EğitimEkonomiGündemManşetÜniversite-MAKÜÜniversite öğrencisi gitti, şehir boşaldı!

11 ay ago

2006 yılında kurulan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) her geçen yıl artan öğrenci sayıları, şehrimizdeki hizmet sektörünün gelimesini sağlıyor. Açılan kafeler, yeni iş yerleri, öğrencinin Burdur ekonomisine katkılarının net bir göstergesi… Burdur’daki üniversite öğrencileri, aynı zamanda kent’teki sosyal hayatın da vazgeçilmez bir parçası…

Yaz aylarında dönemin sona ermesiyle birlikte, öğrencilerin memleketlerini dönmesi, şehirde ciddi bir biçimde hissediliyor. 2018- 2019 döneminin kapanmasının ardından  şehir merkezi ve kafelerde bir durgunluk oluştu. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesinde  32 bin öğrenci bulunduruyor. Sahip olduğu bu öğrenci sayısı Burdur’un tanıtımında ve gelişiminde öncü rol oynamakta…

Yaz aylarında üniversite öğrencisinin gitmesi ile beraber şehirde artan orta yaş nüfusu ve azalan genç nüfus doğrudan hizmet sektörü olan kafeleri etkiliyor. Bu bağlamda Yeni Gün şehirdeki hareketli nüfusun azalması ile ortaya çıkan durumu araştırdı.

Adliye Caddesi’nde eski Adliye binası karşısında bulunan Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi Müdürü Mehmet Akif Taşlıdere, şehrimizdeki hizmet sektörünü, üniversite öğrencisinin olmaması ile oluşan sorunu  ga- zetemize şu sözlerle özetledi:

“4.5 yıldır Osmanlı kahvecisinde çalışıyorum. Son 3 aydır ise müdürlük yapıyorum.

Okulların açık olduğu vakit öğ- rencinin avantajı nedeniyle kafemizde boş yer bulmak dahi zor oluyor. Ancak yaz ayların gelmesi okulların kapanması nedeniyle işlerimizde bir durgunluk oluşuyor. Şu anda ise işlerimiz kış aylarına göre biraz daha düşük. Üniversite öğrencilerin olduğu vakit müş- teri yaş ortalamamız 20 ile 27 yaş arası oluyor bu ortalama bizi doğrudan pozitif yönde etkiliyor. Okulların kapanması ile yaş ortalamamız 16,18’lere kadar düşüyor bu durum ise günlük kazancımızı da negatif yönde etkiliyor. Yaz ayları ile beraber hareketli dinamik nüfusun azalması nedeniyle bir hizmet sektörü olarak en büyük sorunumuz, yaz aylarında giderlerimizin artması ancak gelirlerimizin aynı oranda azalması oluyor.”

Kodlama : SadeMedia Interactive