KültürManşetTurizmTURLARIN, İLİMİZE İLGİSİ ARTIYOR Burdur’a hayran kaldılar!

7 ay ago

Yıllarca Burdur’un doğal ve tarihi güzelliklerinden bahsettik hep!.. Bu değerlerin tanıtıldığı takdirde, sağlıklı bir turizm alt yapısı oluşturulduğunda Burdur’un büyük bir turizm potansiyeli taşıdığından dem vurduk!..

İşte; son yıllarda ilimizin bu anlamda kabuğunu kırmaya başladığı bir dönüşümü yaşıyor,  değişime tanıklık yapıyoruz…  İnsanların deniz – kum turizminin dışında da değişik yerler görmek istediği bir dönemde, artık; hafta sonları Burdur’da şehir merkezinde tur otobüslerini görmek mümkün… ‘Maldivler – Salda Gölü’ patmasıyla başlayan, ‘Lisinia – Lavanta’ merakıyla artarak devam eden Burdur’daki turizm hareketliliğine Burdur Müzesi, Sagalassos ve Kibyra kentleri ile İnsuyu Mağarası ziyaretleri de ekleniyor.

Burdur’a Hayran Kaldılar

Burdur’da doğal güzellikleri ve tarihi ören yerleri ile ziyaretçi akınına uğruyor. Tur otobüsleri ile Burdur’a gelen yerli ve yanacı turistler, Burdur Müzesi’ni Sagalassos, Kibyra antik kentlerini, İnsuyu Mağarası’nı geziyor.

Geçtiğimiz hafta şehrimize gelen tur heyeti ile görüşen Muhabirimiz Filiz Eryılmaz, ziyaretçilerin Burdur ile ilgili gözlemlerini, izlenimlerini öğrenmeye çalıştı.

Gazetemize konuşan Akademik Tur Rehberi Yücel Günel; “44 kişilik bir ekiple Burdur ve Isparta illeri için düzenlenmiş iki günlük bir gezi için buradayız. Salda Gölü’nü gezdik. Şimdi Burdur ve Burdur Müzesi’ni geziyoruz, bundan sonra Sagalassos’a gideceğiz. Yarın da Isparta ilini ve Eğirdir Gölü’nü gezeceğiz. Burdur çok şirin bir şehir. Çok sakin. Biz İzmir gibi büyük bir şehirden geldiğimiz için buranın sakinliği bizi büyüledi. Ayrıca Salda ve Burdur Gölü bir doğa harikası. Müze de aynı şeklide. Burdur kocaman bir tarihin yattığı gizemli şehirlerimizden bir tanesi diyebiliriz” dedi.

Tura katılan İzmirliler; “Burdur’u çok sevdik. Doğal güzellikleri kendine hayran bırakacak derecede güzel. Ayrıca çok lezzetli bulduğumuz ceviz ezmesi ve Burdur şiş yeme imkanımız da oldu. Hepimiz ailelerimize buradan ceviz ezmesi götürüyoruz.

Bizler deniz kenarında bir il’de ikamet etmemize rağmen Burdur’un göllerine bayıldık. Özellikle Salda Gölü son günlerde çok adı geçen bir göl. Gerçekten de Maldivler gibi bir yapıya sahip. Bir daha ki sefere özellikle Salda Gölü’nde tatil yapmaya geleceğiz” diye konuştular.

Kodlama : SadeMedia Interactive