EkonomiGündemManşetÜRETEN KADINLARDAN EKONOMİYE DESTEK

4 hafta ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde geçtiğimiz hafta sonu  “Üreten Kadınlar Etkinliği” düzenlendi.

Burdur İstasyon Caddesi’nde düzenlenen etkinliğin açılışına Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, BUTSO Başkanı Yusuf Keyik, Ticaret Odası Kadın Girişimci İcra Girişimci Kurulu Başkanı Sevim Zorlu, Girişimci Kadınlar ve Vatandaşlar katıldı.

Açılışta kurdele kesiminin ardından Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve BUTSO Başkanı Yusuf Keyik stantları gezerek Kadın Girişimcilerin ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladılar.

Açılış sonrasında Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, BUTSO Başkanı Yusuf Keyik ve Ticaret Odası Kadın Girişimci İcra Girişimci Kurulu Başkanı Sevim Zorlu etkinlik hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

“Kadınları girişimciliğe alıştırma çabalarımız devam ediyor”

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik;“Böyle bir organizasyon için icra kurulumuza teşekkür ediyorum. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e bu sahayı bize ayırmasından dolayı teşekkür ediyorum. Tabi Burdurlu kadınlarımız ezelden beri üreten kadınlar. Bizim çocukluğumuzda farklı şeyler üretiliyordu bu memlekette. Halı, terzilik, dokumacılık, örgücülük, dantel işlemeciliği gibi birçok kadınlarımızın el sanatları ekonomiye dönüyordu. Ama bunlar fabrikalaşınca artık el sanatları el değiştirdi. Bugün gündemimizde en çok ağırlıklı yöresel ürünler, yöresel gıdalar ağırlıklı çalışma yapılıyor ama yine el işleri de günümüzde ekonomiye katkı sağlıyor. Bizde Ticaret ve Sanayi Odası olarak TOBB’un Kadın Girişiciler öncülüğünde başlattığı kadınları girişimciliğe alıştırma çabalarımız devam ediyor. Bundan sonra da devam edecek. Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü de kutluyorum. İlimize, ülkemize hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

“Kadınlar her şeyin en güzelini üretirler”

Ticaret Odası Kadın Girişimci İcra Kurulu Başkanı Sevim Zorlu;“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde Ticaret Odası kadın Girişimciliği Kurulu olaraktan üreten kadınlarımızın daha iyi faaliyetlerde bulunmaları için, eğitimler, toplantılar ve seminerler yapmaktayız. Gereken destekleri vermekteyiz. Kadınlar zaten her şeyin en güzelini üretirler. Bununla ilgili de bugün bunun bir örneğini yaşıyoruz. Bu konuda her zaman benim yanımda destek olan başta Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf Keyik ve beraberindekilere, Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e desteklerini esirgemediklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Etkinliğimize katılan herkese de teşekkür ediyorum. Tüm Burdur halkını etkinliğimize bekliyoruz.” dedi.

“Burdur’umuza yakışan güzel işler yapacağız.”

Ali Orkun Ercengiz; “Öncelikle ben kıymetli Ticaret Odası ve Kadın Girişimci İcra Kurulu Başkanı’na teşekkür etmek istiyorum. Çünkü evde oturan kadın demek üretmeyen, tüketen kadın demek. Kadınları bir şekilde evden çıkartıp hayatın içerisine dâhil etmemiz gerekiyordu. Bu organizasyon da üzerimize düşen vazifeyi yerine getirerek başardığımıza inanıyorum. Daha doğrusu başlangıcını başardık. Bundan sonrasının da gerisini getirebilmek ve devamında da bu işi kalıcı hale döndürüp kadının ekonomik anlamda özgürlüğünü kazanabilmesinin sağlanmasının önünü açmak. Asıl hedefimiz bu. Dünya dönüyor, dünya dönüşüyor. Alana baktığınızda eskiden elde yapılan işler zamanla yerini fabrikasyona terk etti. Ama şimdi yavaş yavaş insanlar evde yapılanları elde yapılanlara geri dönmeye başladı. Çünkü fabrikasyonun ya da standart olan hiçbir şeyin artık insanları mutlu etmediğini, geleneksele geri dönülmesinin ne kadar çok keyif aldığını baktığımız zaman köy kahvaltıları ya da restoranlarda görülen itibarla çok daha iyi görüyoruz. Biz bundan sonraki süreçte kadınlarımızı günübirlik veya 2 günlük yapılan etkinliklerle değil, kalıcı yer sağlayarak sürekli etkinlik halinde tutabildiğimiz ve onları sürekli ekonominin içinde görebildiğimiz bir hale dönüştürmek istiyoruz. Bakın bugün 100’ün üstünde kadın üretti geldi. Yani bugün Burdur’da bir küçük ve orta ölçekli bir işletmeye baktığımızda 100 işçi çalıştıran insan sayısı neredeyse yok gibi. Bu anlamda bu gücü doğru değerlendirmek lazım. Daha yüzlerce belki binlerce kadınımız var bu işin içerisinde. Bugün biz tulumbaya suyu döktük. İnşallah bundan sonrasında da kol kola gireceğiz Ticaret ve Sanayi Odamızla, Kadın Girişimci Derneğimizle, bizlerin destek olduğu derneklerle ve örgütlerle inşallah el ele kol kola Burdur’umuza yakışan güzel işler yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive