2022 Yılı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı temel yeterlilik Türkiye 608’incisi- alan yeterlilik Türkiye 1300’üncüsü olarak TYT ve AYT sayısal alanında Burdur İl birincisi olan Ahmet Can Kiraz için Ercan Akın Fen Lisesi’nde ödül töreni düzenlendi. Törende iş insanı Ercan Akın tarafından öğrenci Ahmet Can Kiraz’a para ödülü verildi.

Ödül törenine Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, Ercan Akın Fen Lisesi banisi, iş insanı Ercan Akın, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Program katılımcılara Ercan Akın Fen Lisesi hakkında sunum yapılmasıyla başladı.

Daha sonra 2022 Yılı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı temel yeterlilik Türkiye 608’incisi- alan yeterlilik Türkiye 1300’üncüsü olarak TYT ve AYT sayısal alanında Burdur İl birincisi olan, Özyeğin Üniversitesi İngilizce Bilgisayar Mühendisliği bölümünü tam burslu olarak kazanan Ahmet Can Kiraz’a Vali Ali Arslantaş, Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman ve Ercan Akın Fen Lisesi banisi Ercan Akın tarafından ödül verildi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

Vali Arslantaş, gerçekleşen törende öğrenci Ahmet Can Kiraz ve kendisini ödüllendiren okulun banisi hayırsever iş insanı Ercan Akın’ı tebrik ederek bu başarıda emeği olan öğrencinin ailesi ve öğretmenlerini de kutladı.

Törende konuşan Ercan Akın Fen Lisesi banisi, iş insanı Ercan Akın, öğrenci ve ailesi için çok mutlu olduğunu belirtirken okul müdürü ve tüm öğretmenlerin gayretlerini takdir ettiğini söyledi. Akın, “Başarılarından dolayı öğrencilerimizi, okul müdürümüz ve tüm öğretmenleri tebrik ediyorum. Çok mutlu oldum. Öğrencimizin ayrıca Mühendislik Fakültesi’ne gitmesi beni ayrıca mutlu etti. Çünkü artık önümüzde teknoloji çok önem kazandı ve teknoloji sayesinde ülkeler üstünlüklerini sağlıyorlar. Dolayısıyla bu da bizim için çok önemli. Eğitim, üretim ve ihracat çok önemli. Dolar ödülü de ihracattan kaynaklı olduğu için öğrencimize sembolik olarak verildi. Bugün ülkemizin birçok sorununu döviz ile hallediyoruz. Döviz ihtiyacınız istenilen seviyede değilse o zaman o ülkeler ekonomik olarak sıkıntıya girmekte. Bu yüzden ben eğitim, üretim ve döviz ihtiyacımızı karşılamak adına yurt dışına satmak, ihracat etme noktasında çok daha başarılı olmamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah bu öğrencimizde gelecekte üniversiteyi bitirdikten sonra ülkeye faydalı bir sanayici olur veya birey olur, bizde bundan faydalanırız.” dedi.

Ercan Akın, ileriye dönük projeleri olduğunu, bir vakıf kurarak Burdur’a, Türkiye’ye hizmet edecek, değerli öğrenciler yetiştirecek yeni okullar yaptırmayı düşündüğünü ifade etti.

Ödül töreni Ercan Akın’ın konuşmasının ardından sona erdi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI