ManşetÜniversite-MAKÜÜniversite öğrencileriyle iç içe Rektör profili

1 sene ago

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, ‘öğrenci odaklı’ profili çizen bir üniversite yöneticisi. Rektör Korkmaz, öğrencilerle iç içe olduğunu 10 Aralık 2018 Pazartesi gecesi yayınlanan TV programında bir kez daha ortaya koydu. 

Kanal 15 ekranlarında yayınlanan “Arka Pencere” programının bu haftaki konuğu MAKÜ Rektörü Adem Korkmaz oldu. Sergül Canıgür’ün hazırlayıp sunduğu “Arka Pencere” nin bu haftaki canlı yayın çekimi MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleştirildi.

Salonu dolduran öğrencilerin yoğun alkışlarıyla başlayan programda Rektör Korkmaz MAKÜ hakkında genel bilgiler verdi. Üniversitede yapımı devam eden yatırımlar ve yeni açılan bölümler hakkında da bilgiler veren Korkmaz, MAKÜ’deki öğrenci ve akademik personel sayısı, fakülteler, yüksekokullar ve meslek yüksekokullarında da bahsederek, öğrencilerden gelen soruları cevapladı.

Yerleşke içi ulaşım sorunları hakkındaki soruları da yanıtlayan Rektör Korkmaz, “Yerleşke içi ulaşımı geçtiğimiz hafta Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesinin açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile Gençlik ve Spor Bakanımız Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu geldi. Burada öğrencilerin Yerleşke içerisindeki sıkıntılarını dile getirmeleri ile Bakanımız Mustafa Varank da iki elektrikli otobüsün temini konusunda çalışma yapacaklarını söyledi. Biz de bunları tamamen öğrencimizin Yerleşke içerisinde ücretsiz ring hattında kullanacağız. Ayrıca ulaşımla ilgili sorunlara birden fazla çözüm bulmaya çalışıyoruz. Yakın zamanda bisiklet işletmesi kuracağız. Şu an çalışmalar devam ediyor. Öğrencimiz Yerleşke içerisinde kartını okutup bisikletini alacak bir noktadan diğer noktaya gidecek ve bisikleti orada bırakıp yoluna devam edecek. Bu sayede Yerleşke içerisindeki ulaşım sorununu çözmüş olacağız. Şehir içi ulaşım konusunu da ulaşım kooperatifimizin çözmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Öğrenciler de; bir Üniversite Rektörü ile bu kadar yakın olmalarının kendileri açısından büyük bir şans olduğunu gerek yemekhanede gerekse otobüste ve çoğu zaman üniversitenin etkinliklerinde hep bir arada olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti belirterek, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’a teşekkürlerini ilettiler.

Saat 20.00’da başlayıp, 22.00’de sona eren program sonunda, Rektör Korkmaz; “bu süreçte bizlere katkı veren bütün personelimize teşekkür ediyorum” dedi.

MAKÜ öğrencilerinden Rektör Korkmaz’a çay daveti

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz öğrenciler ile sık sık bir araya geliyor. Öğrencilerin talep, öneri ve şikâyetlerini birebir dinleyen Rektör Korkmaz öğrencilerin yurtlarında çay ikram etme tekliflerini kırmayarak Diyanet Vakfı Yurdunu ziyaret etti.

Önceki akşam Kanal 15 Televizyonu’nda canlı yayınlanan “Arka Pencere” isimli programında öğrencilerle bir araya gelen Rektör Korkmaz, program sonrası yapılan çay teklifini kabul ederek, öğrencilerle birlikte Diyanet Vakfı Yurduna gitti.zBurada öğrencilerle sohbet eden Rektör Korkmaz özellikle kariyer planlama konusunda öğrencilere bilgiler verdi. MAKÜ’nün Kariyer Planlama Koordinatörlüğü hakkında da bilgi aktardı.

“Öğrencinin kariyer planlamasına yardımcı olmak için MAKÜ’de eğitime başladığı anda bu işin farkındalığını ortaya koymak amacıyla KARGİS’i kurduk” diyen Rektör Korkmaz; “Bu sene devreye giren KARGİS’te ara sınıflardan da katılım oluyor. Esas amacımız en büyük katılımın öğrencinin ilk kayıt yaptırdığı dönemde olması. Kariyer danışmanları ile yapacakları birden fazla mülakatla, burada sıfırdan bir kariyer icat etmiyoruz.  Zaten üniversiteye gelirken ana kariyerinizi belirleyerek geliyorsunuz. Mesela İlk ve Acil Afet Yönetimi, PDR, Okul Öncesi Öğretmenliği vs. gibi. Fakat bu alanda sizin yeterliliğinizi, birikiminizi, deneyiminizi artıracak projeler var. Mesela herkes bilgisayarı kullanmayı çok iyi biliyor. Fakat kimse Word’ü bilmiyor. Bilgisayarda bildiğimiz internette gezinme. Word en temeli ama Excel’i kimse bilmiyor. Aslında Excel inanılmaz bir program. Ne düşünüyorsanız her şeyi formüle edebiliyorsunuz.  Fakat bunun %10’unu bile bilmiyoruz. Kariyer planımızı iyi yapmalı ve o yolda emin adımlarla ilerlemeliyiz” dedi.

Daha sonra Rektör Korkmaz öğrencilerle birlikte çay içerek sohbet etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive