Türk Kızılay Burdur Şubesi tarafından Kemer İlçesi Asarcık Yaylası’nda 3 gün sürecek Afetlerde Arama-Kurtarma ve Oryantiring eğitimi başladı.

Türk Kızlay Burdur Şubesi ile Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen eğitime 25 farklı ilden 100 kişi katılacak. Etkinliğin açılışına Burdur Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, Kemer Kaymakamı Volkan Özer, Türk Kızılay GEnel Merkez  Yönetim Kurulu üyesi Ercan Tan, Kemer Belediye Başkanı Ömer Aktürk, İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yasin Tokgöz, Türk Kızılay Burdur Şube Başkanı Şahali Kaya ile gönüllü öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Burdur Vali Yardımcısı İbrahim Özkan; “öncelikle temennimiz Allah afetlerden memleketimizi, dünyamızı korusun ancak bunu demekle biz afete karşı hazırlıklı olamyı bir kenara bırakmamalıyız. İçişleri Bakanlığımız 2021 yılını Afet Hazırlık Eğitim yılı ilan etti. Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz yoğun olarka eğitim faaliyetlerine davem ediyor. Eğitim faaliyetleri önemli” dedi.

Türk Kızılayı Yönetim Kurulu üyesi Ercan Tan’da verilen eğitimin çok önemli olduğunu söyledi. Tan; “Şu anda Türk Kızılayı yaklaşık 57 ülkede faaliyet göstermekte. 13 bin personelimizle birlikteyiz. Kurban Bayramında da yurtdışında 20 ülkede ve ülkemizde kurban iabdetini yapmaya açlışacağız. Geçen sene 30 Milyon ihtiyaç sahibine ulaşmış, yardım etmiştik. Bu sene hedefimiz  50 Milyon” diye konuştu.

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yasin Tokgöz’de yaptığı konuşmada “STK’ların önemini biliyoruz. İzmir Depreminde AFAD ve JAK Timlerinin yanısıra STK ekiplerimizde vardı. Bu tür faaliyetler güzel. Bu tip faaliyetlere önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

İl Sağlık Müdürü Sırrı Şenbayram’da yaptığı konuşmada; “UMKE ekiplerimiz, Kızılayımızla, Jandarmamızla, Afadımızla ve diğer Sivil Toplum Örgütlerimizle  bir çok afette omuz omuza mücadele ettiler, ihtiyaç sahiplerinin yanında oldular. Bu afetler yaşanmadan bu tatbikatları yapmak önemli” diye konuştu.

Türk Kızılayı Şube Başkanı Şahali Kaya’da üç gün süresince uygulamalı eğitimler verileceğini belirtti. 

Konuşamların ardından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Murat Kuş tarafından Açık arazi kurtarma açlışamlarında dikkat edilecek hususlar konusunda katılan öğrencilere eğitim verildi. 

Türk Kızılay Ege Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından ise arazide Afet Çadırı Kurma eğitimi verildi. Eğitim süresince katılanlara Kurtarma faaliyetlerinde takım çalışması, Kurtarma çalışmalarında ip ve düğüm kullanım teknikleri, Güvenli tırmanış ve iniş teknikleri, Topografik Harita okuma ve yön bulma konularında uzman kişiler tarafından eğitim verilecek.