EğitimManşetUSO Anadolu Lisesi’nde teknoloji çalışmaları (Yenilikçi Robotik ve Stem Gençliği Projesi)

10 ay ago

Burdur USO Anadolu Lisesi’nde iki ay süren ‘Yenilikçi Robotik ve Stem Gençliği’ Projesi kapanış programı yapıldı.

Okul Konferans Salonu’ndaki programa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Süleyman Çakıcı ve Hüseyin Çetinkaya, Okul Müdürü Kadir İpek ile öğrenciler ve veliler katıldı.

Okul Müdürü Kadir İpek projenin, yenilikçi ve sorgulayan bakış açısına sahip olma becerileri kazanarak STEM (Fen-Teknoloji-Matematik-Mühendislik) alanlarında gençlerin pratik çözümler üretmelerini sağlayacak faaliyetler içerdiğini söyledi.

DHA’ya konuşan İpek; “Stem eğitimi disiplinler arası ve uygulamaya yönelik yaklaşımı içeren fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemi disiplinin birbirleriyle entegrasyonunu hedefleyen bir öğreti sistemi. Yayınlanan ulusal ve uluslararası Stem raporlarında gelecekte ihtiyaç duyulacak mesleklerin Stem meslekleri olması, uluslararası sınavlardaki başarısızlığın önüne geçilmesi ve adil, her bireyi kapsayan bir toplum oluşturmak adına Stem eğitiminin önemi vurgulanıyor” diye konuştu.

Proje sorumlusu İl Milli eğitim Müdürlüğü Bilgisayar Mühendisi Ebru Öktem ise; “proje ile öğrencilerimiz temel seviyede kodlama eğitimi aldılar” dedi.

Proje sorumlusu Rıfat Altıntaş’da; “proje ile çocukların ufukları açıldı, bakış açılarının çok ciddi bir şekilde değiştiğini gözlemledik. Bütün çalışmaları öğrencilerimiz kendileri yaptılar ve kendilerine olan özgüvenleri ciddi bir şekilde arttığı için bu eğitim faaliyetinin çok başarılı sonuçlandığını düşünüyoruz. İnşallah okul olarak çok daha iyi projelere imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Süleyman Çakıcı’da amaçlarının öğrencilere 21’inci yüzyıl teknolojilerini kazandırmak olduğunu söyledi.

Programda yenilikçi robotik ve Stem gençliği kulübü üyeleri arasında kendi yaptıkları başlangıç eğitim robotları ile ‘çizgi izleyen robot’ ve ‘engelden kaçan robot’ kategorisinde yarışma düzenlendi. Dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive