Türk Ocakları Burdur Şubesi’nin düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinde Selçuklular Döneminde Anadolu’nun Fethi ve Türkleşmesi konuşuldu.

Türk Ocakları Burdur Şubesi’nin düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinde Süleyman Demirel Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Doç.Dr. Abdullah Bakır Selçuklular Döneminde Anadolu’nun Fethi ve Türkleşmesi konulu sunum yaptı. Bakır; “Dünyaya baktığımız zaman milletleri görüyoruz. Çin 5 bin yıldır aynı yerde yaşıyor, arap aynı yerde yaşıyor, acem aynı yerde yaşıyor ama Türklere baktığınızda Orta Asya’dan çıkmışlar Adriyatik’e kadar. Bugün İtalya’dan yola çıkan bir insan Orta Asya’ya Çin’e kadar Türkçe konuşarak ulaşabilir. Bunun altındaki sır neydi. Aslında oradan bakmak lazım olaya. Tarih boyunca 16 İmparatorluk, 52 Devlet kurmuş ve gittikleri hiçbir coğrafyayı sömürmemiş bir millet. 16 imparatorluk, 52 devlet kurmak ve o coğrafyaya hâkim olmak çok kolay bir şey değil” dedi.

Bakır şunları söyledi; “İki tane savaş var. Birisi yurt açan, biri de yurt tutan. Yurt tutan savaş Anadolu’nun tapularının alındığı savaş 1176 Miryokefolan savaşı. Bu savaştan sonra Anadolu tamamen Türk kontrolü altına alınıyor ve Anadolu’ya göç eden herkes burada bir şeyler yapıyor. Anadolu’nun her yerine bakın mutlaka Selçuklu eseri görürsünüz. İlmek ilmek işlemişler. Yunus Emrelerimiz, Hacı Bektaşi Velilerimiz, Hacı Bayram Velilerimiz var bizim. Bu Manevi mimarlarımız sayesinde Anadolumuz Türkleşmiştir, islamlaşmıştır. Bu şekilde bugünlere geldik.”

Türk Ocakları Burdur Şube Başkanı Doç. Dr. Himmet Büke Abdullah Bakır’a plaket vererek teşekkür etti.