EkonomiManşetTurizmBurdur’a Turla gelenlerin tercihi; ‘CEVİZ EZMESİ’

1 sene ago

Yeni turizm sezonuyla birlikte şehrimizde artan turizm faaliyetlerini mercek altına alan Yeni Gün, son zamanlarda ilimizde artış gösteren tur otobüslerinin uğrak yerlerini araştırdı.

Son günlerde lavanta bahçeleri, Salda Gölü, Sagalossos, Kibyra, Lisinia, İnsuyu Mağarası gibi doğal güzellikleri ile adını duyurmaya başlayan ve bu sene diğer yıllara oranla daha çok turların düzenlendiği ilimizde, bu hareketlilikten yöresel ürünlerimizin satışını gerçekleştiren işletmeler ve restoranlar da yararlanıyor.

Ceviz Ezmesi deyince ilk akla gelen Burdur oluyor. Ceviz Ezmesi sadece Burdur yöremize ait özel bir tatlı. Hem ilimizin tanıtımı, hem de yöresel bir ürün olmasından dolayı Ceviz Ezmesi Burdur için bir değer. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası tarafından coğrafi işareti de alınmış olan bu tatlı son yıllarda ilimize turlar ile gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. İlimize düzenlenen turlar ile gelen yerli ve yabancı turistler öncelikle kendilerine uygun bir yerde yöresel yemeklerimizden olan Burdur Şiş yiyerek, yine yöresel tatlımız olan ceviz ezmesi, haşhaş helvası ve haşhaşlı gevrek alıyorlar.

Turlarla gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden biri olan Avşar Ceviz Ezme İşletmecisi Yusuf Tortop; “Ceviz Ezmesi Burdur için bir değer değer. Bu değere sahip çıkabilmek için Avşar Ceviz Ezme olarak halkımıza temiz, hijyen, kaliteli ürünler imal ederek Burdur’un adını Türkiye’ye ye daha iyi şekilde duyurabilmek adına bir ilk’i başarmanın gururunu yaşıyoruz. Şehir merkezi ve Isparta-Antalya yol güzergâhında olan iki satış mağazamızla hizmet veriyoruz.

Bilindiği üzere Burdur’da iç turizmde son yıllarda bir patlama yaşanıyor. Salda Gölü, Kibyra antik kenti, lavanta bahçeleri, Sagalassos, İnsuyu gibi turizm açısından oldukça önem taşıyan değerlerimize yerli turist ziyaretleri oldukça yoğun. Biz de Ceviz Ezmesi, Haşhaş Helvası gibi ürünlerimizin paketlerine Burdur’un tarihi, turistik, kültürel değerlerinin resimlerini ve tarihçelerini Türkçe, İngilizce olarak hazırlatıp tanıtıma katkı sağlamaya çalışıyoruz. Burdur’a turlar ile gelen yerli turistler Burdur’un yöresel yiyeceklerinde en çok ceviz ve haşhaş helvasını tercih ediyorlar. Ama bizim yöresel ürünler satan işletmeler olarak tek sorunumuz tur otobüslerinin park yerini sorunu olması ve bundan dolayı tur ile gelen insanların Burdur’u çok rahat dolaşıp alış-veriş imkânı bulamaması. Tur Otobüsleri için park yeri sorunu çözülürse bundan bütün esnafların kazanma imkânı olur. Çünkü otobüsleri beklediği için gelen ziyaretçiler ya çok çabuk alış-veriş yapmak zorunda kalıyor ya da zaman yetmediği için alış-veriş yapamadan gidiyor. Burdur Belediyesinden özellikle hafta sonları tur otobüsleri için meydana yakın bir yerden park yeri göstermesini ve herkesin bizlerden rahat alış- veriş yapabilmesini, istediği restoranda yemeğini yiyebilmesini istiyoruz” dedi.

Ensar Ceviz Ezme satış sorumlusu Naime Çapar; “Bu sene turlar ile gelen yerli turist sayısı oldukça fazla. Artık herkes Burdur’un doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel değerlerini merak ediyor ve görmek için geliyor. Bu da bizi mutlu ediyor. Çünkü; Burdur’umuzun adı duyuluyor, Burdur’umuza ait yöresel yiyecekler, eşyalar ilgi çekiyor. Biz ve bizim gibi yöresel ürün satan esnaflarda da hareketlilik yaşanıyor. Ceviz Ezmesi ve Haşhaş Helvamızın adını duyan ve merak edenler mutlaka kendilerine ve yakınlarına bu lez- zetten alıyor. Ama bizim de sorunumuz; diğer esnaflar gibi Tur Otobüslerinin park sorunu. Burdur esnafının kazanabilmesi, değerlerimizin tanıtılabilmesi için tur otobüslerin park sorununa mutlaka bir çare bulunmalı ve Burdur’a gelen turlar burada daha fazla kalarak insanların rahat alış- veriş yapma imkanı olmalı” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive