ÇevreManşetUzakdoğu’da Lisinia izleri; Tayvan’da mini LİSİNİA kuruldu

8 ay ago

Son yıllarda birbiri ardına hayata geçen doğa, çevre projeleriyle adından sıkça bahsettiren, uluslararası camiada da ilgi gören Lisinia projeleri, EXPO etkinliği ile Uzakdoğu’ya da aktarılıyor.

Burdur’da merkeze bağlı Karakent köyü yakınlarında on yıl önce kurulan Lisinia Doğa Proje alanının minyatürü Tayvan’da 3 Kasım 2018-24 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacak ‘bahçecilik’ temalı EXPO alanına kuruldu.

Lisinia Doğa Proje Koordinatörü Öztürk Sarıca, 3 Kasım 2018-24 Nisan 2019 tarihleri arasında Tayvan’ın Taichung kentinde yapılacak ‘bahçecilik’ temalı Expo’ya katılacaklarını, Türkiye’yi ve Burdur’u en iyi şekilde temsil edeceklerini belirtti.

DHA’ya konuşan Sarıca; “yaklaşık 1.5 yıl önce Tayvan Taichung Expo’nun Expolar birliğinden almış olduğu yetki ile açtığı yarışmaya katıldık. Girdiğimiz yarışmada 150 Proje içinde ilk 10’a girdik. Orada Lisinia bahçesi oluşturmamız istendi ve biz bu konuyla ilgili olarak 2 aydan bu yana çalışıyoruz. İlk önce bahçede kullanılacak heykelleri gönderdik. Son bir aydır oradaki bahçenin kurulumu ile ilgili çalışmalarımız var” dedi.

Sarıca; “Tayvan bu konu ile ilgili olarak son derece gelişmiş ve yeşiline ve insan sağlığına son derece sahip çıkan bir ülke. Türkiye’nin orada olması Tayvanlıları çok heyecanlandırdı. Bizim için çok ilginçti, Şehrin yöneticisi ve yardımcısı bizi ziyaret ettiler ve bizim orada olmamızdan çok mutlu olduklarını söylediler. Yakın zamanda yapılacak seçimde güçlü adaylardan birisinin alanımıza gelerek bizimle fotoğraf çektirmesi bizi onurlandırdı.

Bahçe çok fazla beğenildi çünkü Lisinia türü doğal bir yapı orada yok.Doğal, traşlanmamış malzemeden insanların sağlığına ve kansere dikkat çeken projeler yok. Bu tür projelerin geliştirilmesi noktasında bizi hayranlıkla izlediklerini ve ileride işbirliği içinde olmak istediklerini söylediler. Bu bize çok güç verdi” diye konuştu.

Bahçenin kurulumunu 11 günde tamamladıklarını anlatan Sarıca; “Tayvan zor ve çok fazla kuralları olan bir ülke. Bahçenin kurulmasında bize yardımcı olan başta gönüllümüz Mücahit Şengül, Tayvan’da yaşayan Ertan Öztürk ve Tayvan’lı gönüllülerimize çok teşekkür ediyorum. Birlikte başardık. 8 bin Km uzakta da olsa Lisinia olarak gönüllülerimizinde desteğini aldık” ifadelerini kullandı.

Kendilerine Expo alanında 300 metrekare yer tahsis edildiğini belirten Sarıca; “bu alanda kurulan kulelerde Türk Bayrağını dalgalandırdık. Susuzluğu temsilen insan heykelini, yaban hayatını temsilen kartal heykelini, su tüketmeyen üretimi temsilen büyük baş hayvancılık yerine keçi heykelini yerleştirdik. Su tüketmeyen aromatik bitkiler noktasında o yörenin Lavantasını diktik. Orada bir Lavanta bahçesi oluşturduk. Kullandığımız malzemenin tamamen ahşap olması da Tayvanlıların çok dikkatini çekti” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive