Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde görevli üç akademisyen Mehmet Akif ve İstiklâl Marşı yılı olarak kabul edilen 2021 yılına ithafen Mehmet Akif Ersoy’un 3 şiirini besteledi.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılı kutlama etkinlikleri çerçevesinde ‘İstiklâl Marşı’nın Kabulünün 100’üncü yılında Mehmet Akif Şiirleri Nağmelerle Buluşuyor’ projesi kapsamında Safahat’ın giriş şiiri olan ‘Bana sor’ Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Seval Köse  tarafından Semai Usulünde, Hüzzam Makamında, Akif’in, dönemin acı ve yorgunluğuyla bedbaht bir hale gelmiş olan toplumun bezmişlik ve uyku haline karşı çıktığı ‘Uyan’ şiiri Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Zeki Nacakcı tarafından Türk Halk Müziği türünde, 3 ayrı müzikal formu bünyesinde bütünleştirerek, Mehmet Akif’in, ayağa kalkmasını istediği milletine, tüm benliği ve mukaddesatı ile yurdunu savunması için yapılan çağrıyı anlatan ‘Cenk Şarkısı’ ise şanlı vatana kastetmiş yedi düvelin üstüne ceddin haykırışı ile gitme ve bu cengi müyesser kılma zamanıdır sözlerindeki coşkuyu ve çağrıyı hisseden Prof. Dr. Alaattin Canbay tarafından bestelendi.

Üç besteye çekilen klipler MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın sosyal medya hesabından paylaşıldı.

2021 yılının Mehmet Akif ve İstiklal Marşı yılı olarak kabul edildiğini belirten MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Zeki Nacakcı “biz de bu çerçevede İstiklâl Marşı’nın kabul edilişinin 100’üncü yılı dolayısıyla Mehmet Akif’in şiirlerinden üç tanesini besteleyerek bu önemli ve anlamlı yıla katkıda bulunmak istedik. Bu nedenle de üç tane beste yapmayı uygun gördük. Mehmet Akif’in Safahat’ta yer alan ilk şiiri ‘Bana sor’ Prof. Dr. Seval Köse tarafından Hüzzam makamında bestelendi. ‘Uyan’ şiirini ben besteledim. Bu şiir bestelemekteki önemli detayları da şöyle söyleyebilirim, o dönem işgal altında olan İstanbul halkına ‘uyuyorsunuz, uyanın, üzerinizde bir örtü var’ diyor. Karamsarlıktan kurtulmalarını söylüyor bu şiirinde. Cenk Şarkısı şirini ise Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaaddin Canbay tarafından bestelendi” dedi.