EğitimGündemManşetÜniversite-MAKÜUyuşturucu ile mücadeleye; MAKÜ’den DESTEK

8 ay ago

Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum projesi kapsamında yaklaşık yedi ay önce Burdur Valiliği koordinesinde başlatılan, uyuşturucu ve madde bağımlılığı projesine bu defa da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de (MAKÜ) katılarak destek veriyor.

Vali Hasan Şıldak ve MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ile imzalanan iş birliği protokolü ile en çok gençlerin maruz kaldığı uyuşturucu ve madde bağımlığı mücadele çalışmaları yaklaşık 35 bin öğrencisi bulunan MAKÜ de de etkin bir şekilde devam edecek.

Dün Burdur Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen protokol imza töreninde konuşan Vali Hasan Şıldak, “Bir süredir Burdur Valiliği olarak uygulamakta olduğumuz uyuşturucu ile mücadele projemizin yaklaşık yedi aylık bir süre sonucunda geldiği aşama itibari ile iyi bir mesafe kat ettiğimizi düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi yaklaşık bir ay öncesinde Ticaret ve Sanayi Odamızla da bir iş birliği geliştirerek projemizin ortakları arasına aldık. Bugün de ilimizin güzide kuruluşu Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin iş birliğini sağlamak suretiyle projemizi daha güçlü bir hale getiriyoruz, daha geniş bir alanda uygulanmasını ortaya koyacağız. Projemizin mart başından beri kat ettiği aşamaları da sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu anda ‘Umuda Kapı Açıyorum, Hayata Tutunuyorum’ uyuşturucuyla mücadele projemizin kapsamında toplam 83 vatandaşımız bulunuyor. Bu 83 kişinin 76’sı madde bağımlısıdır. 7 vatandaşımız ise alkol bağımlısıdır. Projemiz daha çok madde bağımlılarına odaklı çalışıyor. Bu proje kapsamındaki 83 kişiden 11 ile irtibatımızı kaybettik. Bu kişilerin çok doğaldır ki böyle sancılı bir süreçte, zor, meşakkatli bağımlılıktan kurtulma sürecinde böyle bir fire vermemiz aslında hiç önemli bir sayıyı işaret etmemektedir. Dünya ölçeğinde, uyuşturucu ile mücadele ve bu mücadeledeki başarı oranı çok düşüktür. Yüzde onların altındaki rakamlardan söz ediyoruz.

Buna baktığımızda bizim bu kaybımız tam tersine olumsuz rakamda yüzde onlardayız. Bunu çok iyi bir gelişme olarak görüyoruz. Tabi projenin en önemli özelliklerinden biri kararı veren, hayata tutunmaya karar veren insanlara iş imkânları, istihdam olanakları sağlamak konusundaki girişimleri- mizdir. Bugün itibari ile 25 gencimiz çalışıyor. Bunlardan 21 biri kamu kurum ve kuruluşlarımızda İş Kur projesi kapsamında Toplum Yararına Çalışma programı çerçevesinde iş buldular ve 6 ay süreli buralarda istihdam ediliyorlar. 4 gencimizi ise Ti- caret ve Sanayi Odamızla yaptığımız protokol çerçevesinde özel sektör kuruluşlarında geçtiğimiz hafta işe başlattık. Bu gençlerimizde şuan işlerinin başındalar. Dolayısı ile 25 gencimiz çalışır vaziyette. Bugün Rektörümüzle imza atarak yeni bir süreci başlatıyoruz. Üniversite gençliğimizde artık çalışma alanımız kapsamına giriyor. Bilindiği gibi Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi her yıl büyüyen, gelişen, kendini yenileyen bir üniversite ve bu yıl itibari ile 35 bin öğrenciye sahip. Malum ki uyuşturucu bataklığına sürüklenenler daha çok genç yaştaki insanlar. Lise döneminden başlayarak artık bu genç kuşaklar bu bağımlılıkla maalesef karşı karşıya. Çünkü çok kolay ulaşılabilen, çok ucuza mal edilebilen, ancak bir kere denemek maksadıyla bile tanışıldıktan sonra insanın peşini bırakmayan, hücrelerine nüfuz eden bu hastalık bizim sosyal bir yaramız ve çağımızın, ülkemizin de tabii ki en önemli problemlerinden biri. Dikkat ederseniz ulusal basında yayınlanan haberlere baktığınızda artık ton miktarında yakalanan uyuşturucu maddelerle karşı karşıyayız. Geçen günlerde iki ton civarında İstanbul’da bir yakalama vardı. Devletimizin, hükümetimizin de bu konudaki kararlı mücadelesini biliyoruz. Özellikle İçişleri Bakanlığımız bu hususta son derece duyarlı ve önemli ve farkındalık oluşturacak çalışmalar yapmayı ihmal etmiyor. Hem mücadele sürüyor, kolluk güçlerimizin marifetiyle, hem de bizzat Sayın Ba- kanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla bütün il ve ilçelerde konunun üzerinde hassasiyetle duruluyor. Biz bunun bir adım ötesine geçmek suretiyle sosyal bir problem olarak ta bu konuya çözüm arama ve farkındalık oluşturma aynı zamanda da toplumun bütün kesimlerini, dinamiklerini harekete geçirmeye başlıyoruz.

