GündemManşetSağlıkTürkiye’de ve Burdur’da; ÖNLEMLER GENİŞLİYOR

4 ay ago

Koronavirüse (KOVİD-19) karşı, devlet; hafta sonu birbiri ardına kararlar aldı

Tüm dünyayı etkisi altına alan,  “küresel pandemi (salgın)” olarak nitelendirilen, adeta insanlığın, herkesin kabusu haline gelen yeni tip koronavirüs (KOVİD-19) vakalarına karşı, Türkiye’de devletin aldığı tedbirler dizisi giderek genişliyor.

Ülkemizde koronavirüs’ün (KOVİD-19) salgına dönüşmemesi için İçişleri Bakanlığı hafta sonu birbiri ardına yayımladığı genelgeler ile tedbirler ağını genişletti. Burdur Valiliği de ilimizde bu kararların yakın takipçisi ve uygulayıcısı konumunda…

Hafta sonu en öne çıkan virüs tedbirleri şu şekilde sıralandı: “65 yaş üstü yaşlı insanların sokağa çıkması yasaklandı. Yine kronik rahatsızlığı olanların sokağa çıkışlarına kısıtlama getirildi.

Büyük tepki çeken toplu asker uğurlamaları yasaklandı.

Berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin hizmetleri geçiçi süreliğine durduruldu.

Lokanta ve Restaurantların masa servisleri kaldırıldı, sadece paketle sipariş almalarına ve satış yapılmasına müsaade ediliyor.

Bankalar saat 12.00 ile 17.00 arasında açık.

Kamu çalışanlarına esnek ve dönüşümle çalışma şekli getirildi. ”

Burdur Valiliği de, COVID-19 (Yeni Koronavirüs) hastalığının yayılmasına karşı alınması gereken önlemler kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan tedbir kararlarını açıklamaya devam ediyor.

TÜM TEDBİRLERİN AMACI; İTALYA GİBİ OLMAYALIM DİYE!..

Alınan bu etkili tedbirlerin gayesi, virüsün ülkemizde yayılma etkisini en aza indirmek…

İlk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana günümüze kadar, iki haftada vaka sayısı 1236’ya yükseldi.

Son rakamlar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü ile ilgili son dakika gelişmelerini Twitter’dan paylaşmaya devam ediyor. 22 Mart Pazar gecesi Bakan Koca yaptığı açıklamada, “bugün 9 yeni vefat, 289 yeni tanı var. Evimizde kalalım. Risk almayalım. Hayat eve sığar” bilgisini paylaştı.  Böylece Türkiye’deki Corona virüsü vaka sayısı 1236’ya ölü sayısı ise 30’a yükseldi. Bakan Koca, “Dün 9 yeni vefat, 289 yeni tanı var. Bugüne kadar 20 bin 345 test yapıldı, 1236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik” dedi.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşan kişi sayısı 330 bini aşarken, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 14 bini geçti. En fazla can kaybının yaşandığı İtalya’da son 24 saatte Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 651 kişi ar- tarak 5 bin 476’ya yükseldi. Vaka sayısı ise 59 bin 138 oldu.

BURDUR’DA KORONAVİRÜS AÇIKLAMALARI

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Durum ciddi, farkına varmalıyız”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, korona virüsü (Kovid-19) tehlikesi süresince vatandaşların sağlığı için alınması gereken  tedbirler ve sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi adına yazılı açıklamada bulundu.

“Devletimiz işin ciddiyetinin farkına varıp önlemleri kararlı adımlarla almaya devam ediyor ve tek talebi vatandaşlarımızın talimatlara harfiyen uyması” diyen Başkan Ercengiz, “Okulların, yurtların, camilerin, kafe kahvehanelerin, berber ve kuaförlerin kapatılması ve hatta 65 yaş üzeri yurttaşların sokağa çıkmasının kısıtlanmasının tek bir nedeni var; salgının yayılmasını engellemek.

Ancak üzülerek görüyoruz ki; yurttaşımızın bir kısmı halen durumun ciddiyetinin farkında değil ve ‘bize bişey olmaz’ arabeskini tekrar ederek gözle görülmeyen bu öldürücü düşmanı hiçe sayıyor. Bu vurdumduymaz tavrının bedelini sadece kendisinin ödemesine bile izin verilmeyecekken masum suçsuz günahsız birçok insanın zarar görmesine neden olabilecek sorumsuzluğa toplum olarak tepki göstermeliyiz.” ifadelerine yer verdi.

AK Parti Milletvekilleri Özçelik ve Uğur:  “Burdur’da tüm Hastanelerimizde gerekli önlemler alındı”

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı Burdur’da alınan tedbirlerle ilgili açıklamada bulundular. Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan ve yapılacak olan çalışmalarla ilgili bilgi veren Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Burdur İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından, hastanelerimizin olası Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı gerekli tüm tedbirler alınmıştır.” dediler.

CHP Milletvekili Göker: “Burdur’da şu an için pozitif vaka yok”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili Göker, 22 Mart 2020 Pazar gecesi sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada; ilimizdeki koro- navirüs vakası iddialarına, söylentilerine değinerek, “Burdur merkez için coro- na virüs nedeniyle pozitif yada yüksek risk taşıyan vaka an itibari ile yoktur” paylaşımında bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive