Burdur’un usta, emektar gazetecilerinden Mustafa Arslan, geçtiğimiz Cumartesi günü şehrimizde ‘YILIN ENLERİ’, etkinliği , ödül töreni düzenledi. Burdur’da uzun yıllar DHA muhabirliği yapan, medya’da, dijitalleşme, teknolojik dönüşümü çok öncelerden görerek, Burdur İlk Adım İnternet Gazetesi projesini hayata geçiren Arslan, Burdur’da iz bırakan isimleri ödüllendirdi.

İlk Adım’ın organizasyonunda Burdur Yeni Gün Gazetesi ve Tuncel Ailesi için de duygu dolu anlar yaşandı. Yeni Gün Gazetesi kurucusu merhum Muharrem Tuncel anısına ‘Muharrem Tuncel Özel Ödülü’ iş insanı Mehmet Cadıl’a layık görüldü. Bu ödülü Cadıl ailesi adına Kanal 15 Gündem Özel Program Yapımcısı Bilal Karasakal’a verildi.

Burdur İlk Adım Gazetesi tarafından ‘Yılın Enleri’ ödül töreni düzenlendi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda düzenlenen “Yılın Enleri” ödül törenine Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Belediye Başkan Vekili Atam Gülcü, AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, CHP Milletvekili Mehmet Göker, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik , İlçe Belediye Başkanları, iş insanları ve basın mensupları katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ödül töreninin açılış konuşmasını Burdur İlk Adım Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Arslan yaptı.

Arslan konuşmasında şunları kaydetti; “Gazetecilik mesleği, ilkeleri ve kuralları olan her duyduğunu ve gördüğünü haber yapan bir meslek insanı değildir. Nedenleri ne olursa olsun gazeteci meslektaşlarımızın birçoğu görevlerini yapanken şehit olmuşlardır. Osmanlı döneminde basın sektörünün görevi başında iken ilk şehidi Hasan Fehmi Bey 6 Nisan 1909 yılında İstanbul’da şehit edilmiştir. Vatan savunmasında İzmir’i işgal etmek üzere ülkemize gelen Yunan birliklerinin karaya çıkmasına engel olmak için ilk kurşunu düşmana atarak vatanı uğruna direniş gösteren “Hasan Tahsin” mahlası kullanan “Osman Nevres Beydir. Burdur da ise ilk görev şehidimiz “Gülçin İlci Bozkurt oldu. Görevi Başında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve hayata veda eden Gazete sahibi ve gazeteci Muharrem Tuncel ve en son hayatını kaybeden Fethi Şimşek olmuştur.  Ruhları şad olsun.

 Ülkemiz de olduğu gibi İlimizde yazılı basın, artan gazete maliyetlerinden dolayı zor günler geçirmektedir. Ancak, basın kanununda yapılacak bir değişiklikle hem dijital gazeteciliği hem de yazılı basın sektörü aynı anda değişim ve dönüşüm sürecini hayata geçirebilmelidir. Bizim gazete sahipleri ve gazeteciler olarak mecliste bulunan basın yasasının bir an önce mesleğin deforme olan onurunu korumak merdiven altı gazetecilik ile sosyal medya ismi altında bizi zor durumda bırakan hatta mesleğin onuruna, etik kuralların bir kenara atılmasına neden olan sorunların ortadan kaldırılmasına neden olacaktır.

Ülkemizin zor günlerden geçtiğini herkes gibi bizler de görüyoruz ve gözlemliyoruz buna karşılık üzerimize düşen görevi yapıyoruz, yapacağız. Ülkemizdeki bu sorunların aşılmasının üstesinden gelebilmenin yolu bütün kesimlerin çalışmasıdır. Bizler de ülkenin bütünü olmasa bile kendi yaşadığımız Burdur’umuzun da moral ve motivasyona ihtiyacı olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle üzerimize düşeni yapabilmek için, çalışmalarında çaba ve gayretlerini gördüğümüz kesimleri, sizlerin şahitliğinde ödüllendirmek için böyle bir organizasyon düzenledik. Gelecekte de daha önemli organizasyonlara imza atmanın çabası içindeyiz.”

Mustafa Arslan’ın konuşmasının ardından Hasan Bayır, katılımcılara ‘Basın sektör ilişkileri ve reklamın gücü’ konulu konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi.

Törende ödül alan isimler şöyle;

Burdur Valisi Ali Arslantaş (Eko Turizm Çalışmaları) Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ( Ata Tohumu )  Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz ( Yerel Yönetim Yatırım Çalışmaları) Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu ( Doğa ve Yatırım Çalışmaları)

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel (Yerel Yönetim Yatırım Çalışmaları) Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanı Kâmil Özcan (Sivil Toplum Yöneticiliğinde başarıları)

Genç İş Kadını Ayka Ertuğrul (Sektöründe Yaptığı Başarılı Çalışmalar) Genç İş Adamı Gökhan Varol (Kendi Sektöründe Yaptığı Başarılı Çalışmalar) Fevzi Oktay Hastel Kadayıf (Gıda Sektöründe İhracatı ve Başarılı Çalışmaları) Adem Kuzu Yıldız Silah (Sektör Yatırımları ve İhracat)         

Süleyman Duran (Süt Sektöründeki Yatırımları ve İhracaat Kayalar Hayvancılık) Mehmet Kaya (Sektörün Gelişmesi ve Yurt dışı İthalat ve İhracaat Çalışmaları) Orallar Gurup Kenevir Tarımı (Sektördeki Yatırım Çalışmaları) İş İnsanı Mehmet Cadıl (Merhum Gazeteci Muharrem Tuncel Onur Ödülü) 

Program günün anısına çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.