Burdur’da şuan projemize destek son derece güçlü. Halkımızın bütün paydaşların desteği hat safhada. Ben şu ana kadar projenin bu aşamaya getirilmesinde emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma, proje sorumlularımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü bütün zincirin halkalarında kopukluklar olabiliyor, birebir ilgilendirmeyi, samimi olmayı gerektiren bir çaba söz konusu. Proje tabi şunu da gösteriyor bize. Bir şey bilmek, bir şey yapmak yetmiyor, çözümü de üretebilirsiniz ama bunu hissetmeniz lazım. O problemi adeta içinizde yaşa- manız lazım. Yaşayarak bunu Burdur’da uygulamaya gayret gösteriyoruz. Ben Sayın Rektörümüz de duyarlılığı için Üniversitesi adına bulunduğu bu girişimde bizlere vereceği destek için şimdiden teşekkür ediyorum” diye konuştu.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi; “Sayın Valimizin de az önce arz ettiği gibi ülkemizin önemli sosyal problemlerinden bir tanesi olan uyuşturucu ve bağımlılıkla mücadele projesine fikir anlamında, gönül anlamında, örgütsel anlamında her türlü desteği vereceğimizi daha öncede ifade etmiştik. Geçtiğimiz dönem şehirde yapılan buna pilot uygulama da diyelim, çünkü projeyi tasarlamak başka bir şey, uygulamak başka bir şey, tasarım ve uygulama arasında gelişen tecrübeler ve birikimler projeyi çok takdir ediyor. İkinci aşamada da üniversite ile yürütülecek başka bir boyuta taşınması bizim açımızdan çok değerli. Biz Üniversite olarak bu işin uç noktasında çok anlamlı bir şekilde yer almayı düşünüyoruz. Üniversitemizin, uzman akademik personelimizin bu konuya proje ve fikri anlamda destek vermesi devam edecek.

Her alanda akademik personel bu konunun fikir yürütücü olarak çalışacak. Bizde de bağımlılık riski ile muhatap olmuş, bu konuya bir şekilde düşmüş öğrencilerimizi titiz bir çalışmayla ortaya çıkarıp, bunların bu illet ve zararlı alışkanlıklarla mücadele etmesini ve sağlıklı birere birey olarak topluma kazandırılması konusunda etkin bir çalışma yürüteceğiz. Üniversite öğrencisi ve camiasının bu projenin gönüllü uygulayıcısı haline dönüştürmek, bu projenin yaygın etkisini çok çok artıracak enstrüman etkisi ortaya çıkacak. Biz biliyoruz ki bu gibi problemler esasında problemlerle, önleyici çalışmalar yapmak, farkındalık çalışmaları yapmak aileleri, toplumu bilinçlendirmek, gençlere ciddi eğitimler vermek çok önemli bir aşama kaydediyor. Çünkü bir kişiyi bir defa bağımlılığa düştükten sonra çıkarmak hakikaten çok kolay olmuyor, uzun mücadeleler etmek gerekiyor. Ama önlenirse, yani bu insanlar bu bataklığa düşmeden önleyebilirsek çok daha önemli.”

Kodlama : SadeMedia Interactive