GündemManşetBurdur Baro Başkanı Ramazan Gedik: “Türkiye, Hukuk Devleti olmaktan uzaklaşıyor!”

12 ay ago

Burdur’da da 2 Eylül 2019 Pazartesi günü , yeni Adli Yıl nedeniyle,  tören düzenlendi. Tören sonrasında açıklama yapan Baro Başkanı Ramazan Gedik, Türkiye’nin hukuk devleti olmaktan uzaklaştığı eleştirisinde bulundu.

Yeni Adli Yıl açılışı dolayısıyla Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan ve Baro Başkanı Ramazan Gedik tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Törene Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, Baro Başkanı Ramaan Gedik, Hakimler, Savcılar ve Avukatlar katıldı.

Cumhuriyet Başşavcısı Gürdoğan’dan yeni Adli Yıl Mesajı

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Özkan Gürdoğan,  yeni Adli Yıl dolayısıyla yayımladığı mesajda; “Hukuk, devletin meşruiyetinin dayanağı, toplumların bir arada ve huzur içinde yaşamalarının ise garantisidir. Hukuka bağlılık ile gerçekleşen adalet duygusu, biraylere devleti sahiplendirdiği gibi, devletin de diğer devletler nezdindeki itibar ve gelişmişlik düzeyini artırır.

Toplumu ayakta tutan en önemli dinamiklerden olan adaletin tecellisi için gece gündüz çalışan yargı teşkilatamızın yeni adli yılını kutlar, ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini dilerim.” ifadelerine yer verdi.

Burdur Baro Başkanı Gedik’ten ‘hukuk devleti’ eleştirisi 

Yeni Adli Yıl açılışında, dün Meydan’daki programın ardından Burdur Baro Başkanı Ramazan Gedik 2019-2020 Adli Yılının hayırlı ve adil bir yıl olmasını di- lerken; “ama adli bir yıl olacak mı? Bunun sorgulanması gerekiyor. Anayasamızın ikinci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğundan söz ediliyor. Adli Yıl açılışı nedneiyle bizi ilgilendiren kısmı hukuk devleti olup olamadığımız” dedi.

Hukuk devleti olabilmek için hukukun üstünlüğüne önem vermek gerektiğini kaydeden Gedik, “yargı erklerinin ayrı ve ba ğımsız olmasına önem vermek gerekiyor, yargının tarafsız ve bağımsız olmasını önemsemek gerekiyor. Avukat ve savunmayı yargıda bir ayrıntı olarak değil yargının kurucu unsurlarından birisi olarak görmek gerekiyor. Liyakata, eşitliğe, ahlâka önem vermek gerekiyor. Bunu yaparsanız hukuk devleti olabiliyorsunuz. Bunları yapmak için de ayrı ayrı toplantılar yapmaya, bildirgeler yayınlamaya, paketler açmaya gerek yok.

Bunlar için niyet ve samimiyet yeterlidir. Niyetiniz bu işleri yapmak olursa ve samimi olursanız gerçek anlamda bir hukuk devleti oluruz. O zaman gerçek anlamdan adil, doğru, güvenli yargılama yapılabilir ve Adliyelerden de daha çok adalet çıkabilir.” diye konuştu.

Baro Başkanı Gedik; “ben şu an için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hukuk devleti olmaktan ne yazık ki uzak olduğunu düşünüyorum. Burdur Barosu olarak Anayasa’nın Türkiye Cumhuriyeti Devletinin niteliklerinde sayılan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olma niteliğine bağlıyız ve bunlar için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive