GündemManşetUYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞINA KARŞI ETKİN MÜCADELE

1 sene ago

81 il’de eş zamanlı toplantı, İçişleri Bakanı Soylu konuştu

Uyuşturucu ile Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Vali Hasan Şıldak başkanlığında, 8 Kasım 2018 Perşembe günü toplandı. Toplantının farklı yönlerinden biri 81 il’de eş zamanlı yapılması ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun illerdeki toplantıya telekonferans sistemi ile katılması oldu.

İçişleri Bakanlığı koordinesinde 81 il’de eş zamanlı olarak yapılan toplantılarda, Adana Valiliği ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıye İçişleri Bakanı Soylu katıldı.

Burdur Halk Sağlığı Başkanlığı Toplantı Salonunda Uyuşturucu ile Mücadele Toplantısı düzenlendi. Vali Hasan Şıldak başkanlığında düzenlenen toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, İl Jandarma Komutanı Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal ile daire müdürleri katıldı.

Toplantı öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 81 il’e eş zamanlı olarak hitap ettiği uyuşturucu ile mücadele konusundaki canlı konuşması dinlendi.

Vali Hasan Şıldak da toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığımız özellikle son dönemde bütün terör örgütleri ile yaptığı mücadeleye uyuşturucu ile mücadele konusunu da eklemiş bulunuyor. Uyuşturucu ile mücadele Sayın Bakanımızın kapsamlı açıklamalarından da görüldüğü gibi basit bir hadise değil, tek başına soyut olarak ele alınabilecek bir unsur değil. İnsanımıza, toplumumuza yönelik, çok yönlü, çok stratejik ve derin hesapları da içeren bir mekanizmanın, bir tuzağın parçası. Bu kapsamlı anlatımlar, açıklamalar çok şey ifade ediyor. Biz çalışmanın bu şekilde planlanmış olmasından ve bütün ülkemizde oluşturacağı farkındalıktan dolayı kendi adımıza, ilimiz adına çok mutluyuz. Hem ülkemizin jeopolitik konumu, hem de üzerinde oynana oyunlar ve bütün teröre yönelik girişimler uyuşturucu çerçevesinden ayrı düşünülemez.

Uyuşturucu da nasıl ki bir sigara ve alkol gibi kötü unsurlarla değerlendiriliyorsak aynı zamanda bu global çerçeve içerisinde geniş bakış açısı ile birlikte düşünmek gerekiyor uyuşturucuyla mücadeleyi ve uyuşturucunun insanlarımıza, ülkemize yaptığı tahribatı. Değerli Basın mensupları biz sizinle bu ortamı paylaşmayı, Sayın Bakanımızın yaptığı açıklamaları birlikte izlemeyi uygun bulduk. Zira ilimizde de, ülkemize yayılan bu farkındalık, güzel atmosfer ve mücadele ruhunun ilimizde de yansımalarını ve etki doğurmasını istiyoruz sizlerin vasıtasıyla. Hakikaten bu mücadele bir seferberlik gerektiriyor. Ben bunu yaptığımız toplantılarda iki kelime ile özetliyorum. Samimi İlgi. Samimiyet gerçekten buna yönelik iradeyi, sürekli, istikrarlı takibi gerektirir. İlgili olmak her şeyin bence temelinde yatan aslında başarının da bir önemli öncüsü, faktörü. Ama bu konu için samimiyet ve ilgi olmazsa olmaz, hiçbir adım atamayız. Bazı kesimlerden eleştiri de alabiliriz. İlimizde bazen önemli özel günlerde uyguladığımız özel güvenlik tedbirleri de eleştiriye tabi tutuluyor. Bunu anlamakta mümkün değil. Devletimiz özellikle güvenlik yönüyle hiçbir alanda hiçbir konuda zafiyete düşmemelidir.

Öyle bir zamandan geçiyoruz ve öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki her şeyin kötü niyetli olarak sorgulanması anlaşılır değil. Burada bütün unsurları iç içe düşünmek lazım. Uyuşturucusundan, terör unsurlarına, asayiş olaylarından, diğer kötü alışkanlıklarla mücadele hepsi birbiriyle bağlantılıdır. İlimizde uyuşturucu vakaları azdır, vakamız yoktur gibi bir zayıf ve kabul edilemez bir anlayışa sahip olmamız bizden beklenmemelidir. Vaka az da olsa konu top yekun mücadeleyi gerektirmektedir. Bütün iller bir halkanın ayrı ayrı parçalarıdır. İlimizin bulunduğu konumu da hiçbir zaman unutmamalıyız. İlimiz Antalya gibi büyük, turizmin yoğun olduğu hareketli bir ilin geçiş güzargahıdır. Nasıl ki trafik yönüyle bzi etkileyen Antalya trafiğine maruz kalıyorsak bu her alanda böyle düşünülmelidir. Hırsızlık alanına da böyle bakmak lazım, güvenlik yönüyle asayiş olaylarına da böyle bakmak lazım, uyuşturucuya da böyle bakmak lazım. Hiçbir alanda boşluk bırakmamak durumundayız.

Burada bu iradeyi ortaya koyduktan sonra tabiki ailelere atıf yapmak lazım. Bütün ailelerimizden, toplumumuzdan beklentilerimiz çocuklarına sahip çıkmaları takip etmeleri. Küçük yaştan itibaren sokağa bıraktığımız, servise bindirdiğimiz çocuğumuzun, üniveriste çağında da takibini yapmalıyız. Onlara olan ilgiyi ve iletişimi hiçbir zaman sekteye uğratmadan bir boşluğa düşmelerini önleyici bir yaklaşımla onlarla ilgilenmeliyiz. Ailelerimizden özellikle okullarımıza çocuklarını gönderen öğrenci velilerimizden ve okul aile birliği başkanlarımızdan ve üyelerinden özellikle bunu istiyoruz. Takip çok önemlidir. Bazı olumsuzlukların, bazı dikkat çekici davranışların hemen zamanında müdahale edilmesi, önleminin alınması uyuşturucu ve bütün bağımlılıklarla mücadele konusunda da çok önemlidir. Yine okul yöneticilerimiz, müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız ve bütün eğitim kadromuzdan da aynı duyarlılığı istiyoruz.

Küçük bir şehirde yaşıyoruz. Herkes bir birini tanıyor. Bu aslında büyük bir avantaj sağlıyor. Müdürümüz, öğretmenimiz kendisini sadece bahçe duvarı ile sınırlı bir sorumluluk anlayışı ile kısıtlamamalı, sokakta gördüğü öğrencisi ile ilgili bir olumsuzluğu da müdahale edebilmeli, velisi ile iletişime geçebilmeli, gerekirse güvenlik güçleri ile irtibata geçmelidir diye düşünüyorum. Yine güncel bir konu. İlimizde Kültür merkezi Binası inşaatı uzun zamandır yarım vaziyette bekliyor. Ancak bununla ilgili, yarım kalmış metruk görüntüsü ve kapısının, penceresinin kırılmış olması münasebetiyle tedbir alınması icap ediyordu. Kültür Müdürlüğümüzden sağladığımız ödenek ile bunu tel ihata ile çeviriyoruz. Bütün kapı ve pencerelerini de kapatarak dışarı ile irtibatını kesiyoruz.

Aynı zamanda İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz de daha sık devriye bulundurmak suretiyle güvenlik tedbirleri alacak. Türkiye genelinde kent yönetim sistemi ile entegre olacak şekilde kamera çalışması var. Bizde de iki okulda bunun çalışması var ve bitmek üzere. Uyuşturucu konusunda da gerek ihbar noktasında, gerek tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaç konusunda bütün vatandaşlarımızdan Açık Kapıya başvuruyu bekliyoruz. Ayrıca Uyuma projemiz var. Mobil telefonlara indirilebilen uyuma projesi de hakikaten uyuşturucu ile etkin mücadele konusunda ve anında müdahale konusunda bizlere çok büyük kolaylık sağlıyor. Bunu da mümkün mertebe çevremize duyuralım ve insanların bunu kullanmasını sağlayalım.”

Toplantı Vali Hasan Şıldak’ın geçtiğimiz haftaki toplantılarında almış oldukları kararları basın mensupları ile paylaşmasının ardından sona erdi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive