EkonomiManşetÜRETENİN, ÇALIŞANIN YANINDAYIZ

3 sene ago

Vali Şerif Yılmaz Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Recep Kalkan’ın daveti üzerine önceki gün Küçük Sanayi Sitesini ziyaret ederek esnaflarla sohbet etti.

Vali Şerif Yılmaz’a Küçük Sanayi sitesi esnaf ziyaretlerinde Jandarma Komutanı J. Albay Tayfun Dündar, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Kalkan eşlik etti.

Vali Şerif Yılmaz Küçük Sanayi Sitesinde hizmet veren sanayi esnaflarını dolaşarak sohbet etti ve esnafların sıkıntılarını dinledi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Recep Kalkan; “bugün esnaf ziyaretinde bulunmak için yeni sanayimize geldik. Sayın Valimize çok teşekkür etmek istiyorum. Esnaflarımızın arasında olmakla bizi mutlu etti, umarım kendisi de mutlu olmuştur. Esnaflar bize ziyaret dolayısıyla mutlu olduklarını ifade ettiler. Bu ziyaretlerimizi ilerleyen süreçte de Sayın Valimizle birlikte devam ettireceğiz, sürdüreceğiz ben kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Şerif Yılmaz; “daha öncede esnaflarımızla kahvaltılı toplantıda bir araya gelmiştik. Bugün dükkanları gezelim istedik. Daha önce organize sanayilere ziyaretlerim oldu. Tabi yönetimde olmamızdan dolayı daha fazla zaman ayırdık organize sanayi bölgelerine. Bugün de buraya gelelim dedik. Netice de iş yapan, istihdam alanı oluşturan herkesin yanında olmaya çalışıyoruz.

Sanayimizin de içerisini ilk defa gezdim, kısa bir gezide olsa Sanayideki yapıyla ilgili durumla ilgili yerinde görme fırsatı buldum. Bizim önceliğimiz görev yaptığımız yeri iyi tanımaktır. Çalıştığımız yeri bilmemiz lazım. Çünkü; gördüğünüz tanıdığınız zaman, verdiğiniz kararlarda isabet oranı daha yüksek oluyor. Bilmediğiniz görmediğiniz başkasının referansı ile bir iş yaparsanız bazen isabet az oluyor. İstişare olması lazım, ama kendinizin de görmenizde fayda var. Bu açıdan bugün esnaflarımızı ziyaret ettik. Ekonomik yaşamı değerlendirme fırsatı bulduk, çünkü buralar piyasanın canlı olduğu yerler, bize fikir verecek, insanlarımızın ekonomik durumlarıyla ilgili verileri en sağlıklı şekilde görebileceğiniz yerler.

İşte bugün Başkanımızla birlikte, arkadaşlarla birlikte bir gezi yapmış olduk. İnşallah esnafımız memnun olmuşlardır. Biz memnun oluyoruz bu ziyaretlerden, üretenin, çalışanın, çalışmak isteyenin yanında olduğumuzu her zaman ifade ediyoruz. Devlet olarak ta çalışmak isteyen, üretmek isteyen kim varsa onun yanında olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Mevcut çalışanların da, üretim yapanların da yanında olduğumuzu ifade ediyorum. Bu maddi olur, manevi olur, psikolojik olur, insanlarımızın çalışma şartlarını da görüp belki yapılması gerekenler varsa yerinde görmüş oluyoruz. Biraz önce ifade edildi mesela özelikle çırakla ilgili sıkıntımız var. Organize sanayi bölgelerinde de işçi ihtiyacımız var.

Her ne kadar ilimizde işsizlik var deniliyorsa da bugün itibariyle ‘ben çalışmak istiyorum, iş istiyorum’ diyen herkese iş bulabiliriz. Ancak iş beğenemiyorsa kusura bakmayın iş bulamayız. Herkes kendi vasıflarında çalıştığı, yetiştiği, ihtisaslaştığı alanlar varsa bunda önceliği olması lazım, ama bizde çok fazla ihtisaslaşan yok o nedenle de her işi yaparım diyenlerin de hiçbir işi yapamadığını görüyoruz.

Yeri geliyor çalışma saatlerini beğendiremiyoruz. Artık insanların alışması lazım bazı hususlara tarım toplumundan, sanayi toplumuna geçişte, bu nasıl bizim kamu da mesai kavramı varsa, özel sektörde de artık band sistemi varsa buna uymalıyız. Herkesin iyi düşünmesi lazım, herkesin bu işe alışması lazım. Ama bizim insanımız bir gün çalışıyor ikinci gün saati uymadı deyip çıkıyor. Sonra da ‘ben işsizim nerde bu devlet?’ diye bağırıyor.

Ben tekrar söylüyorum bugün Burdur‘da ‘ben iş istiyorum’ diyen kim varsa ona iş bulunabilir. Özelikle maden ve mermer sektöründe dünya kadar il dışından gelip Burdur‘da çalışan var. Bu durum varken Burdur’da işsizlik var demek abesle iştigal olur. Onun içinde biz mevcut şartları ve koşulları yerinde bizzat görmek ve değerlendirmek için Sanayi’yi gezdik, Sanayi’de de aynı şekilde esnafımızın çırak ve kalfa sıkıntısının olduğunu gördük. Ben insanlarımıza şunu söylüyorum herkes vali, belediye başkanı, savcı, hakim, polis olamaz, özel sektörde de herkesin helal yoldan rızkını kazanma fırsatı var, belki de daha fazlasını kazanma fırsatı var. Bizim buna alışmamız lazım. Herkes bizden kravatlı masanın arkasında iş istiyor. Böyle saplantılara gerek yok yapacağınız iş ne olursa olsun paranızı kazanıp çoluk çocuğunuza helal lokma götürebileceğiniz hangi iş varsa kutsaldır. Bu şekilde düşünüp işimizi yapmamız lazım. Ancak farklı bakış açısı nedeniyle ilimize dışardan işçi geliyor. Biraz önce başkan söyledi farklı ilçelerden farklı yerlere işçi transferine başladık, bizim o açıdan istihdamla ilgili sorunları hep beraber çözmemiz lazım” sözleriyle değerlendirmelerini tamamladı. Vali Yılmaz, “ziyaret süresince esnafımızın da gösterdiği yakın ilgiye teşekkür ediyorum, hayırlı işler diliyorum. Bereketli bol kazançlar diliyorum” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive