GenelÜlkü Ocakları’ndan SOMA hatırlatması!

4 sene ago

Burdur’da son zamanlarda düzenlediği birbirinden ilginç etkinlikler ve aktivitelerle dikkat çeken Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Burdur Şubesi, Soma maden faciasının ikinci yıldönümünde de farklı bir anma etkinliğine imza attı.

13 Mayıs 2016 Cuma günü Cumhuriyet Parkı’nda Ülkü Ocakları Burdur Şubesi’nce açılan stant da kömür, miğfer, eldiven ve maden malzemeleriyle basın açıklaması gerçekleşti. Ocak başkan yardımcısı Ayhan Mete, Manisa’nın Soma ilçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın ikinci yıldönümüne, madenciler ve ailelerinin yine acı, umutsuzluklar içinde girdiğini dile getirdi.

Kömür, miğfer, eldiven ve maden malzemeleriyle Soma faciasını hatırlatan Mete, konuşmasında şunları söyledi:

“Manisa’nın Soma İlçesi’nde 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın ikinci yıldönümüne, madenciler ve aileleri yine acı, yine umutsuzlukla girdi. Yakınlarını kaybeden madenci aileleri, geçen iki yılda olayın sorumlularının biran önce cezalandırılmasını bekledi, açtıkları yüzlerce tazminat davasından 8’i sonuçlandı. Faciadan sonra işsiz kalan 2 bin 832 madenci, 24 taksite bölünen tazminatlarının sadece 5’ini alabildi; büyük bir çoğunluğu madende iş bulamadığı için, farklı alanlarda çalışıp yaşamlarını sürdürmek zorunda kaldı.

Bilançonun artı hanesine ise şanslı olup madende çalışmayı sürdürenlerin, maaşlarının iki katına çıkması, haftada iki gün izin yapmaları eklendi. 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma Kömür İşletmeleri’ne ait maden ocağındaki faciada, Türkiye’de bu güne kadarki en büyük iş kazası meydana geldi. Ocak içerisinde kalan 301 madenci yaşamını yitirdi. Türkiye, kazadan sonra günlerce Soma’da yaşananlara kilitlendi, gözyaşı döktü, ailelerin acılarına ortak oldu. Soma, 301 madencinin hayatını kaybettiği facia ve sonrasında yaşananlarla sürekli gündemde kaldı, acının merkezi oldu. İlçe halkı, yakınlarını kaybedenler, hayatta kalan madenciler, facianın ikinci yıldönümüne, yine acı yine umutsuzlukla girdi. Maden şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive