EğitimGündemManşetTUT ELİMİ; GELECEĞİM OLSUN Ar-Fen Koleji’nden, özel çocuklar için özel proje

8 ay ago

Burdur şehir merkezinde bu yıl 2019 – 2020 eğitim öğretim döneminde faaliyetlerine başlayan Ar-Fen Koleji, eğitimin yanı sıra örnek sosyal çalışmaların da içinde… Ar-Fen Koleji yönetimi, şehrimizdeki özel çocuklara yönelik özel bir çalışmayı hayata geçirdi.

“Engelsiz kardeşlikler için el ele” parolasından yola çıkılarak, özel çocuklarla kaynaşmayı hedefleyen bu proje doğrultusunda, geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi günü İnsuyu’nda örnek bir organizasyona imza atıldı.

‘TUT ELİMİ, GELECEĞİM OLSUN’ projesi, özel çocukları kaynaştırma eğitiminde başarıya ulaştırmayı amaçlıyor. Ar- Fen Koleji’nin özel çocuklar için,  Öğretmenevi’nin işlettiği İnsuyu’nda hazırladıkları program, kaynaştırma çalışmaları için de referans oldu.

Ar-Fen Koleji yöneticileri, öğretmenler ve öğrencileri ile İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay’ın da katıldığı programda,  özel çocuklar ve aileleri İnsuyu’nda güzel, eğlence dolu bir hafta sonu geçirdiler.

Ar- Fen Okulu yönetimi sosyal medya hesabından; “öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz eşliğinde anlamlı ve tekrarını en kısa sürede yapmak istediğimiz bir gün geçirdik. Engellerin yalnızca zihinde olduğunu sevgi, sağduyu ve paylaşım olduğu sürece aşılmayacak engelin olmadığını bugün bir kez daha anladık. Ar-Fen ailesi olarak her zaman bunun arkasında olacağız”  paylaşımında bulunarak, örnek bir sosyal sorumluluk duruşu sergiledi.

TUT ELİMİ; GELECEĞİM OLSUN

Kaynaştırma eğitimi:

Bireyselleştirilmiş eğitim programlarıyla özel gereksinimli çocuklarla, normal gelişim gösteren çocukların eğitsel ve sosyal yönden bütünleşmelerini sağlama işlemi. Her insan da olduğu gibi özel gereksinimli çocuklarda diğer insanlarla sosyal etkileşim kurmak, çevresi tarafından saygı ve sevgi görmek, beğenilmek, taktir edilmek, kimseye ihtiyaç duymadan ve bağımlı olmadan yaşamak istemekte… Bu durum onların en temel hakkı olduğu gibi, toplumsal bütünlüğün ve kalkınmanın da temelini oluşturmakta.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive