EğitimKültürManşetTÜRK KALİGRAFİ SANATI MİLLİ EĞİTİM MÜFREDATINA GİRMELİ

5 sene ago

2001 yılında kendi çabasıyla kaligrafi sanatını öğrenmeye başlayan, Hükümet Caddesi’nde iş yeri bulunan Oktay Yıldız, Türkçe Latin Kaligrafi Sanatı’na sahip çıkılması gerektiğini düşünüyor. Kaligrafinin okullarda müfredata girmesi gerektiğini savunan Yıldız, görsel ve yazılı medyada da kaligrafi yazısının kullanılması gerektiği görüşünde.

14 yıl önce bir hevesle kaligrafi sanatı öğrenmeye başlayan ve zamanla bu işi tutkuya dönüştüren Oktay Yıldız, Türkçe Kaligrafi sanatının günlük yaşamda daha çok kullanılması ve bizim öz kültürümüz olan kaligrafi sahip çıkılması gerektiğinin altını çizdi. Kaligrafinin ‘güzel yazı’ anlamına geldiğini savunan Yıldız; “Benimki bir tutkuydu ve halen devam ediyor. Türkçe Latif Kaligrafi Sanatı, bizim hayatımıza latin alfabenin kabulü ile girdi. Kaligrafi, güzel yazı sanatı demek. Osmanlı ve Arapça hat sanatından farklı. Dünyaya baktığınız zaman, dünya dillerinde de Amerika’da da kaligrafi sanatı var. Amerikan kaligrafi sanatı onların kültürel yaşamlarında hâlâ var. Ama biz de sadece hediyelik eşya olarak kullanılıyor.” dedi.

Amerikan basınının, kendi kaligrafisini; gazete, görsel medyada yazılarda kullandığını söyleyen Oktay Yıldız, bazı Amerikan sigaralarında bile hala kaligrafinin olduğunu belirterek; “Türk toplumunda kaligrafi sanatı yeni keşfedildi. Bunun İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi’nde okulu da var. Ama biz bunu daha hâlâ hediyelik eşya olarak kullanıyoruz. Biz Avrupa’dan, muasır medeniyetlerden çok çok gerideyiz. Eğitim şart. Okumak şart.” diye konuştu.

Türk Kaligrafi sanatının, görsel medya, gazete, kitaplarına girmesi gerektiğini savunan Oktay Yıldız; “ Milli Eğitim’in bence kitaplarda Türkçe Latin kaligrafiye geçmesi lazım. Her insanın yazısı bir kaligrafidir. Atatürk’ün de yazısı, imzası kaligrafidir. Hayatımızın hiçbir alanında kaligrafi sanatını kullanmamışız.” görüşünü savundu.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive