Burdur’da Üniversite mezunu Ayşe Tetik (23) bir benzin istasyonunda pompa görevlisi olarak çalışıyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünü bitiren Ayşe Tetik bir süre Süleyman Demirel Üniversitesi kreşinde işaret dili derslerine girdi. Mezun olduğu Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi uygulama anaokulunda da haftada iki gün gönüllü olarak işaret edili eğitimi veren Tetik, daha sonra Burdur Merkez’deki Adile Önal Anaokulunda  iki yıl süreyle ücretli öğretmen olarak çalıştı. 

Pandemi nedeniyle okulların kapanmasının ardından işsiz kalan Tetik, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’ne müracaat etti. Kent Merkezi’ndeki Kurt Petrol’de bayan pompa görevlisi arandığını öğrenen Tetik, iş yerine giderek çalışmak istediğini söyledi. Tetik, 3 haftadır istasyonda çalışıyor.

İşini severek yaptığını söyleyen Tetik; “Süleyman Demirel Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümünü bitirdim. Şu anda İstanbul Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde de eğitimime devam ediyorum. Mezun olduktan sonra Isparta’da bir süre ücretli öğretmenlik yaptım. Burdur’da mezun olduğum okulumda da gönüllü olarak işaret dili eğitmenliği yaptıktan sonra iki yıldır da Adile Önal  Anaokulu’nda ücretli öğretmenlik yapıyordum. Pandemi dolayısıyla okul kapanınca iş arayışına girdim. İŞKUR’da pompacı ilanını gördüm. Çok değişik geldi. Geldim kendileri ile görüştüm ve sağ olsunlar yardımcı oldular. Çalışmaya başladım. Severek yapıyorum. Ben yapıyorsam herkes yapabilir. Kadının gücünü göstermek adına böyle bir işte çalışıyorum.” dedi.

Kendisini gören müşterilerin farklı tepkiler verdiklerini söyleyen Tetik, “kimisi şaşırıyor, başka illerde gördüklerini ama Burdur’da ilk defa bayan pompacı gördüklerini söylüyorlar, tebrik ediyorlar, gurur duyduklarını söylüyorlar. ‘Babanın yanına mı geldin’ diye soranlar da oluyor. Burada çalışmak benim için gurur verici.” ifadelerini kullandı.

Ayşe Tetik’i pompada gören bir kadın müşteri ise “Gayet güzel, başarılı. Bayanların bu işi de yapabileceğini göstermiş. Gayet güzel” dedi.