BölgeÇevreGündemManşetTurizmÜniversite-MAKÜÜniversitelilerden Burdur Gölü için farkındalık eylemi

4 hafta ago

Burdur’da Üniversite öğrencileri Burdur Gölü’ndeki kurumaya dikkat çekemk için bisiklet turu düzenledi, sembolik olarak göle su döktü.

Türkiye Diyanet Vakfı Burdur Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdunda kalan 30 öğrenci hazırladıkları ‘Toprağını,  suyunu, geleceğini koru’ projesi kapsamında son yıllarda hızlı bir şekilde çekilen ve kuruma tehlikesiyle karşı karşıya olan Burdur Gölü’ne dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için Yeni Mahalle’de bulunan yurt binasından Şeker Plajına kadar yaklaşık 5 Km bisiklet sürdü.

Şeker Plajında grup adına açıklama yapan Yurt Öğrenci başkanı İbrahim Köksal 3 yıldır Burdur’da öğrenci olduğunu ilk geldiği yıllara göre göldeki su seviyesinin azaldığın belirterek; “bu durum gerçektende bizi üzüyor. Gerekli önlemler alınmazsa Burdur Gölü kuruyacak. Dikkat çekmek için bu tür eylemler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Köksal; “ülkemiz 3 tarafı denizlerle, dört bir yanı doğal su kaynaklarıyla çevrili olan, üzerinde her türlü bitkinin, ağacın, yetiştiği, dünyada eşsiz güzelliklere sahip bir ülkedir. Fakat günümüzde , biz insanlar yüzünden, yapmış olduğumuz hatalar yüzünden bu güzellikleri bir bir kaybediyoruz” dedi.

Burdur’unda içerisinde yer aldığı Göller Bölgesi diye adlandırılan bölgenin bir çok gölü bünyesinde barındırdığını aktaran Köksal; “bunlar arasında Eğirdir Gölü, Beyşehir Gölü, Acıgöl ve şu an yanı başında bulunduğumuz Burdur Gölü bulunmaktadır. 250 Km2 alana sahip olan, büyüklük açısından Türkiye’nin 7’inci büyük gölü olan, bir çok su kuşu türüne ev sahipliği yapan Burdur Gölü maalesef giderek çekilmeye devam ediyor. 100 bin civarında su kuşunun kışlama alanı olan Burdur Gölü önlem almazsak, elimizden geldiğince su kaybını önleyemezsek, doğayı, toprağı, suyu kirletmeye devam edersek maalesef yok olan doğal güzelliklerimizden biri haline gelecek” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı Burdur Yükseköğretim Yurdu öğrencileri olarak ‘Toprağına, suyunu, geleceğini koru’ sloganıyla başlattıkları proje ile Burdur Genelinde farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini belirterek; “amacımız bir nebze de olsa su kaybının önüne geçerek doğal yaşamı korumak ve Burdur Gölümüzün eski güzelliğine tekrar sahip olmasına vesile olmak” dedi.

Köksal’ın konuşmasının ardından öğrenciler yanlarında getirdikleri pet şişelerdeki suları sembolik Burdur Gölü’ne döktü.

Öğrenciler ‘Toprağını, suyunu, geleceğini koru’ şeklinde slogan attıktan sonra etkinliği sona erdirdi.

Kodlama : SadeMedia Interactive