ManşetTürkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nden; uluslararası organizasyon

3 sene ago

Türkiye’deki Birliklerin, damızlık sığır yetiştiricilerinin örgütlü gücü, başkanlığını Burdur Yetiştiriciler Birliği başkanı Kamil Özcan’ın yaptığı Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, İzmir’de hayvancılık sektörünün yakından ilgilendiren uluslararası bir etkinlik düzenledi. Dünya Simental- Fleckvieh Konferansı Merkez Birliği ev sahipliğinde gerçekleşti.

5 kıta 19 farklı ülkeden 75 yabancı katılımcı ve ülkemizden ise kamu kurum ve kuruluşları, Merkez Birliği yönetim ve denetleme Kurulu üyeleri, 60 Damızlık Sığır Yetiştiricileri İl Birlik Başkanları, sivil toplum kuruluşları, üniversitelerden akademisyenler, basın mensupları olmak üzere toplamda 250’yi aşkın katılımcı ile 17-21 Eylül 2017 tarihlerinde İzmir’de gerçekleşen toplantıda, “gıda sektörü, hayvancılık” ele alındı.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği yönetim kurulu başkan Kamil Özcan açış konuşmasında, insanların en temel ihtyaçlarından biri olan gıda’ya, gıda güvenliğine dikkat çekerek, “bu açıdan, hayvansal üretim adına yetiştiricilerimizin yaptığı iş, insanlık için stratejik ve bir o kadar da kutsal bir özelliğe sahip” nitelemesinde bulundu.Üretici Küstürülmemeli

“Bu kutsal mesleğin sürdürülebilir olması ancak yetiştiricilerin bu işten para kazanması ile mümkün” diyen Özcan,“Üretici küstürülmemelidir, üretimini yaparak yaşamını sürdürmek zorunda olduğu unutulmamalıdır. Bu sağlanamaz ise, kırsalda istihdam edilen insan nüfusunun önemli bir kısmının yakın gelecekte üretimden vazgeçmesi gibi ciddi bir tehlike söz konusu olacaktır.

Kırsal Nüfus Korunmalı

Üretimden uzaklaşan kırsal nüfusun büyük şehirlere göç etmesi, hayvansal üretim açısından istenmeyen bir gelişmedir. Diğer taraftan işsizlik ve çarpık kentleşme başta olmak üzere sosyo-ekonomik açıdan doğurduğu sorunların çözümü devletlerin öncelikli politikalarının başında gelmektedir. Bu nedenle, devletlerin tarım ve hayvancılık konusunda izledikleri politika ve aldıkları kararlarda üreticinin korunmasını esas olmalıdır.” şeklinde konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive