‘Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz’ projesi kapsamında Burdur’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy ve beraberindeki ünlü isimler, Burdur programının 2. gününde Burdur Müzesi, Ulu Cami, Saat Kulesi, Taşoda Konağı, Doğa Tarihi Müzesi’ne ziyaret gerçekleştirdi.

Pervin Ersoy ve beraberindekiler ziyaretler esnasında bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ulu Cami ve Saat Kulesi ziyareti sırasında Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Pervin Ersoy ve ünlü isimlere hoş geldiniz dedi.

Ziyaretler esnasında Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Osman Koçibay ve görevliler, ziyaretçileri bilgilendirdi.

Burdur Merkez’deki ziyaretlerin ardından Lisinia Doğa ve Akçaköy Vadisi’ne geçildi.

Burada Lisinia Doğa sorumlusu Veteriner hekim Öztürk Sarıca, ziyaretçileri bilgilendirdi. Ardından Pervin Ersoy ve ünlüler, Lavanta Bahçesini gezerken hatıra fotoğrafı çektirdi.

“El birliği ile Burdur daha çok turist alacak”

Lavanta bahçesinde gazetecilere konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy; “Ben daha önce Isparta’ya geldiğim de Burdur’a da gelmiştim. Müzeyi de gezmiştim. Bugün müzenin de bir tekrarı oldu. Müze de harikaydı. Fakat bu doğa harikası Lavanta tarlalarını bir türlü ziyaret etme fırsatım olmamıştı. Geldim, o kadar etkilendim ki. Tüm arkadaşlarımla, dostlarımla beraber geldim. Hepimiz ayrı ayrı yerlere dağıldık. Çünkü, fotoğraf karelerine kimse doyamıyor. Harika bir yerde, doğa harikası bir yerdeyiz. Zaten Lisinia Doğa Parkı çok güzel. Burdur için gerçekten muhteşem bir yer olduğunu ve turizme de çok büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Bizde elimizden geldiğince burası ile ilgili hem sosyal medyamız da hem sanatçılarımızdan destek isteyeceğiz. Onların sosyal medyalarında Burdur’a destek vermeye çalışacağız. Özellikle de bu mevsimde Lavanta hasadı mevsiminde insanlar gelsinler burayı görsünler. Arkamda kocaman bir göl, lavanta tarlaları inanılmaz bir manzara. Burdur halkı çok şanslı bu konuda. Buranın Burdur için çok önemli bir değer olduğunu düşünüyorum. Böyle bir manzara herhalde dünya da hiçbir yerde yoktur. Dünyanın neresinde var Lavanta tarlaları, arkada bir göl. Muhteşem bir manzara. Biz elimizden geleni yapacağız sizler de Burdurlu olarak elinizden geleni yaparsanız inşallah el birliği ile Burdur daha çok turist alacak.” dedi.

“Burada büyülendim”

Gastronomi yazarı Eray Kılıç’da; “Burada lavantalı dondurma yedim gerçekten çok güzel. Burada büyülendim. Göl manzaralı Lavanta tarlaları dünya da tek. İnşallah güzel bir şekilde tanıtıp buraya daha fazla yerli ve yabancı turist çekeriz.” ifadelerini kullandı.

“Burdur’un her yerinden doğal güzellikler fışkırıyor”

Oyuncu Özgür Özgülgün; “Burdur özellikle turistik açıdan ülkemizin en güzide beldelerinden birisi. İnanılmaz güzel ve keyifli. Yani bir açık hava müzesi gibi. Her yerinden doğal güzellikler fışkırıyor. Yalnız Salda Gölü’nü ve Burdur Gölü’nü gördükten sonra suyunun çekilmesi falan beni biraz üzdü. Biz her şeyi devletten bekler olduk ama biraz da bizim vatandas olarak üzerimizde sorumluluklar var. Daha bilinçli yapılansa, doğal güzellikler korunsa. Çünkü bizden sonraki kuşaklara bizim bunu devretmemiz insanlık ve vatandaşlık sorumluluğumuz. Bunun bilincinde olarak hareket edersek çok güzel olur. Burdur’u çok sevdim. İstanbul’a döndüğüm zaman herkese Burdur’u bir kez ziyaret etmesi gerektiğini söyleyeceğim.” diye konuştu.

“Lavantanın merkezine düştük bayıldık”

Sanatçı Seray Sever; “Burdur’un bütün güzelliklerine şahit olduk. Hem tarihi güzellikleri hem de doğal güzellikleri, bayıldık. Lavanta’nın her türlü ürününü almış ve götürüyor olabilirim. Ben zaten gece yatarken lavantayı yastığımın kenarına koyarak yatıyorum. Çok rahat uyutuyor, çok faydalı. Burada da lavantanın merkezine düştük bayıldık.” dedi.

-Muhammet Fatih Başcı