Burdur’da 1950 yılından bu yana terzilik mesleğini sürdüren Ünal Katlanç (82) ‘Allah ömür verdiği müddetçe mesleğimi yapacağım’ dedi.

Burdur’da 1950 yılında ilkokulu bitirdikten sonra meslek öğrenmesi için ailesi tarafından çırak olarak verildiği terzinin yanında yetişerek mesleğe başlayan evli, 3 çocuk ve 4 torun sahibi Ünal Katlanç, 70 yıldan bu yana terzilik yapıyor.
Berberoğlu Pasajında 1976 yılından bu yana aynı dükkanda mesleğini sürdüren Katlanç, “1950’de ilkokuldan mezun oldum terziliğe girdim. 70 senedir çalışıyorum. Cenabı Allah ömür verirse çalışmaya devam edeceğim. İşimizi ağır değil. Eskisi gibi takım elbise, pantolon diktiren yok. Şimdi sadece pantalon paçası kısaltma, fermuar değiştirme gibi tamirat işleri yapıyoruz. Terzilik bitti. Eskiden terziydik şimdi eskici olduk” dedi.
Bazı yakınlarının mesleği bırakmasını istediklerini söyleyen Katlanç, ‘Ünal abi yeter artık bırak’ diyorlar. Ama bıraksam cezaevi gibi evemi kapanayım. Nereye gideceğim. Allah beni hasta etmesin, yatakta yatırtmasın, eve kapatmasın. En güzel duam bu. Ben bu dükkanda çalışırken ömrümü alsın cenabı Allah. Bazılarını görüyorum. Meydandaki banklarda oturuyorlar. Ben onu yapamam. 70 senedir gelip gitmeye alışmışım. Sabahleyin kalkacağım işime geleceğim. Böyle rahat ediyorum. Allah güç kuvvet versin benim ömrüm burada geçsin” diye konuştu.
Yaklaşık 40 yıldır yanında çırak yetişmediğini anlatan Katlanç “gelse çırak terziliği değil tamir yapmayı öğrenecek. O’da karnını doyurmaz. Çırak geldiği zaman ‘abi kaç lira haftalık vereceksin’ diyor. Biz ilk başladığımız zaman çıraklığımızda iki yıl bedava çalıştık” ifadelerini kullandı.
Burdur’un en yaşlı terzisinin kendisi olduğunu belirten Katlanç “sabah 10’dan akşam 5’e kadar dükkanımda çalışıyorum. Cenabı Allah ‘gelme artık’ derse gelmem” ifadelerini kullandı.