EkonomiManşetÜretici nefes almak istiyor! (Çiğ süt referans fiyatı 2 TL oldu)

1 sene ago

‘Tarım ve hayvancılık kenti Burdur’da temel geçim kaynaklarından süt inekçiliğinde, üreticileri yakından ilgilendiren çiğ süt fiyatları belli oldu. Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) aldığa tavsiye kararına göre; 1 Mayıs-31 Aralık 2019 tarihleri arasında çiğ süt referans, taban fiyatı 2 TL oldu.

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt referans fiyatını 1 Mayıs-31 Aralık 2019 tarihleri arasında 2 lira olarak belirledi. Çiğ süt’te tavsiye niteliğinde referans fiyatın belirlendiği Ulusal Süt Konseyi toplantısı önceki gün Ankara’da gerçekleştirildi.

Üretici, sanayici, kamu ve akademisyenlerden oluşan sektör temsilcilerin yer aldığı toplantıda hali hazırda Temmuz 2018’den bu yana 1 lira 70 kuruş olan çiğ süt referans fiyatı 1 Mayıs 2019’dan itibaren 30 kuruş artırılarak 2 TL olarak belirlendi.

Söz konusu referans fiyatın 1 Mayıs-31 Aralık 2019 tarihleri arasında geçerli olacağı belirtildi. 2 TL olarak belirlenen referans fiyata dair yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein oranlı soğutulmuş çiğ süt kriterleri değişmedi. Bir yılı aşkın bir süredir maliyetlerin altında üretim yapan süt üreticileri, artık dayanacak güçleri kalmadığını dile getiriyordu. Üreticimler, özellikle artış gösteren girdi maliyetlerinden, yem fiyatlarından, mazot fiyatlarından yakınıyordu!…

Açıklanan çiğ süt tavsiye fiyatı, 1 milyon 200 bin işletmeyi yakından ilgilendiriyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Bakan Bekir Pakdemirli adına yaptığı yazılı açıklamada, “Ulusal Süt Konseyi üretim maliyetlerini göz önünde bulundurarak, 1 Mayıs 2019’tan geçerli olmak üzere “Soğutulmuş Çiğ Sütün” tavsiye fiyatını litre başı 2 TL olarak belirlemiştir” ifadelerine yer verdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive