ÇevreManşetTürkiye’nin en küçük kuş fotoğrafçısı; Arda Rüzgar Yılmaz

8 ay ago

Burdur’da yaşayan Arda Rüzgar Yılmaz Türkiye’nin en küçük kuş fotoğrafçısı.

İlkokul ikinci sınıf öğrencisi Arda Rüzgar Yılmaz (9) boş zamanlarında boynuna fotoğraf makinasını takıyor ve babası Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü, Kuş fotoğrafçısı Tamer Yılmaz ile birlikte doğada kuş fotoğrafları çekiyor.

Küçük yaştan itibaren babasının etkisi ile fotoğrafçılığa başladığını söyleyen Arda Rüzgar Yılmaz; “birkaç aydır kuş fotoğrafları çeki- yorum. 2019 Trakuş yarışmasını duyunca bende kuş fotoğrafları çekmek istedim. Çektiğim fotoğrafları Trakuş’un internet sayfasında” dedi.

Türkiye’deki kuş türlerinin tamamının fotoğraflarını çekmek istediğini söyleyen Yılmaz; “Tropik ormanlardaki kuşlarıda çekmek istiyorum. Ordaki kuşlar daha renkli” diye konuştu.

DHA’ya yaptığı açıklamada kuş fotoğrafları çekmek için Soğanlı Sazlığına geldiğini söyleyen Arda Yılmaz; “zaman zaman babamla birlikte buraya gelip birlikte kuş fotoğrafları çekiyorum. Bazende elektrik tellerdeki kuş fotoğraflarını çekiyorum. Kuş fotoğrafları çekmek çok güzel” dedi.

Oğlunun dört yaşından bu yana fotoğraf makinaları ile içiçe olduğunu söyleyen, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ıncı Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü ve Türkiye’nin önemli Kuş fotoğrafçılarından birisi olan Ta- mer Yılmaz; “Soğanlı sazlığı Burdur Gölü’ne tatlı su girişini sağlayan ve Burdur Gölü açısında çok önemli bir bölge. Göl kenarında kuşların barınabilceği çok fazla bir alan olmaması ve gölün suyunun da talı olmaması nedeniyle burası ayrı bir önem kazanıyor.Bir çok kuş türü barınıyor, besleniyor ve üreme alanı olarak kullanıyor burayı. Özellikle göç dönemlerinde burayı kullanıyorlar. Türki- ye’deki 487 kuş türünden 281’i Burdur ge- nelinde görülüyor ve bunların çoğunluğunu da burada görebiliyoruz. Alana geldiğinizde bir çok su kuşu türü, ötücü türünü görebilirsiniz” diye konuştu.

Oğlunun kuş fotoğrafçılığına başlamasının kendisini mutlu ettiğini belirten Yılmaz; “Arda son zamanlarda kuş fotoğrafçılığına başladı. Ben bundan çok mutluyum. Bu yaştaki çocuklar bilgisayarda, cep telefonu başında oyun oynayarak vakit geçiriyor. Arda’nın boş zamanlarını bu şekilde değerlendirmesi güzel.Bazen birlikte aktiviteler yapıyoruz. Çektiği fotoğrafları okulda öğretmenleri ve arkadaşları ile paylaşıyor. Onlara da farkındalık oluyor. Çocukların bu tür aktiviteler ile doğada bulunmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive