GündemManşetSağlıkÜlke gündemine giren ISPANAK, Burdur Salı Pazarı’nda da merak konusu

5 ay ago

İstanbul ve Tekirdağ’da ıspanak’tan zehirlenme şüphesiyle pek çok kişi hastanelere başvurdu. İstanbul İl Tarım Müdürlüğü zehirlenmelerin yabancı otlardan kaynaklandığını açıkladı.

Ispanak ve yeşilliklerden alınan numuneler incelendi. Analizlerde atropin ve skopolamin içeren yabancı otlar bulunduğu anlaşıldı. Ülke gündeminde geniş yer bulan Ispanak, Burdur Salı pazarında da esnaf ve vatandaşların tartışma konusu oldu.

Burdur Salı Pazarı’nda ıspanağı hem üretip hem satışını yapan esnaflar ıspanağın zehirlediğini ilk defa duyduklarını, bu zehirlenmenin içinde başka bir şey olduğunu dile getirdiler. Yıllardır ıspanak yetiştirip satışını yapıyoruz ama şimdiye kadar bir kişi sizden aldığımız ıspanaktan dolayı zehirlendik demedi. İstanbul’da yaşanan bu olay bizimde dikkatimizi çekti, ilk defa böyle bir şeyle karşılaştıklarını söyleyerek ıspanak zehirlenmesi hakkındaki görüşlerini belirttiler.

Yıllardır Burdur’da ıspanak yetiştiriciliği yapan Mustafa amca ıspanak zehirlenmesi ve ıspanağın nasıl tüketilmesi hakkında bilgiler verdi. Mustafa amca; “Burdur’un yerlisiyim 65 yaşına geldim. 34 yıldır ıspanak yetiştirip pazarlarda satarım. Böyle bir zehirlenme olayı ile daha önce hiç karşılaşmadım. Bizim ıspanaklarımız organik. Tarladan çıkartırken hepsini teker teker ayırıyoruz, ayrıca pazara getirmeden önce de tekrar kontrol ediyoruz. Zaten yetkililer de açıkladı. Ispanağın içine karışan başka bitkilerden kaynaklandığı söylediler. Tüketicinin ıspanağa karışan o bitkiyi karıştırmasını normal karşılıyorum çünkü maalesef pazara gelen bazı vatandaşlarımız ıspanağın sa- dece ismini biliyor,  görünüşünü bilmediği için tezgâhtaki ıspanağı görmüyor bize ıspanak var mı? diye soran vatandaşlarımız var.”  diye konuştu.

Ispanağın nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında da bilgiler veren Mustafa amca; “ıspanak iyice ayıklanıp yıkandıktan sonra gerekirse sirkeli suda beklettikten sonra yemek gerekiyor. Ispanak piştiği gün tüketilmeli ertesi güne bırakılmamalı bizim de bazen yaptığımız zamanlar oluyor ama bunun doğrusu ıspanağın piştiği gün hepsinin tüketilmesi” dedi.

Salı Pazarı’nda gördüğümüz vatandaşlara İstanbul da ki zehirlenme olayını sorduk. Vatandaşlar; İstanbul’da ki olayın kendilerini etkilediğini, ıspanak alıp almamakta kararsız kaldıklarını ve tedirgin olduklarını dile getirdiler.

İstanbul’da ki zehirlenmenin Salı Pazarı’nda ki ıspanak satışı yapan esnafların tezgâhlarını da etkilediğini söyleyen Mustafa amca; “Burdur ‘da ki vatandaşlarımızın içi rahat olsun Salı pazarında ki ıspanakların neredeyse hepsi satıcının kendi yetiştirdiği ıs- panaklar hepsi organik temizlenip, ayıklanarak tezgâhlara getiriliyor. Tereddütlerini anlayabiliyorum bizde insanız ama dediğim gibi içleri rahat olsun rahatlıkla satın alıp tüketebilirler” dedi.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive