ManşetÜniversite-MAKÜÜniversite öğrencileri terletti!

5 sene ago

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Atatürkçü Düşünce Topluluğu, önceki gün ilimizdeki üniversite öğrencilerinin sorunlarının tartışıldığı örnek bir etkinlik düzenledi. Burdur Veteriner Fakültesi Konferans Salonu’nda “Burdur Öğrenci Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu panelin başkanlığını Doç. Dr. Hakan Ülper yaparken, panele konuşmacı olarak Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karaca ile Prof. Dr. Durmuş Acar katıldı.

Konferansta, öğrenciler, konuşmacıları sorularıyla fena sıkıştırdı

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencilerinin dillendirdiği sorunların başında, ulaşım, barınma ve üniversite bünyesinde topluluklara yer verilmesi ve salon ihtiyaçlarının giderilmesi gibi sorunlar yer aldı.

Panelde konuşan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; öğrenciyi önemseyen bir Belediyecilik anlayışı içerisinde çalıştıklarını belirterek, Burdur’un tarihi, kültürel yapısı ve öğrencisiyle beraber büyüyebileceğini dile getirdi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin şehrin en büyük dinamiği olduğunu kaydeden Ercengiz, “Şehirden 10 km uzakta diye üniversiteyi kaderine terk edemeyiz. Yaklaşık 15 bin öğrenci ekonomik anlamda, sosyal anlamda şehre katkı sağlıyor. Biz bir öğrenci neden Burdur’u seçmeli sorusunun içini dolduracak çalışmalar yapmalıyız” dedi.

Öğrencilerin sorunlarının farkında olduklarının altını çizen Başkan Ercengiz, Burdur’un ülkenin en ucuz, taşımacılıkla çok sorun yaşanmayan, kız öğrencilerin bile gece 12.00-13.00 arası dışarıya rahatlıkla çıkabildiği bir kent olduğuna dikkat çekti.

Şehirde, Burdur halkı ve öğrenciye yönelik, sosyal ve kültürel etkinliklerin arttırılması gerektiğine işaret eden Ercengiz, Belediyenin çalışmalarına yönelik eleştirilerle ilgili; “Biz tabiki eleştirileri önemsiyoruz ama eleştiri ile hakaret arasındaki ayrımı iyi yapmamız gerek” diyerek, yapılan eleştirilerin yapıcı olması gerektiğinin altını çizdi.

‘Bizim ortak değerlerimiz, inancımız, kültürümüz, ortak bir dinimiz var’ diyen Ali Orkun Ercengiz, “Din sadece birilerini sahiplendiği, tek elinde olan bir olguymuş ya da birileri tarafından tamamen yok sayılan bir olguymuş gibi algılanıyor son zamanlarda. Birbirimizin niyetini okumayalım. Farklı düşüncelere ya da etnik kimliklere de saygı göstermek durumundayız” diye konuştu.

“Göreve geldiğimizde, Burdur’un tarihiyle, kültürüyle, turizmiyle ve öğrencisiyle büyüyecek demiştik. Burdur çok büyük bir şehir değil ama yönetimi zor bir şehir. Üniversite kenti olabilmek için değişim yaşamak zorundayız. Olanaklarımız kısıtlı bir şehirde yaşıyoruz. Fakat asla Üniversite ayrı, şehir merkezi ayrı, yerleşke ayrı diyemiyoruz. Üniversitemizin 15 bin’i yaklaşan popülasyonda Burdur’a her anlamda katkı koyduğunu biliyoruz.  Bir öğrenci Burdur’u niçin tercih etmeli, neden Burdur’a gitmeliyim demeli. Biz bunların çözüm yollarını bulmalıyız. Öğrenciyi Burdur’a çekmeliyiz” dedi.

Öğrenci sorunlarının Belediye olarak da farkında olduklarını vurgulayan Başkan Ercengiz, “Önemli olan sorunları tespit ettikten sonra doğruları bulabilmektir. Hepiniz farklı farklı şehirlerden geldiniz. Hedefimiz, ulaşımda, barınmada sorun yaşamayan bir şehir, huzurlu, güvenli bir şehir. Sosyal-kültürel aktivitelerimizle Burdur’da sinemasıyla, tiyatrosuyla, park bahçesiyle çeşitli sosyal etkinlikleriyle, öğrencilerimizin keşke Burdur’da bu da olsa demeyeceği bir Burdur yaratmak” dedi.

Türkiye’nin en genç Belediye Başkanlarından biri olan Başkan Ercengiz, okumayı sevdiğini ve bir bireyin kendisini geliştirmek için okuması gerektiğini vurguladı. “Etnik kimliğiniz, görüşünüz ne olursa olsun ortak noktadaki değerleri yok saymayalım. Bugün burada toplu bir halde oturabiliyorsak, bugün farklı düşünceleri burada barındırabiliyorsak bu günlerimizi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Türkiye Atatürk’ün ışığında bir çok şeyi başardı” dedi.

Üniversite’nin fiziki yapısında bilgiler veren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Acar da “Yeni açılan üniversitelerle kendimizi karşılaştırdığımızda çok iyi yerdeyiz. Fakat tabii fiziki olarak, alt yapı olarak eksikliklerimiz var. En büyük eksikliğimiz ise öğretim üyesi eksikliğimiz. Yeni açılan bir üniversite olmamıza rağmen ciddi anlamda bir talep var. Biz üniversite olarak hem fiziki hem de öğretim elemanlarımız açısından eksikliklerimizi en kısa zamanda tamamlamaya çalışıyoruz. Siz öğrencilerimizden gelecek talepler doğrultusunda eksikliklerimizi gidermeye çalışıyoruz” dedi.

Konuşmalardan sonra soru-cevap kısmına geçildi. Atatürkçü Düşünce Topluluğu üyelerinden Mehmet Arı, üniversite bünyesindeki topluluklara oda verilmediğini, aynı zamanda etkinlikleri düzenlerken salon sorunu yaşadıklarını ve yetkililer tarafından Mayıs ayına kadar salonların dolu olduğu cevabı aldıklarını, bunun mümkün olmadığını dile getirdi .

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, SKS içindeki bazı birimlere yer verdiklerini, Eylül ayı içerisinde bu sorunu çözebileceklerini belirterek, üniversite içerisinde şuanda yer alan fiziki imkanların buna elverişli olmadığını dile getirdi.

Öğrencilerden Çağrı Güler, ‘Burdur İçin Çal’ adlı müzik grubuna Belediye‘den destek istedi ve Başkan Ercengiz’den destek sözü aldı.

Atatürkçü Düşünce Topluluğu öğrencileri, eski Rektörlük binası önündeki alanda Atatürk Anıtı bulunduğunu hatırlatarak, “Örtülü Yerleşkesi’ndeki Rektörlük binasının önüne de Atatürk Anıtı yapılacak mı?” diye sordu.

Prof. Dr. Mehmet Karaca, devir-teslim yapıldıktan sonra yeni Rektörlük binası alanına bayrakların asılacağını belirtti.

Öğrencilerden Kredi Yurtlar Kurumu Yurtları ile ilgili de şikayetler geldi. Bir öğrenci, kaldığı KYK Yurdunda, güvenlik sorunu olduğunu ve hırsızlık olayları yaşandığını dile getirerek, çözüm bulunmasını istedi. Rektör Yardımcısı Karaca, KYK’nın Gençlik Spor Hizmetlerine bağlı olduğunu, bahsi geçen yurdun eldeki imkanlarla yeniden eksikliklerin giderilebileceğini, yeni kampüs alanına bir Yurt yapılması için ihale olacağını belirtti. Panelde, en çok öğrencilerin ulaşım konusunda yaşadığı sıkıntılar hakkında çözüm önerileri sunuldu. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, ulaşım konusuna daha dikkatli yaklaştığını vurgulayarak, “Sizlerin önerilerinizi de dikkate alacağız” dedi.

MAKÜ’nün Örtülü’de İstiklal Yerleşkesine yapılan ‘Öğrenci Sokağı’ hakkında bilgi veren Rektör Yardımcısı Mehmet Karaca, “inşaatının halen devam etmekte olan bu sokakta öğrenciler için kafeterya, sinema, sosyal etkinlik yapabilecekleri alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun yapımını da en kısa sürede bitirip öğrencilerimizin hizmetine açmak istiyoruz” bilgisini paylaştı.

Panelin sonunda, Başkan Ercengiz’e katılımlarından dolayı anmalık verildi.

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive