doğru tekrar kilo alınır ve sonbaharda kilo vermenin yolları aranır. Ancak dönemsel olmaktan ziyade sağlıklı beslenme biçimimizi yılın tüm aylarına yaymamız gerekmektedir. Hem ideal kilo seviyesinde kalmak hem de verdiğimiz kiloları daha kolay bir şekilde geri almamak için.

Uzman Diyetisyen Gülşah Çelik Özacar, sonbahar aylarında bağışıklığı güçlendirmek, hastalıklara yakalanma sıklığını azaltmak ve yakalansak dahi kolay atlatabilmek için beslenme önerilerinde bulundu.

Yalçın Plaza’da hizmet veren Uzman Diyetisyen Gülşah Çelik Özacar; “Sonbahar bir geçiş mevsimi bu nedenle vücudumuz için kışa hazırlık dönemi diyebiliriz. Vücudun kışa hazırlığı; hastalıklar, bağışıklığın azalması derken sıkıntılı geçebilir aynı zamanda bu dönemde yazdan kalma kilolarda birçoğumuzu rahatsız edebilir. Bu dönemde hastalıklardan korunmak ve kilomuzu kontrol altına almak aslında çok önemli. Bunun için beslenmemize çok dikkat etmeliyiz. Özellikle besin çeşitliliği bu dönemde önem taşımaktadır.

“Kuru baklagiller tüketilmeli”

Hastalıklara karşı savunma sistemi, protein ve enerji bakımından yetersiz ve dengesiz beslenme durumunda zayıflar. Karbonhidrat, protein ve yağdan dengeli, lif içeriği yüksek bir programla beslenmek bağışıklık gücünüzü arttırır. Kuru baklagiller hem protein, hem lif hem de savunma sistemi için önemli minerallerden biri olan demir açısından zengindir. Haftada en az 2 defa kuru baklagil tüketilmelidir.

Kolesterol probleminiz yoksa kahvaltıda mutlaka yumurta olsun. Kahvaltıda yumurta tüketmek hem metabolizmanızı hızlandıracak, hem de kan şekerinizi dengeleyerek kilo artışını önler. Günde 1 bardak kefir için. Kefir; savunma sistemini güçlendirir, mide barsak florasını dengeler, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler, kansere karşı koruyucudur, yüksek tansiyon, kolesterol düşürülmesinde etkilidir.

“Vitamin ve minareller büyük önem taşıyor”

Vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminin korunmasında büyük önem taşır. Sonbaharda hastalıklardan korunmak ve hastalığın seyrini hafifletmek için A, C, E vitamini tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

C vitamini, soğuk algınlığında antihistaminik etki göstererek belirtileri hafifletir. Alışveriş sepetinize limon, portakal gibi turunçgillerle değil, özellikle kuşburnu, kırmızı ve yeşil sivri biber, kivi, maydanoz, roka ekleyerek C vitamini alımınızı arttırabilirsiniz.

A vitamini kandaki beyaz hücre aktivitesini artırır. Beyaz hücreler savunma sisteminin önemli bileşenleridir. Havuç, ıspanak, kabak, domates, karaciğer, havuç, ıspanak, brokoli, marul, kayısı tüketerek A vitamini alımınızı arttırabilirsiniz.

“Haftada 2 defa balık tüketilmeli”

Sofranızda haftada 2 defa balık olsun. Balık sağlığın temeli olan Omega-3 yağ asitlerinden zengindir. Savunma sisteminizi güçlendirmek için pişirme yöntemi de önemlidir. Izgara, buğulama, haşlama gibi pişirme yöntemleri kullanılmalıdır.

Havaların soğumasıyla birlikte vücut ısı değişikliğine uyum sağlayabilmek için harcamış olduğu enerjiyi miktarını düşürür. Kilo almak istemiyorsanız aldığınız kalori ile yaktığınız kalorinin eşit olması gerekmektedir. Dolayısıyla miskinlikten kurtulup mutlaka haftada 2 -3 kez fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Alınan tüm toksinleri vücuttan uzaklaştırabilmek için 8 -12 bardak su içilmelidir.

Kodlama : SadeMedia Interactive