Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanlığı ve Burdur Sivil Toplum Örgütleri, Adalet ve Demokrasi Haftası çerçevesinde Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 30. Yılında andı.

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, ölümünün 30. yılında Burdur’da da anıldı. Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma töreni saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken daha sonra CHP Burdur İl Başkanı Mehmet Cevni konuşma yaptı.

Cevni’nin konuşmasının ardından Uğur Mumcu’nun fotoğrafına karanfiller bırakıldı.

CHP Burdur İl Başkanı Mehmet Cevni konuşmasında şunları söyledi; “Ben Atatürkçüyüm. Ben Cumhuriyetçiyim, ben laikim, ben antiemperyalistim ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım, ben insan hakları savunucusuyum, ben terörün karşısındayım, ben yobazların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin araştırarak yazdığım hiçbir konuyu yalanlayamadınız öyleyse vurun, parçalayın her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır” diyen Uğur Mumcu katledileli 30 yıl oldu. ‘Katili ya da katilleri yakalamak namus borcumuz olsun’ diyenler birer birer göçüp gittiler bu dünyadan ama borçları kaldı bu dünyada. ‘Cemaatlere, tarikatlara giren çocuklar 30 sene sonra general olacaklar. Cumhuriyete karşı ayaklanacaklar.’ Demişti, haklı çıktı Uğur Mumcu. O çocuklar general oldular ve TBMM’ye bile bombalar yağdırdılar. ‘Çok değil 20 yıl sonra islami sermaye devleti ele geçirecek’ demişti haklı çıktı. ‘Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’ demişti. Fikri ve bilgisi olmayanlar koskoca profesörleri yuhladı. ‘Sorgulayanlar değil biat edenler baş tacı olacaklar, ülkeyi yönetecekler’ demişti haklı çıktı. Kalemini satmayan Uğur Mumcu, hukukun üstünlüğünü savunan Muammer Aksoy, Diyarbakır halkının sevgisini kazanan Ali Gaffar Okkan katledildiler. Suçluları dahi hala yakalanamadı, faili meçhuller listesine yazıldılar. Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Necip Hablemitoğulları’da faili meçhuller arasında yerlerini aldılar. 1993 sonrası Uğurların sayısı arttı. Sanki analar ve babalar tepki gösterircesine çocuklarının adlarını Uğur koydular. Bu Uğurlar sokak ortalarında eşkıya çetelerince öldürülsün diye doğurulup yetiştirilmediler. Bir gün bunların hesabı sorulacak, oturdukları koltuklara dayanarak kabadayılık yapanlar sanık sandalyelerinde hesap verecekler. ‘Vurulduk ey halkım unutma bizi’ diyen Uğur Mumcu başta olmak üzere katledilen tüm aydınlarımızı unutmadık, unutturmayacağız. Işıklar içinde uyuyun.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI